Zmiany w kodeksie karnym mogą ostro uderzyć w firmy

Z kraju


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł, na zaproszenie Komisji Europejskiej, bierze w poniedziałek udział w konferencji w Brukseli. Jej główne tematy to zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa.

Jak informuje resort celem konferencji jest analiza, czy konieczne jest opracowanie na poziomie Unii Europejskiej nowego instrumentu, który pogłębi współpracę państw w zakresie konfiskaty i być może rozszerzy unijne rozwiązania w zakresie konfiskaty rozszerzonej na inne przestępstwa.

"Uczestnicy konferencji przedstawią swoje doświadczenia płynące z wdrożenia przepisów prawa Unii Europejskiej dotyczących konfiskaty do prawodawstw krajowych oraz z funkcjonowania mechanizmów współpracy międzynarodowej w wykonywaniu decyzji o zabezpieczeniu i przepadku mienia" - czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania wiceminister sprawiedliwości będzie moderował panel ekspercki dotyczący zarządzania zajętym mieniem a także zaprezentuje wnioski płynące z implementacji dyrektywy w zakresie tzw. przepadku rozszerzonego.

Polska propozycja

Jak napisała dzisiaj "Rzeczpospolita" polska propozycja zakłada, że w firmach na czas postępowania będzie można wprowadzać zarząd przymusowy. Jak zauważa gazeta, w grę wchodzi zaledwie podejrzenie popełnienia przestępstwa.

- Polski projekt konfiskaty idzie za daleko, takich wymogów nie stawia unijna dyrektywa - zauważa prof. Michał Romanowski z Uniwersytetu Warszawskiego, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Dodaje, że unijny dokument wskazuje m.in. na przestępczość korupcyjną, narkotykową czy mafijną, a nie – jak polski projekt – np. na zaniechanie obowiązków informacyjnych z ustawy o ofercie publicznej.

Także zapytany przez gazetę prof. Romanowski krytykuje pomysły. Jego zdaniem wprowadzenie przymusowego zarządcy jest bardzo uznaniowe – nie wiadomo, jak długo i czyj interes reprezentować ma zarządca.

Przedsiębiorcy boją się, że pomysł Ziobry oznaczać będzie ingerencję w prawo własności, ponieważ takie prawo może być wykorzystane do np. niszczenia konkurencji.

Minister Zbigniew Ziobro zapowiada koniec bezkarności komorników:

Autor: MS,tol/gry / Źródło: Rzeczpospolita