W ostatnich dniach sprawowania władzy w roli ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podpisał jeszcze dwa zarządzenia w sprawie utworzenia nowych stanowisk w podległych mu instytucjach.
W ostatnich dniach szefowania resortowi kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński był bardzo aktywny.
Wystąpił m.in. z wnioskiem do Rady Mediów Narodowych o wprowadzenie zmian w statutach Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. W razie likwidacji trzech wymienionych w piśmie spółek likwidatorami mają być członkowie zarządów spółek oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. Komentatorzy zauważają, że to próba zabetonowana ludzi powiązanych z Prawem i Sprawiedliwością w tych instytucjach.
Głośno było także o przekazaniu pieniędzy na dofinansowanie budowy Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chełmie. Budowa ma kosztować 200 mln zł, z czego 90 proc. ma być pokryte przez środki przekazane przez rząd, a 10 proc. przez samorząd. Inwestycja kontrowersyjna chociażby ze względu na zajęcie budynku zespołu szkół społecznych na ten cel.
Z kolei do Otwocka ma trafić 100 mln zł, w ciągu najbliższych 10 lat, na finansowanie Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego (czytaj: "Rządowy instytut w Otwocku i umowa warta miliony złotych. Uchwała przegłosowana"). To jednak nie wszystko.
Nowi dyrektorzy i członkowie rady programowej
W piątek 24 listopada minister Piotr Gliński wydał jeszcze dwa nowe zarządzenia:
- Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 24 listopada 2023 r. zmieniające zarządzenie w sprawie nadania statutu Filmotece Narodowej - Instytutowi Audiowizualnemu;
- Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie nadania statutu Instytutowi Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
W ramach tego pierwszego minister Gliński poszerzył grono zastępców dyrektora Instytutu. Przed zmianą mogło być ich 5, a jeszcze wcześniej 3, a po zmianie będzie ich 6. Czyli dodatkowe nowe stanowisko do obsadzenia.
Z kolei w zarządzeniu dotyczącym wspomnianego Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, które zmieniło jego poprzednią wersję, minister kultury poszerzył wielkość jego rady programowej. Było 15 członków, a będzie ich 17. Jak czytamy w zarządzeniu: "W skład Rady wchodzi 17 członków, w tym 15 wskazanych przez Ministra i 2 wskazanych przez Miasto, powoływanych przez Ministra na okres trzech lat".
Zarządzenia można odwołać
Na platformie X, dawniej Twitter, o sytuacji w Filmotece napisał Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
O sens tej zmiany zapytał go Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych, który zauważył, że przecież "zarządzenie niczego nie betonuje. Nowy Minister może to zmienić. Czyżby chodziło o 2 tygodnie i odprawy?". Pączka stwierdził, że "dokładnie 'dwa tygodnie zarządzania'".
Źródło: TVN24 Biznes