Łatwiejsze podróżowanie po Unii Europejskiej. Od dzisiaj można pobierać unijne certyfikaty

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Niedzielski: 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID
Niedzielski: 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVIDTVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski: 1 czerwca Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID

Siedem państw Unii Europejskiej - Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska - połączyło się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym Unijne Certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie - przekazała Komisja Europejska. Specjalne kody QR można wygenerować w Polsce w Internetowym Koncie Pacjenta.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.

- Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"On ma dwie wersje"

Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to "elektroniczny dowód" m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. - Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 - dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. - Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej - powiedział.

Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19. - Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami - powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. - On ma dwie wersje - wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR - powiedział minister

Dodał: - Już niedługo, bo planujemy, że do 25 czerwca, opracujemy również możliwość prezentowania tego certyfikatu w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym. Wyjaśnił również, że w tym samym terminie będzie możliwość pokazania tego certyfikatu w aplikacji mObywatel. - Czyli na razie jest tradycyjne konto, dające możliwość wyświetlania na urządzeniu mobilnym QR kodu, (...) albo tradycyjny wydruk - wyjaśnił.

"Nie musimy każdorazowo wykonywać testu"

Niedzielski podkreślił, że certyfikaty są opracowane na zasadzie wystandaryzowanej formuły, która będzie obowiązywała w całej UE od 1 lipca. Zapowiedział, że około 10 czerwca dostępna będzie aplikacja, która pozwoli na odczyt tych certyfikatów. W tej chwili - jak dodał - trwa proces jej akceptacji.

- Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie - przekonywał minister.

- Standardem we wszystkich krajach Europy jest to, że jeśli ktoś nie ma wykonanego testu, nie będzie miał certyfikatu, to siłą rzeczy będzie musiał po przekroczeniu granicy odbywać kwarantannę, która jest określona według zasad narodowych - dodał szef MZ.

Czas obowiązywania certyfikatu

W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia mówił o zasadach funkcjonowania certyfikatu szczepiennego.

Poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym "standardem europejskim jest to, że ten status - niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze czy drugie szczepienie - potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny - następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe".

Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania: - Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR.

Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten "status się uaktywnia i trwa 180 dni" - wskazał szef resortu zdrowia.

Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.

RELACJA Z KONFERENCJI MINISTRA ZDROWIA I SZEFA KPRM >>>

"Brama" Unii Europejskiej

Utworzona w zaledwie dwa miesiące "brama" UE to system umożliwiający weryfikację zabezpieczeń zawartych w kodach QR wszystkich certyfikatów. Dzięki temu obywatele i władze będą mieć pewność, że certyfikaty są autentyczne. Podczas tego procesu żadne dane osobowe nie są wymieniane ani przechowywane.

Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.

Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom.

Jak długo ważny jest paszport szczepień?

Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki).

UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.

Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju do którego się udajemy.

Najważniejsze cechy certyfikatu

Jak wyjaśniono na stronie rządowej, Unijny Certyfikat COVID ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk), zawiera kod QR, jest nieodpłatny, jest w języku narodowym i po angielsku, jest zabezpieczony i łatwy do zweryfikowania oraz jest ważny we wszystkich krajach UE.

Co zawiera certyfikat wydany po szczepieniu?

W UCC, który zostanie wydany po szczepieniu, ma znaleźć się: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, nazwa choroby, której dotyczy szczepienie, dane o szczepionce (nazwa szczepionki, nazwa producenta), numer dawki w serii szczepień/dawek, data szczepienia, nazwa państwa, w którym dokonano szczepienia, informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Co zawiera certyfikat wydany po teście?

Z kolei w UCC, który jest wydany po wykonaniu testu oprócz imienia (imion) i nazwiska oraz daty urodzenia, ma zawierać: dane o chorobie, której dotyczy test, informacje o wykonanym teście (rodzaj testu, nazwa testu, nazwa producenta testu), datę i godzinę pobrania próbki do testu, wynik testu, informację o punkcie, który wykonał test, nazwę państwa, w którym wykonano test, informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.

Co zawiera certyfikat wydany ozdrowieńcowi?

W przypadku osób, które przebyły COVID-19 w UCC ma znaleźć się oprócz podstawowych danych: data pierwszego dodatniego wyniku testu (w ciągu ostatnich 180 dni od momentu próby pozyskania certyfikatu wynikającego z przebycia choroby), nazwa państwa, w którym wykonano test, informacja o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu, data ważności od i do certyfikatu.

Jak UCC pomoże w swobodnym przemieszczaniu się?

Jak wyjaśniono na stronie rządowej, wszystkie kraje unijne wprowadzą certyfikat 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).

Dodano, że przed każdą podróżą należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy. "Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej" - napisano.

Aktualne zasady podróżowania można znaleźć na stronie Re-open EU.

Jak długo będzie ważny certyfikat?

W przypadku szczepionki – na razie przez rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej.

W przypadku testu to 48 h.

W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa" - wyjaśniono na stronie rządowej.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: konkret24

Pozostałe wiadomości

Na stronie Sejmu opublikowane zostało oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Były premier i były szef Rady Europejskiej złożył je w związku z początkiem kadencji Sejmu. Tusk jest kandydatem na premiera ugrupowań, które mają większość w parlamencie.

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Jest oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Program Bezpieczny kredyt 2 procent cieszy głównie deweloperów i aktywnych inwestorów, a odcina od rynku ogromną rzeszę potencjalnych nabywców, których na nowe mieszkania po wzroście cen po prostu nie stać - stwierdził Damian Kaźmierczak, członek zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB). W piątek rząd przyjął projekt zwiększający około dwukrotnie środki na program Bezpieczny kredyt 2 procent.

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Nowa zapowiedź PiS. "Dlaczego pan premier nie wspomniał o totalnej destabilizacji rynku"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

W październiku 2023 roku odnotowano 2081 upadłości konsumenckich - przekazał TVN24 Biznes Jarosław Nowrotek z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG). Jest to najwyższy miesięczny wynik w historii. Poprzedni rekord został ustanowiony w marcu 2023 roku.

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Nowy rekord upadłości. "Najmłodsza osoba ma 13 lat, a najstarsza 93"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jeśli zaakceptowana przez parlament ustawa zyska aprobatę prezydenta Andrzeja Dudy, zmieni się kalendarz handlowy w grudniu. Przygotowana przez posłów nowelizacja miała związek z faktem, że Wigilia w tym roku wypada w niedzielę i zgodnie z obecnymi przepisami mógłby być tego dnia prowadzony handel w większych sieciach.

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Ważna zmiana w zakazie handlu. Tak ma wyglądać grudniowy kalendarz

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Nie zrobimy niczego, co podważyłoby zaufanie do państwa polskiego - zapowiedział lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk, pytany o wniosek do Trybunału Stanu wobec prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Zaznaczył, że w tej sprawie będzie jeszcze podejmowana decyzja. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia dodał, że nad każdym takim wnioskiem trzeba się dobrze zastanowić.

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Tusk zabiera głos w sprawie Glapińskiego. "Nerwowość ma swoje uzasadnienie"

Autor:
JW
Źródło:
PAP

Telewizja TVN24 w listopadzie 2023 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym, osiągając 7,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. To drugi najwyższy wynik w historii. W tyle konkurencję pozostawiły także "Fakty" TVN, a w kategorii portali stacji informacyjnych tvn24.pl.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Jak ustaliła Wirtualna Polska, tuż po wyborach w prawie wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności. Według dziennikarzy WP, stało się to za pośrednictwem co najmniej sześciu sądów - w 20 księgach wieczystych pojawiły się wzmianki dotyczące zmian w dziale opisującym status własności nieruchomości. Część z nich, na podstawie darowizny, trafiło do jego syna. 

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Media: Daniel Obajtek pozbywa się nieruchomości. Przekazuje je synowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
Wirtualna Polska

Klienci Banku Millennium mieli w piątek utrudniony dostęp do swoich pieniędzy. Przy otwieraniu aplikacji mobilnej pojawiał się komunikat o "chwilowych utrudnieniach". "Aplikacja już działa poprawnie" - poinformowali redakcję biznesową tvn24.pl przed 15.00 przedstawiciele banku.

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Klienci mieli kłopot z dostępem do pieniędzy. "Aplikacja już działa poprawnie"

Aktualizacja:
Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Być może zostaną zgłoszone autopoprawki dotyczące najbardziej spornych kwestii - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia na temat projektu ustawy o zamrożeniu cen energii, który zawiera także regulacje dotyczące farm wiatrowych. Donald Tusk zaapelował, by "nie budować atmosfery tajemniczości" w tej sprawie.

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

"Osobiście dopilnujemy, żeby żadne zdanie w tym projekcie nie budziło najmniejszych wątpliwości czy emocji"

Autor:
ks/dap
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Grupa Neonet, do której należy sieć ponad 300 sklepów ze sprzętem AGD, RTV i IT, ma poważne kłopoty. W krajowym Rejestrze Zadłużonych 30 listopada zarejestrowano wniosek o wszczęcie postępowania o ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy. To na wypadek, gdyby nie udało się dojść do porozumienia z kontrahentami. Spółka poinformowała, że zarząd złożył wniosek o otwarcie postępowania sanacyjnego.

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Neonet z wnioskiem o upadłość i postępowanie sanacyjne. Co z zamówieniami?

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grupa posłów PiS zwróciła się o zbadanie zgodności z Konstytucją zapisów ustawy o Trybunale Stanu dotyczących pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej Prezesa NBP. Posłowie chcą w ten sposób obronić prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, którego usunięcie ze stanowiska zapowiadała wielokrotnie obecna opozycja.

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

PiS broni Adama Glapińskiego. Wniosek do TK w sprawie przepisów o Trybunale Stanu

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN