Dziesięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy w sprawie oszustw dokonywanych przy sprzedaży towarów przez internet - powiadomiło Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy. W fałszywych sklepach mogło dokonać zakupów około 6,7 tysiąca pokrzywdzonych, a straty liczone są w milionach złotych.
Jak przekazało CBZC, sprawcy zakładali fikcyjne sklepy na jednym z popularnych serwisów internetowych i wykorzystywali je do dokonywania oszustw na szeroką skalę.
Fałszywe sklepy
"W toku czynności ustalono około 80 fałszywych sklepów, w których zakupów mogło dokonać ok. 6700 pokrzywdzonych. Straty szacowane są na kilka milionów złotych. Zebrany przez policjantów Zarządu w Bydgoszczy CBCZ materiał dowodowy, a później jego skrupulatna i rzetelna analiza pozwoliła na wytypowanie osób podejrzewanych o tę przestępczą działalność" - podało CBZC.
Podkreśliło, że przy wsparciu innych jednostek CBZC w Gdańsku i Olsztynie, a także Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji BOA, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku, Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku i Elblągu zatrzymano 10 osób, z których dwie na Lotnisku Chopina w Warszawie bezpośrednio podczas powrotu z urlopu.
Podczas przeszukań mieszkań zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli infrastrukturę informatyczną służącą do prowadzenia nielegalnego procederu, środki narkotyczne, dokumenty tożsamości wydane na podstawione osoby i pieniądze.
Są zarzuty
"Zatrzymanym osobom Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy przedstawiła zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania licznych oszustw" - poinformowało CBZC.
Dodało, że na wniosek prokuratury Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec piątki podejrzanych.
Śledczy zbierają dalszy materiał dowodowy i niewykluczone, że zarzuty przeciwko podejrzanym będą rozszerzone.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock