Zapomniałeś się zgłosić do ubezpieczenia? Sprawdź, co zrobić by nie płacić za lekarza

Z kraju

ShutterstockOddziały NFZ informują, jak wstecznie zgłosić się do ubezpieczenia

Zgodnie z obowiązującymi od połowy stycznia przepisami, pacjent, który spełniał wymogi ubezpieczenia, ale nie dopełnił związanych z tym formalności, nie musi zwracać kosztów swojego leczenia, jeśli "wstecznie" zgłosi się do ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu osoby, które zapomniały zgłosić się do ubezpieczenia, nie będą musiały zwracać kosztów leczenia.

W oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia w całym kraju w sobotę od godz. 9.00 do 14.00 pracownicy NFZ - wspólnie z przedstawicielami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - udzielają informacji o możliwości dokonania tzw. wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego.

Nowe przepisy

Zgodnie z obowiązującymi od połowy stycznia przepisami, pacjent, który spełniał wymogi ubezpieczenia, ale nie dopełnił związanych z tym formalności, nie musi zwracać kosztów swojego leczenia, jeśli "wstecznie" zgłosi się do ubezpieczenia zdrowotnego. Warunkiem jest opłacenie składek (np. w przypadku pracownika - przez pracodawcę, w przypadku zleceniobiorcy - przez zleceniodawcę, w przypadku emeryta lub rencisty przez ZUS/KRUS) lub zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wsteczne zgłoszenie

Pacjent może dokonać tzw. wstecznego zgłoszenia w ciągu 30 dni od chwili skorzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej albo 30 dni od poinformowania przez NFZ o wszczęciu postępowania administracyjnego ws. zwrotu kosztów leczenia. Dodatkowo pod warunkiem "wstecznego" zgłoszenia do ubezpieczenia – niemal do połowy kwietnia – postępowania administracyjne dotyczące zwrotu kosztów leczenia za lata 2013-2016 nie będą wszczynane, a te, które już wszczęto - będą umarzane. Podczas dnia otwartego w niektórych oddziałach pacjenci będą mogli też m.in. wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, założyć konto w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta lub potwierdzić zlecenie na wyroby medyczne. W niektórych placówkach będzie można również złożyć wniosek do sanatorium i uzyskać informacje o bezpłatnych lekach dla seniorów.

Zobacz: Lekarka wyłudziła z NFZ setki tysięcy złotych. Usłyszała ponad 1600 zarzutów (Wideo z 20.01.2017)

Autor: ag/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock