Zełenski do polskich przedsiębiorców: jeżeli wszystkich zaproszę, to czy w Polsce zostanie jakiś biznes?

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Zełenski do polskich przedsiębiorców: czy jak wszystkich zaproszę, to w Polsce zostanie jakiś biznes?
Zełenski do polskich przedsiębiorców: czy jak wszystkich zaproszę, to w Polsce zostanie jakiś biznes?TVN24
wideo 2/27
Zełenski do polskich przedsiębiorców: czy jak wszystkich zaproszę, to w Polsce zostanie jakiś biznes?TVN24

Jeżeli wszystkich obecnych tu przedsiębiorców zaproszę, to czy w Polsce zostanie jakiś biznes? - w ten żartobliwy sposób ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zwrócił się do swojego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudy podczas Polsko-Ukraińskiego Forum Gospodarczego w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie.

Prezydent Zełenski opowiadał, że prezydent Duda zapowiedział, że pod czas forum "będzie kilku przedstawicieli biznesu i będziemy mogli zaprosić ich do Ukrainy na odbudowę". - Jest was tu bardzo wielu. Pomyślałem, że jeżeli ich wszystkich zaproszę, to czy jesteś pewien, że w Polsce zostanie jakiś biznes? - z takim pytaniem Zełenski zwrócił się do Dudy.

Dodał też: - Jestem przekonany, że tak będzie. Jestem przekonany, że przed nami wielka przyszłość po naszym zwycięstwie. Dzięki pomocy Polski i wszystkich Polaków mamy wielką przyszłość, jeśli chodzi o współpracę w biznesie.

Zełenski o polskich przedsiębiorcach

- Ukraina i Polska są w stanie napełnić nową, bezpieczną i technologiczną treścią całą przestrzeń między Bałtykiem a Morzem Czarnym. Nasz potencjał gospodarczy, energetyczny, społeczny, humanitarny i kulturalny w przestrzeni bałtycko-czarnomorskiej, zapewni dziesięciolecia wzrostu dla naszych narodów, dla całej Europy i każdego naszego partnera - podkreślił Zełenski.

Prezydent przyznał, że są pewne trudne sprawy między Polską, a Ukrainą, ale - w jego przekonaniu - te trudności nie są wielkie w perspektywie naszej przyszłej współpracy. Jednocześnie zaprosił polski biznes "do odbudowy Ukrainy, do odbudowy przyszłości Ukrainy".

Zełenski podczas forum zwrócił uwagę, że kiedy jechał do Warszawy widział po drodze wiele ciężarówek, które kierowały się w stronę jego kraju. Podkreślił, że był to bardzo optymistyczny widok świadczący o tym, że polski biznes współpracuje z Ukrainą i wierzy w ten kraj. Jego zdaniem świadczy to o tym, że jego kraj ma przyszłość.

Prezydent podziękował polskim przedsiębiorcom za wsparcie Ukrainy, że mimo zagrożenia związanego z rosyjską agresją, polskie firmy kontynuują swoją działalność na Ukrainie także w jej wschodnich regionach. - Wdzięczny jestem za każde pracujące przedsiębiorstwo, za każde miejsce pracy, które tworzy dobrobyt Ukraińców i Polaków - zaznaczył.

Zełenski dodał, że chciałby również wyróżnić polski biznes, który porzucił rynek rosyjski. - Dziękuję wam za to, że jesteście ludzcy a nie pragmatyczni (...) Jest to inwestycja w naszą wspólną przyszłość i wspólne zwycięstwo nad rosyjską agresją - zaznaczył.

Czytaj także: Relacja z wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce >>>

Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego na Polsko-Ukraińskim Forum Współpracy Gospodarczej
Wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego na Polsko-Ukraińskim Forum Współpracy GospodarczejTVN24

Prezydent Duda o współpracy polsko-ukraińskiej

Podczas swojego wystąpienia prezydent Duda zaznaczył, że mimo wojny zorganizowane zostało normalne forum biznesowe polsko-ukraińskie.

- Patrzymy nie tylko na to, co dzieje się tu i teraz na Ukrainie, ale patrzymy też na to, co będzie w przyszłości. To jest zwykłe forum, bo głęboko wierzymy w zwycięstwo Ukrainy. Ukraina zwycięży, będzie się normalnie rozwijać. (...) Ukraina będzie odbudowana naszymi wspólnymi siłami, piękniejsza, nowocześniejsza, nowa, zmodernizowana, gotowa do dynamicznego rozwoju, korzystająca ze swojego ogromnego potencjału. Wierzę w to głęboko, że taka będzie Ukraina, waszymi i naszymi siłami, także dzięki wsparciu wspólnoty dobrej woli, wspólnoty państw Zachodu - powiedział Andrzej Duda.

- Przed wojną na Ukrainie działało ponad tysiąc polskich firm, a setki tysiące ukraińskich firm działało na polskim rynku, miały kontrakty z polskimi firmami, dostarczały do Polski różne towary. Dzisiaj, mimo wojny, obroty Polski z Ukrainą są rekordowe, dzisiaj jesteśmy największym partnerem handlowym Ukrainy. Wierzę, że tak właśnie pozostanie. Pozostanie tak, dlatego, że kierunek Ukrainy jest - zgodnie z wolą jej społeczeństwa - ku Zachodowi, wspólnocie Europy, Unii Europejskiej, krajom demokracji i wolności. To jest kierunek, w którym z całą pewnością będzie podążała suwerenna Ukraina - zaznaczył prezydent.

Prezydent Andrzej Duda na Polsko-Ukraińskim Forum Współpracy Gospodarczej - całe wystąpienie
Prezydent Andrzej Duda na Polsko-Ukraińskim Forum Współpracy Gospodarczej - całe wystąpienieTVN24

Zwracając się do przedsiębiorców wyraził nadzieję, że zaangażują się w odbudowę Ukrainy i zadeklarował, że polskie władze będą starać się stworzyć im najlepsze warunki rozwoju i warunki współpracy.

- Chcielibyśmy, byście także po wojnie współdziałali, realizowali i zakładali biznesy. Mam nadzieję, że fizycznej granicy po tej wojnie między Polską a Ukrainą nie będzie, zwłaszcza kiedy Ukraina stanie się częścią Unii Europejskiej - podkreślił prezydent. Dodał, że potencjał współpracy między Polską a Ukrainą jest gigantyczny.

- Temu służy to forum: byście rozmawiali, poznali się, snuli wspólne plany, byście myśleli o przyszłych inwestycjach - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podziękował też przedsiębiorcom, którzy od ponad roku wspierają Ukraińców, poprzez m.in. prywatne donacje czy pomoc zawożoną na Ukrainę firmowymi i prywatnymi samochodami.

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Iryna Linnyk/Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w kwietniu 2024 roku wzrosła o 4,1 procent w ujęciu rocznym - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Konsensus ekonomistów zakładał wzrost o 5,1 procent.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w kwietniu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo rodziny chce, aby płaca minimalna zmierzała do 60 procent przeciętnego wynagrodzenia i zapowiada projekt w tej sprawie. Jak wylicza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, w warunkach 2025 roku to oznaczałoby podwyżkę o 850 złotych do poziomu 5150 złotych brutto. "No to przedsiębiorcy muszą zapiąć pasy" - skomentował Sławomir Dudek, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Burza w sprawie w płacy minimalnej. "Tsunami"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości płatnicze Polaków w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosły o 2,1 miliarda złotych, do poziomu 85,7 miliarda złotych - wynika z najnowszego raportu BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Problemy ze spłatą zobowiązań ma już co dwunasta pełnoletnia osoba.

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Potężne długi Polaków. Nowy rekord

Źródło:
PAP

Resort klimatu chce, aby po polskich drogach do 2030 roku jeździło ponad 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jednak drugą stroną medalu jest ogromny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Resort przygotował ustawę w celu uregulowania tego rynku. Jak podaje Licznik Elektromobilności, pod koniec marca 2024 r. po polskich drogach jeździło 108 331 samochodów osobowych z napędem elektrycznym.

1,5 miliona w sześć lat. Kolejny ambitny plan na elektryki

Źródło:
PAP,tvn24.pl

Zysk netto, który Grupa Orlen osiągnęła w I kwartale 2024 roku, był niższy o ponad 6,5 miliarda złotych w porównaniu do tego samego okresu przed rokiem - wynika ze skonsolidowanego raportu kwartalnego koncernu.

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Słabe wyniki kwartalne paliwowego giganta

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Od 1 czerwca banki będą musiały przed udzieleniem pożyczki, kredytu czy przy wypłacie gotówki sprawdzić, czy numer PESEL klienta nie został zastrzeżony. Zapowiedź wdrożenia usługi właśnie pojawiła się na stronie internetowej Banku Millennium. Zapytaliśmy także inne banki, czy będą gotowe z wypełnieniem ustawowego obowiązku na czas.

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

"Wypłata gotówki będzie wstrzymana". Ważna zmiana w bankach

Źródło:
tvn24.pl

Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa.

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu

Źródło:
PAP

Od 1 czerwca obowiązywać będą nowe zasady zatrzymywania oraz zwrotu dowodu rejestracyjnego przez diagnostów. W przypadku niektórych pojazdów zmieni się także sam sposób przeprowadzania badań technicznych. Oto szczegóły nadchodzącej rewolucji. 

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Zmiany w badaniach technicznych. Nowe przepisy od 1 czerwca

Źródło:
tvn24.pl

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w środę o objęciu sankcjami 12 amerykańskich firm zbrojeniowych i ich kierownictw wyższego szczebla w ramach retorsji za sankcje nałożone na chińskie firmy i w odpowiedzi na sprzedaż broni Tajwanowi.

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Napięcie między Chinami i USA rośnie. Jest biznesowy odwet

Źródło:
PAP

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego spełnia wymagania formalne - Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej dała zielone światło. Jednak opinia jest niewiążąca dla marszałka Sejmu, który teraz zdecyduje, czy zwrócić wniosek do wnioskodawców, czy skierować go do procedowania.

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Trybunał Stanu dla Glapińskiego. Jest zielone światło dla wniosku

Źródło:
PAP

Senat zgłosił poprawki do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii. Teraz ustawa wróci do Sejmu. Projekt zakłada m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia pieniężnego w postaci bonu przeznaczonego dla gospodarstw domowych o niższych dochodach.

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Senat zgłasza poprawki do ustawy o bonie energetycznym

Źródło:
PAP