Przegląd prasy. Inspekcja poluje na śmieciówki. Zapowiada masowe kontrole

Z kraju

ShutterstockWalka ze śmieciowym zatrudnieniem ma być skuteczniejsza również dzięki zwiększeniu kontroli nakierowanych wyłącznie na badanie umów cywilnoprawnych

Państwowa Inspekcja Pracy uprzedza, że firmy będą musiały zamieniać zlecenia w umowy o pracę i zapowiada masowe wizyty u przedsiębiorców – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rozpoczynają się kontrole przestrzegania obowiązujących od nowego roku przepisów o 13-złotowej stawce godzinowej dla zleceniobiorców. Ich ubocznym skutkiem będzie przekształcanie umów cywilnoprawnych w umowy o pracę – pisze dziennik.

Co sprawdzą?

"Inspektorzy zweryfikują dokumentację dotyczącą godzin przepracowanych przez zleceniobiorcę. A z tej może wynikać, że zatrudniony wykonuje obowiązki na zasadach, przy których powinno się zawierać klasyczną umowę o pracę (...) Jeśli inspektor uzna, że firma nadużywa zleceń, może do niej wystąpić o ich zamianę na umowę o pracę – czytamy w artykule. Tylko w 2016 r. przekształcono w ten sposób 2,5 tys. kontraktów – dodaje "DGP".

Więcej kontroli

"Walka ze śmieciowym zatrudnieniem ma być skuteczniejsza również dzięki zwiększeniu kontroli nakierowanych wyłącznie na badanie umów cywilnoprawnych. W 2017 r. ma być ich 1,5 tys., czyli o połowę więcej niż rok temu" – podsumowuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska "śmieciówkami" stoi. Co czwarty zatrudniony drży o przyszłość. Zobacz materiał wideo:

Polska "śmieciówkami" stoi. Co czwarty zatrudniony drży o przyszłośćtvn24bis

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock