Tak kradną nasze pieniądze. "Początek ogromnej rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl
Unia Europejska walczy z technologią deepfake
Unia Europejska walczy z technologią deepfakeTVN24
wideo 2/4
Unia Europejska walczy z technologią DeepfakeTVN24

"Oszustwo na Blika" weszło na wyższy poziom i jest dużo groźniejsze, bo trudne do rozpoznania. W wiadomości otrzymanej za pomocą mediów społecznościowych możemy usłyszeć imitację głosu znajomej osoby, proszącej o pieniądze. - Słysząc mocną historię, nie będziemy działać w pełni racjonalnie. Jesteśmy w nerwach i wyłącza nam się zdrowy rozsądek - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Joanna Gajewska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Stąd już prosta droga do utraty środków.

Mrągowska policja na swojej stronie internetowej przestrzega przed tzw. "oszustwami na Blika" i wyjaśnia, że oszuści włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik.

"Kobieta, która podała kod Blik oszustom, a nie koleżance, straciła dwa tysiące złotych. Tyle samo straciła kolejna pani, która też myślała, że pomaga znajomej" - opisuje policja.

Joanna Gajewska, badaczka sztucznej inteligencji i technologii deepfake w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) komentuje w naszej rozmowie, że tego typu oszustwo weszło już na wyższy poziom i jest dużo groźniejsze.

Precyzuje, że chodzi o rozwiązania "text-to-speech" (z ang. przełożenie tekstu na mowę), gdzie wprowadzany jest tekst i próbka głosu danej osoby, pod którą oszuści chcą się podszyć z wykorzystaniem technologii deepfake. Dzięki temu powstaje tak zwane audio deepfake. Możemy go dostać w formie wiadomości głosowej (głosówki) z prośbą o kod Blik w wiadomości w mediach społecznościowych. Usłyszymy wówczas imitację głosu bliskiej nam osoby.

Czytaj: Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Próbkę głosu można zdobyć od ręki

- Niestety rozwiązań tego typu jest bardzo dużo na rynku i są szeroko dostępne. Praktycznie każdy jest w stanie coś takiego stworzyć, wystarczy mała próbka głosu, nawet mniej niż jedna minuta. W mediach społecznościowych często udostępniamy swoje nagrania i wizerunek na zdjęciach. Od ręki można taką próbkę zdobyć - zaznacza ekspertka.

Podkreśla, że tego typu oszustwa dotykają bezpośrednio zwykłych obywateli. - Włamują się komuś na konto na Facebooku, nagrywają głosówkę danej osoby i wysyłają po jego znajomych z prośbą o Blika. I ktoś w tej głosówce tłumaczy, że zapomniał portfela, że jest w sklepie albo też przedstawia bardziej dramatyczną historię o wypadku i pilnej potrzebie pieniędzy. Technologia pozwala wysyłać te głosówki tak, że mamy poczucie konwersacji, która wygląda bardzo realnie - wyjaśnia.

Jej zdaniem wiarygodność, jaką zyskują tego typu oszustwa dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii sprawia, że coraz więcej osób traci w ten sposób pieniądze lub udostępnia oszustom swoje wrażliwe dane, loginy, hasła.

- Firma McAfee przeprowadziła badanie, w którym na siedem tysięcy ankietowanych około dziesięć procent padło ofiarą oszustwa głosowego, z czego ponad siedemdziesiąt procent straciło pieniądze. Jedynie trzydzieści procent ankietowanych było w stanie odróżnić audio deepfake od prawdziwego nagrania. Te badania były przeprowadzane w 2023 roku, a technologia deepfake bardzo szybko się rozwija. Dzisiaj statystyka będzie zapewne jeszcze mniej optymistyczna - ocenia.

Skąd jeszcze znają nasz głos? "Nieistotne ankiety"

To nie wszystko. Inny bardzo popularny rodzaj przestępstwa jest taki, że dzwoni do nas bliska osoba i fizycznie widzimy w telefonie, że wyświetla nam się jej numer.

- Odbieramy telefon i słyszymy głos znajomego, który prosi nas o wsparcie, bo uległ na przykład wypadkowi, zgubił portfel albo został okradziony. Przestępcy przewidują, że szybko zareagujemy i wyślemy przelew mobilny. Słysząc mocną historię, nie będziemy działać w pełni racjonalnie. Jesteśmy w nerwach i wyłącza nam się zdrowy rozsądek. W bardzo podobny sposób może dojść do próby wyłudzenia od nas danych wrażliwych czy loginów i haseł - przestrzega Gajewska.

W tym przypadku chodzi o rozwiązania "speech-to-speech" (z ang. speech - mowa), jest to kolejna metoda wykorzystywana do generowania audio deepfake. W czasie rzeczywistym głos oszusta jest konwertowany na docelowy głos ofiary. Jednak, aby stworzyć tego typu audio deepfake pożądana jest nieco dłuższa próbka głosu ofiary, bo kilka minut. Tego typu metody są najczęściej wykorzystywane przez oszustów, ponieważ pozwalają na generowanie głosu w czasie rzeczywistym podczas rozmowy telefonicznej.

Pojawiają się też próby wyłudzenia pieniędzy ze względu na okup. -  I w tym przypadku również media społecznościowe mogą odgrywać kluczową rolę, dostarczając oszustom wielu informacji na nasz temat i naszych bliskich. Czyli odbieramy telefon, a w słuchawce usłyszymy głos naszego dziecka, które będzie krzyczeć, płakać, prosić, że mamy przesłać pieniądze. Zazwyczaj będzie się to działo w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie sprawdzić tej informacji i oszuści to wiedzą - tłumaczy Joanna Gajewska.

Gra na emocjach i mroczny świat

Ekspertka zauważa, że rozwój usług finansowych sprawia, że wszystko możemy zrobić szybko, za jednym kliknięciem. To wygodne, ale to też ułatwia działanie przestępcom.

- Przy tym oni stosują socjotechniki, wprowadzają nas w pewną nerwowość, bo wtedy łatwiej popełniamy błąd i wysyłamy przelew. To jest tu istotne. Gdybyśmy musieli iść do placówki banku czy usiąść przed komputerem, logować się i weryfikować, to być może przez ten czas byśmy się uspokoili, zdrowy rozsądek by do nas wrócił. Zastanowilibyśmy się, czy coś nie gra w przedstawionej historii lub spróbowalibyśmy zweryfikować ją w inny sposób, co jest najlepszym sposobem w tej sytuacji - opowiada.

Podkreśla, że "tu mamy grę na emocjach". - Czynnik ludzki jest najsłabszym ogniwem całego łańcucha bezpieczeństwa. Jesteśmy istotami, które mają emocje. Dlatego tak ważna jest edukacja, świadomość tego, jak wygląda świat. Również ten nieco mroczny, świat cyberprzestępstw - stwierdza.

Media społecznościowe nie są jedyną bazą, z której korzystają przestępcy. - Dzwoni telefon i słyszymy, że ktoś chce z nami przeprowadzić nieistotną ankietę. To też sposób na pozyskanie naszej próbki głosowej. Dlatego warto jak najkrócej rozmawiać z osobami, których nie znamy - radzi Gajewska.

Detektory deepfake'ów

W naszej rozmowie ekspertka NASK przewiduje, że oszustw wykorzystujących deepfake będzie jeszcze więcej. Dlatego ważne jest, aby tworzyć technologie, które to rozpoznają.

- Narzędzie zainstalowane na naszych urządzeniach, umożliwiające weryfikację danego materiału, czy to audio czy wideo, w czasie rzeczywistym w dużej mierze rozwiązałoby problem. Mam tu na myśli detektory materiałów deepfake, które powinny być rozwijane i wprowadzane na szeroką skalę. Nakłaniałabym do rozszerzania tych technologii, do promowania i do finansowania narzędzi, które mają za zadanie wykrywać oszustwa - apeluje.

Jednocześnie wskazuje, że odpowiednie restrykcje prawne są bardzo istotne. - Jest to jednak dopiero początek ogromnej rewolucji. Ta technologia jest trudna do ujęcia w ramy prawne. Póki co, jesteśmy w tym wyścigu opóźnieni - zauważa.

Jak dodaje, w NASK na bieżąco analizują nowe oszustwa, oglądane są deepfake'i. - To, co widzieliśmy jeszcze miesiąc temu, ogromnie różni się od tego, co widzimy dziś. Materiały są coraz lepsze, coraz bardziej kreatywne - ocenia.

Jak się więc bronić przed oszustami? - Uratuje nas zdrowy rozsądek, ale też to, że jak odbierzemy telefon, to spróbujmy zweryfikować otrzymane informacje i zalecenia. Zanim wyślemy pieniądze, rozłączmy się i sami zadzwońmy do babci, córki, cioci, do kogoś, kto rzekomo do nas dzwonił. Koniecznie trzeba się rozłączyć i połączyć ponownie. Wtedy dodzwonimy się do prawdziwego odbiorcy - wyjaśnia.

Joanna Gajewska mówi, że specjaliści polecają też przygotowanie z naszymi bliskimi pytania weryfikacyjnego. Takiego, na którego odpowiedź znają wybrane osoby. - Dzięki temu możemy w czasie rzeczywistym potwierdzić prawdziwość tej rozmowy. Należy również rozważnie prowadzić swoje media społecznościowe. Zanim udostępnimy jakieś informacje czy materiał, zastanówmy się kogo mamy w znajomych i kto może to zobaczyć - zaznacza.

Jest działanie, "które każdy z nas powinien podejmować"

Z prośbą o komentarz redakcja biznesowa tvn24.pl zwróciła się do Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Jak czytamy w odpowiedzi, w przypadku cyberprzestępstw kluczowa jest stała edukacja oraz nagłaśnianie istoty weryfikowania źródeł, treści. Z kolei w przypadku deepfake wideo warto zwrócić uwagę na niesynchroniczność ruchu warg i wypowiadanych słów czy zubożałą lub zmechanizowaną mimikę twarzy. 

Biuro prasowe zaznacza, że w Bliku 6-cyfrowy kod, który ważny jest tylko przez dwie minuty, generowany jest w aplikacji bankowej, do której użytkownik loguje się tylko sobie znanym hasłem. Następnie, aby płatność została wykonana, konieczne jest jej zatwierdzenie w aplikacji mobilnej banku.

"Użytkownik przed akceptacją płatności widzi dane transakcji: kwotę, nazwę sklepu czy adres bankomatu. Kluczem jest wyrobienie dobrego nawyku polegającego na dokładnej weryfikacji danych transakcji. Jest to działanie, które każdy z nas powinien podejmować, a które realnie zabezpiecza nas przed oszustami" - wyjaśnia biuro prasowe.

Jednocześnie spółka zaznacza, że ściśle współpracuje z bankami, dzieląc się informacjami o ujawnionych modelach przestępczości i praktykach w zakresie bezpieczeństwa.

Czytaj też: "Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: r.classen/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET