Siedem państw Unii Europejskiej - Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska - połączyło się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym Unijne Certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie - przekazała Komisja Europejska. Specjalne kody QR można wygenerować w Polsce w Internetowym Koncie Pacjenta.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.
- Dzisiaj, 1 czerwca, Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów COVID - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
"On ma dwie wersje"
Jak tłumaczył, certyfikat tego typu to "elektroniczny dowód" m.in. na to, że dana osoba przebyła chorobę. - Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 - dodał. Podkreślił, że mowa wyłącznie o testach PCR. - Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej - powiedział.
Jak wskazał, trzeci typ certyfikatu, to certyfikat, który potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19. - Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od dzisiaj są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami - powiedział Niedzielski.
Podkreślił, że certyfikat możemy pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. - On ma dwie wersje - wersję elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta. Ale jest tam również tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i który zawiera wszystkie te same informacje, które są zapisane w kodzie QR - powiedział minister
Dodał: - Już niedługo, bo planujemy, że do 25 czerwca, opracujemy również możliwość prezentowania tego certyfikatu w aplikacji Moje IKP, czyli odpowiednika Internetowego Konta Pacjenta na urządzeniu mobilnym. Wyjaśnił również, że w tym samym terminie będzie możliwość pokazania tego certyfikatu w aplikacji mObywatel. - Czyli na razie jest tradycyjne konto, dające możliwość wyświetlania na urządzeniu mobilnym QR kodu, (...) albo tradycyjny wydruk - wyjaśnił.
"Nie musimy każdorazowo wykonywać testu"
Niedzielski podkreślił, że certyfikaty są opracowane na zasadzie wystandaryzowanej formuły, która będzie obowiązywała w całej UE od 1 lipca. Zapowiedział, że około 10 czerwca dostępna będzie aplikacja, która pozwoli na odczyt tych certyfikatów. W tej chwili - jak dodał - trwa proces jej akceptacji.
- Najważniejszą zaletą posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie jest to, że przekraczając granicę nie musimy każdorazowo wykonywać testu, wystarczy okazanie tego certyfikatu po to, żeby nie podlegać kwarantannie - przekonywał minister.
- Standardem we wszystkich krajach Europy jest to, że jeśli ktoś nie ma wykonanego testu, nie będzie miał certyfikatu, to siłą rzeczy będzie musiał po przekroczeniu granicy odbywać kwarantannę, która jest określona według zasad narodowych - dodał szef MZ.
Czas obowiązywania certyfikatu
W czasie konferencji prasowej szef resortu zdrowia mówił o zasadach funkcjonowania certyfikatu szczepiennego.
Poinformował, że certyfikat szczepienny będzie obowiązywał przez rok, przy czym "standardem europejskim jest to, że ten status - niezależenie od tego, kiedy było wykonane pierwsze czy drugie szczepienie - potwierdzenie zielonego statusu, czyli możliwości przekroczenia granicy bez wykonywania testu, czy obowiązku odbycia kwarantanny - następuje czternaście dni po drugiej dawce, bądź pierwszej dawce, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe".
Minister Niedzielski odniósł się także do kwestii testowania: - Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR.
Wyjaśnił, że w przypadku osób, które przechorowały COVID-19 status ozdrowieńca wchodzi w życie po 11 dniach od wykonania badania. Wówczas ten "status się uaktywnia i trwa 180 dni" - wskazał szef resortu zdrowia.
Powiedział, że w tej chwili trwa proces akceptacji aplikacji, która pozwala na odczyt certyfikatu.
"Brama" Unii Europejskiej
Utworzona w zaledwie dwa miesiące "brama" UE to system umożliwiający weryfikację zabezpieczeń zawartych w kodach QR wszystkich certyfikatów. Dzięki temu obywatele i władze będą mieć pewność, że certyfikaty są autentyczne. Podczas tego procesu żadne dane osobowe nie są wymieniane ani przechowywane.
Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Dzięki informacjom tam zawartym, osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie lub przechodzić dodatkowych testów.
Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl). Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel. Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu. Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu lub dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru czy na prom.
Jak długo ważny jest paszport szczepień?
Certyfikat dostaje osoba, która otrzymała przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje same decydują czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki; w Polsce wymagane będzie pełne szczepienie, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki).
UCC otrzymają również osoby, które miały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, jednak w tym przypadku czas ważności certyfikatu to 48 godz. Z kolei certyfikat ozdrowieńców będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.
Aby otrzymać certyfikat, należy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta. Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR". Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.
Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju do którego się udajemy.
Najważniejsze cechy certyfikatu
Jak wyjaśniono na stronie rządowej, Unijny Certyfikat COVID ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk), zawiera kod QR, jest nieodpłatny, jest w języku narodowym i po angielsku, jest zabezpieczony i łatwy do zweryfikowania oraz jest ważny we wszystkich krajach UE.
Co zawiera certyfikat wydany po szczepieniu?
W UCC, który zostanie wydany po szczepieniu, ma znaleźć się: imię (imiona) i nazwisko, data urodzenia, nazwa choroby, której dotyczy szczepienie, dane o szczepionce (nazwa szczepionki, nazwa producenta), numer dawki w serii szczepień/dawek, data szczepienia, nazwa państwa, w którym dokonano szczepienia, informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.
Co zawiera certyfikat wydany po teście?
Z kolei w UCC, który jest wydany po wykonaniu testu oprócz imienia (imion) i nazwiska oraz daty urodzenia, ma zawierać: dane o chorobie, której dotyczy test, informacje o wykonanym teście (rodzaj testu, nazwa testu, nazwa producenta testu), datę i godzinę pobrania próbki do testu, wynik testu, informację o punkcie, który wykonał test, nazwę państwa, w którym wykonano test, informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.
Co zawiera certyfikat wydany ozdrowieńcowi?
W przypadku osób, które przebyły COVID-19 w UCC ma znaleźć się oprócz podstawowych danych: data pierwszego dodatniego wyniku testu (w ciągu ostatnich 180 dni od momentu próby pozyskania certyfikatu wynikającego z przebycia choroby), nazwa państwa, w którym wykonano test, informacja o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu, data ważności od i do certyfikatu.
Jak UCC pomoże w swobodnym przemieszczaniu się?
Jak wyjaśniono na stronie rządowej, wszystkie kraje unijne wprowadzą certyfikat 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym).
Dodano, że przed każdą podróżą należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy. "Niektóre kraje będą wymagały pełnego zaszczepienia, inne uznają, że wystarczy, że podano pierwszą z dawek szczepionki dwudawkowej" - napisano.
Aktualne zasady podróżowania można znaleźć na stronie Re-open EU.
Jak długo będzie ważny certyfikat?
W przypadku szczepionki – na razie przez rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej.
W przypadku testu to 48 h.
W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa" - wyjaśniono na stronie rządowej.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: konkret24