Tak kradną nasze pieniądze. "Początek ogromnej rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl
Unia Europejska walczy z technologią deepfake
Unia Europejska walczy z technologią deepfakeTVN24
wideo 2/4
Unia Europejska walczy z technologią DeepfakeTVN24

"Oszustwo na Blika" weszło na wyższy poziom i jest dużo groźniejsze, bo trudne do rozpoznania. W wiadomości otrzymanej za pomocą mediów społecznościowych możemy usłyszeć imitację głosu znajomej osoby, proszącej o pieniądze. - Słysząc mocną historię, nie będziemy działać w pełni racjonalnie. Jesteśmy w nerwach i wyłącza nam się zdrowy rozsądek - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Joanna Gajewska z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej. Stąd już prosta droga do utraty środków.

Mrągowska policja na swojej stronie internetowej przestrzega przed tzw. "oszustwami na Blika" i wyjaśnia, że oszuści włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu Blik.

"Kobieta, która podała kod Blik oszustom, a nie koleżance, straciła dwa tysiące złotych. Tyle samo straciła kolejna pani, która też myślała, że pomaga znajomej" - opisuje policja.

Joanna Gajewska, badaczka sztucznej inteligencji i technologii deepfake w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) komentuje w naszej rozmowie, że tego typu oszustwo weszło już na wyższy poziom i jest dużo groźniejsze.

Precyzuje, że chodzi o rozwiązania "text-to-speech" (z ang. przełożenie tekstu na mowę), gdzie wprowadzany jest tekst i próbka głosu danej osoby, pod którą oszuści chcą się podszyć z wykorzystaniem technologii deepfake. Dzięki temu powstaje tak zwane audio deepfake. Możemy go dostać w formie wiadomości głosowej (głosówki) z prośbą o kod Blik w wiadomości w mediach społecznościowych. Usłyszymy wówczas imitację głosu bliskiej nam osoby.

Czytaj: Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Próbkę głosu można zdobyć od ręki

- Niestety rozwiązań tego typu jest bardzo dużo na rynku i są szeroko dostępne. Praktycznie każdy jest w stanie coś takiego stworzyć, wystarczy mała próbka głosu, nawet mniej niż jedna minuta. W mediach społecznościowych często udostępniamy swoje nagrania i wizerunek na zdjęciach. Od ręki można taką próbkę zdobyć - zaznacza ekspertka.

Podkreśla, że tego typu oszustwa dotykają bezpośrednio zwykłych obywateli. - Włamują się komuś na konto na Facebooku, nagrywają głosówkę danej osoby i wysyłają po jego znajomych z prośbą o Blika. I ktoś w tej głosówce tłumaczy, że zapomniał portfela, że jest w sklepie albo też przedstawia bardziej dramatyczną historię o wypadku i pilnej potrzebie pieniędzy. Technologia pozwala wysyłać te głosówki tak, że mamy poczucie konwersacji, która wygląda bardzo realnie - wyjaśnia.

Jej zdaniem wiarygodność, jaką zyskują tego typu oszustwa dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii sprawia, że coraz więcej osób traci w ten sposób pieniądze lub udostępnia oszustom swoje wrażliwe dane, loginy, hasła.

- Firma McAfee przeprowadziła badanie, w którym na siedem tysięcy ankietowanych około dziesięć procent padło ofiarą oszustwa głosowego, z czego ponad siedemdziesiąt procent straciło pieniądze. Jedynie trzydzieści procent ankietowanych było w stanie odróżnić audio deepfake od prawdziwego nagrania. Te badania były przeprowadzane w 2023 roku, a technologia deepfake bardzo szybko się rozwija. Dzisiaj statystyka będzie zapewne jeszcze mniej optymistyczna - ocenia.

Skąd jeszcze znają nasz głos? "Nieistotne ankiety"

To nie wszystko. Inny bardzo popularny rodzaj przestępstwa jest taki, że dzwoni do nas bliska osoba i fizycznie widzimy w telefonie, że wyświetla nam się jej numer.

- Odbieramy telefon i słyszymy głos znajomego, który prosi nas o wsparcie, bo uległ na przykład wypadkowi, zgubił portfel albo został okradziony. Przestępcy przewidują, że szybko zareagujemy i wyślemy przelew mobilny. Słysząc mocną historię, nie będziemy działać w pełni racjonalnie. Jesteśmy w nerwach i wyłącza nam się zdrowy rozsądek. W bardzo podobny sposób może dojść do próby wyłudzenia od nas danych wrażliwych czy loginów i haseł - przestrzega Gajewska.

W tym przypadku chodzi o rozwiązania "speech-to-speech" (z ang. speech - mowa), jest to kolejna metoda wykorzystywana do generowania audio deepfake. W czasie rzeczywistym głos oszusta jest konwertowany na docelowy głos ofiary. Jednak, aby stworzyć tego typu audio deepfake pożądana jest nieco dłuższa próbka głosu ofiary, bo kilka minut. Tego typu metody są najczęściej wykorzystywane przez oszustów, ponieważ pozwalają na generowanie głosu w czasie rzeczywistym podczas rozmowy telefonicznej.

Pojawiają się też próby wyłudzenia pieniędzy ze względu na okup. -  I w tym przypadku również media społecznościowe mogą odgrywać kluczową rolę, dostarczając oszustom wielu informacji na nasz temat i naszych bliskich. Czyli odbieramy telefon, a w słuchawce usłyszymy głos naszego dziecka, które będzie krzyczeć, płakać, prosić, że mamy przesłać pieniądze. Zazwyczaj będzie się to działo w momencie, kiedy nie jesteśmy w stanie sprawdzić tej informacji i oszuści to wiedzą - tłumaczy Joanna Gajewska.

Gra na emocjach i mroczny świat

Ekspertka zauważa, że rozwój usług finansowych sprawia, że wszystko możemy zrobić szybko, za jednym kliknięciem. To wygodne, ale to też ułatwia działanie przestępcom.

- Przy tym oni stosują socjotechniki, wprowadzają nas w pewną nerwowość, bo wtedy łatwiej popełniamy błąd i wysyłamy przelew. To jest tu istotne. Gdybyśmy musieli iść do placówki banku czy usiąść przed komputerem, logować się i weryfikować, to być może przez ten czas byśmy się uspokoili, zdrowy rozsądek by do nas wrócił. Zastanowilibyśmy się, czy coś nie gra w przedstawionej historii lub spróbowalibyśmy zweryfikować ją w inny sposób, co jest najlepszym sposobem w tej sytuacji - opowiada.

Podkreśla, że "tu mamy grę na emocjach". - Czynnik ludzki jest najsłabszym ogniwem całego łańcucha bezpieczeństwa. Jesteśmy istotami, które mają emocje. Dlatego tak ważna jest edukacja, świadomość tego, jak wygląda świat. Również ten nieco mroczny, świat cyberprzestępstw - stwierdza.

Media społecznościowe nie są jedyną bazą, z której korzystają przestępcy. - Dzwoni telefon i słyszymy, że ktoś chce z nami przeprowadzić nieistotną ankietę. To też sposób na pozyskanie naszej próbki głosowej. Dlatego warto jak najkrócej rozmawiać z osobami, których nie znamy - radzi Gajewska.

Detektory deepfake'ów

W naszej rozmowie ekspertka NASK przewiduje, że oszustw wykorzystujących deepfake będzie jeszcze więcej. Dlatego ważne jest, aby tworzyć technologie, które to rozpoznają.

- Narzędzie zainstalowane na naszych urządzeniach, umożliwiające weryfikację danego materiału, czy to audio czy wideo, w czasie rzeczywistym w dużej mierze rozwiązałoby problem. Mam tu na myśli detektory materiałów deepfake, które powinny być rozwijane i wprowadzane na szeroką skalę. Nakłaniałabym do rozszerzania tych technologii, do promowania i do finansowania narzędzi, które mają za zadanie wykrywać oszustwa - apeluje.

Jednocześnie wskazuje, że odpowiednie restrykcje prawne są bardzo istotne. - Jest to jednak dopiero początek ogromnej rewolucji. Ta technologia jest trudna do ujęcia w ramy prawne. Póki co, jesteśmy w tym wyścigu opóźnieni - zauważa.

Jak dodaje, w NASK na bieżąco analizują nowe oszustwa, oglądane są deepfake'i. - To, co widzieliśmy jeszcze miesiąc temu, ogromnie różni się od tego, co widzimy dziś. Materiały są coraz lepsze, coraz bardziej kreatywne - ocenia.

Jak się więc bronić przed oszustami? - Uratuje nas zdrowy rozsądek, ale też to, że jak odbierzemy telefon, to spróbujmy zweryfikować otrzymane informacje i zalecenia. Zanim wyślemy pieniądze, rozłączmy się i sami zadzwońmy do babci, córki, cioci, do kogoś, kto rzekomo do nas dzwonił. Koniecznie trzeba się rozłączyć i połączyć ponownie. Wtedy dodzwonimy się do prawdziwego odbiorcy - wyjaśnia.

Joanna Gajewska mówi, że specjaliści polecają też przygotowanie z naszymi bliskimi pytania weryfikacyjnego. Takiego, na którego odpowiedź znają wybrane osoby. - Dzięki temu możemy w czasie rzeczywistym potwierdzić prawdziwość tej rozmowy. Należy również rozważnie prowadzić swoje media społecznościowe. Zanim udostępnimy jakieś informacje czy materiał, zastanówmy się kogo mamy w znajomych i kto może to zobaczyć - zaznacza.

Jest działanie, "które każdy z nas powinien podejmować"

Z prośbą o komentarz redakcja biznesowa tvn24.pl zwróciła się do Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.

Jak czytamy w odpowiedzi, w przypadku cyberprzestępstw kluczowa jest stała edukacja oraz nagłaśnianie istoty weryfikowania źródeł, treści. Z kolei w przypadku deepfake wideo warto zwrócić uwagę na niesynchroniczność ruchu warg i wypowiadanych słów czy zubożałą lub zmechanizowaną mimikę twarzy. 

Biuro prasowe zaznacza, że w Bliku 6-cyfrowy kod, który ważny jest tylko przez dwie minuty, generowany jest w aplikacji bankowej, do której użytkownik loguje się tylko sobie znanym hasłem. Następnie, aby płatność została wykonana, konieczne jest jej zatwierdzenie w aplikacji mobilnej banku.

"Użytkownik przed akceptacją płatności widzi dane transakcji: kwotę, nazwę sklepu czy adres bankomatu. Kluczem jest wyrobienie dobrego nawyku polegającego na dokładnej weryfikacji danych transakcji. Jest to działanie, które każdy z nas powinien podejmować, a które realnie zabezpiecza nas przed oszustami" - wyjaśnia biuro prasowe.

Jednocześnie spółka zaznacza, że ściśle współpracuje z bankami, dzieląc się informacjami o ujawnionych modelach przestępczości i praktykach w zakresie bezpieczeństwa.

Czytaj też: "Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: r.classen/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Serwis BBC Travel przygotował zestawienie 25 najlepszych miejsc z całego świata, które warto odwiedzić w 2025 roku. W tych lokalizacjach turyści mają poczuć się mile widziani i nie zostać przytłoczeni liczbą przyjezdnych. Na czele rankingu znalazła się Dominika.

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Turyści mile widziani. Ranking 25 najlepszych miejsc

Źródło:
PAP, BBC

Inspektorzy Przewodnika Michelin mają zakaz wstępu do restauracji we francuskim kurorcie narciarskim Megeve. To decyzja właściciela i szefa kuchni Marca Veyrata, który sześć lat temu wytoczył przewodnikowi kulinarnemu proces za zabranie mu jednej z gwiazdek - poinformował portal stacji CNN.

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Szef kuchni nie chce gwiazdek Michelin. Zakazał inspektorom wstępu

Źródło:
PAP, CNN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną w wysokości ponad 1,1 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 21 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Rośnie kumulacja w Eurojackpot. Duża wygrana w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Rozporządzenie Donalda Trumpa dotyczące "obrony kobiet przed ekstremizmem ideologii gender" wprowadza zmiany w paszportach i innych oficjalnych dokumentach. Stanowi ono, że płeć jest "niezmiennym faktem biologicznym".

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Zmiany w paszportach po decyzji Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Ericsson i Spotify to szwedzkie firmy, które wpłaciły pieniądze na fundusz inauguracyjny prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Według szwedzkich mediów w przypadku Ericcsona decyzja ta spotkała się z wewnątrzną krytyką, gdyż firma z zasady stara się nie angażować w sprawy polityczne.

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

I cóż, że ze Szwecji. Dwa przelewy od gigantów

Źródło:
PAP

Unijni ministrowie finansów zawarli w trzech punktach wspólne stanowisko dotyczące relacji transatlantyckich. - Zakłada ono potrzebę utrzymania partnerstwa ze Stanami Zjednoczonymi, jedności w relacjach oraz wzmocnienie gospodarki Wspólnoty - przekazał szef resortu finansów Andrzej Domański.

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Powrót Donalda Trumpa. Andrzej Domański o trzypunktowym planie

Źródło:
PAP

Wiceszefowa Komisji Europejskiej (KE) Henna Virkkunen ostrzegła, że w związku z niszczeniem infrastruktury przez rosyjską flotę cieni, Unia Europejska (UE) powinna przygotować się na najgorszy scenariusz.

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Niebezpieczeństwo na Bałtyku. "Musimy przygotować się na najgorszy scenariusz"

Źródło:
PAP

Według greckich władz Rosja może odpowiadać za serię niedawnych cyberataków na sieć sektora publicznego - podał serwis eKathimerini. Administracja zapewniła, że nie doszło do wycieku danych.

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Seria ataków była testem. Grecy wskazali na Rosjan

Źródło:
PAP

Czekamy na wypłaty świadczeń - alarmują nas czytelnicy piszący na Kontakt24. Rodzice skarżą się na brak pieniędzy z rządowego programu Aktywny Rodzic, który ruszył 1 października ubiegłego roku. Jak dowiadujemy się w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sytuacja dotyczy nawet 48 tysięcy dzieci, to 12 proc. wszystkich wniosków. - Nie dziwię się, że rodzice są wkurzeni - mówi nam z kolei jedna z mam, która za żłobek płaci ponad dwa tysiące złotych.

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Co ósme dziecko bez pieniędzy z programu Aktywny Rodzic. "Budżet nie jest z gumy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd przyjął projekty nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia - poinformowała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Ministra wyjaśniła, że regulacje będą dotyczyć rynku e-papierosów. Nowe przepisy mają wprowadzać zakaz ich sprzedaży osobom niepełnoletnim, dotyczą także produktów, które nie zawierają nikotyny.

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Zakaz dla nieletnich. Jest decyzja rządu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Przełom roku to w firmach czas ustalania planu urlopów. Jak wyjaśnia radczyni prawna Monika Wieczorek, pracodawca musi w tym zakresie uwzględnić wnioski pracowników oraz konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Zaznaczyła, że w wyjątkowych lub nagłych sytuacjach wypoczynek może być przesunięty.

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Nagła zmiana w urlopach. "Stanie się tak w dwóch przypadkach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO BP 6 maja 2025 roku wprowadzi zmiany w regulaminie bankowości elektronicznej, by dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo transakcji w internecie - poinformował bank w komunikacie. Wprowadzone zostaną "nowe limity dzienne na przelewy, które klienci robią w serwisie internetowym".

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Największy bank w Polsce szykuje duże zmiany dla klientów. "Nowe limity dzienne"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Wszystkie kontynenty będą musiały przyspieszyć przejście na zerową emisję netto i poradzić sobie z rosnącym ciężarem zmiany klimatu - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas 55. Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. - Porozumienie paryskie nadal jest największą nadzieją dla ludzkości - podkreśliła.

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

"Stawka jest wysoka dla obu stron"

Źródło:
PAP

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU powołało we wtorek Andrzeja Klesyka, byłego prezesa ubezpieczyciela, w skład rady nadzorczej spółki.

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Wielki powrót do giganta. Nowa rola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Złoty we wtorek, dzień po objęciu przez Donalda Trumpa urzędu prezydenta USA, nie zmienił znacznie notowań względem euro i marginalnie osłabił się względem dolara.

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Tak reaguje złoty na inaugurację Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował we wtorek, że przygotowywane jest rozporządzenie w sprawie precyzyjnego określenia, co jest schronem. Podkreślił też, że umieszczanie tak zwanych miejsc ukrycia w nowych blokach może oznaczać kilkuprocentowy wzrost cen mieszkań.

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

"Miejsca ukrycia" w blokach. Minister o kilkuprocentowym wzroście cen

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny