Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna.
- Nowych terapii jest coraz więcej i robimy wszystko, by to, co pokaże się na rynku, jak najszybciej wchodziło do listy leków refundowanych - powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa resortu zdrowia.
Nowa lista
Wśród nowych cząsteczko-wskazań znalazło się m.in. 13 substancji we wskazaniach onkologicznych (m.in. w leczeniu raka szyjki macicy, nerki, jelita grubego), 12 w chorobach rzadkich i ultrarzadkich, 3 wskazania w chemioterapii i jedna terapia wysokoinnowacyjna. Na nowej liście znalazła się stosowana w prewencji udarów substancja rywaroksaban. Jej opakowanie kosztuje kilkaset zł. Od teraz najtańszy odpowiednik będzie można kupić za 10 zł. - Specjaliści mówili nam, że wprowadzenie tej substancji do listy to największy sukces od czasu istnienia listy refundacyjnej - podkreśliła szefowa MZ.
Refundowany będzie też lek Voxzogo, stosowany w terapii dzieci chorych na achondroplazję. Resort starał się trzy lata przekonać producenta leku do złożenia wniosku o jego refundację. Na liście znalazła się również terapia genowa produktem Luxturna, wykorzystywana w leczeniu ślepoty Lebera. - Koncentrujemy się bardzo na lekach kardiologicznych i onkologicznych, ponieważ jest to grupa chorób, które są najczęściej zagrożeniem nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia - powiedziała Leszczyna.
Projekt dotyczący leków krytycznych
Na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślał, że duża nowelizacja ustawy refundacyjnej umożliwiła wprowadzenie od 1 kwietnia obniżonej odpłatności za polskie leki. - To 10 procent mniej za leki wytwarzane w Polsce lub z substancją czynną wytworzoną w Polsce oraz 15 procent mniej za leki wytwarzane w Polsce z substancji czynnej wytworzonej w Polsce - mówił.
Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało ponadto w mediach społecznościowych, że planuje "publikację Krajowej Listy Leków Krytycznych jeszcze w tym roku".
"Ten projekt wskazuje substancje czynne, występujące w lekach, które są niezwykle istotne dla pacjentów, a ich brak rynkowy mógłby spowodować zagrożenie ich zdrowia. W projekcie listy znajduje się 238 pozycji" - podano.
Ministerstwo Zdrowia posumowało także miniony rok w refundacji. "135 leków włączonych do refundacji, 36 wskazań onkologicznych, 36 leków na choroby rzadkie i ultrarzadkie, 66 wskazań w programach lekowych to najdroższe substancje objęte refundacją" - wymieniał resort. "Wprowadziliśmy także: 3 terapie o wysokim poziomie innowacyjności (Bylvay, Kimmtrak, Xenpozyme), 3 terapie o wysokiej wartości klinicznej (TLK) (Epidyolex x2, Veltassa)" - dodano.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock