Senat wprowadził poprawki do nowelizacji przepisów o kredycie hipotecznym. Ustawa przewiduje zwrot dodatkowych opłat, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Poprawka Senatu rozszerza przepisy na już obowiązujące umowy kredytowe, zawarte przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli kredytobiorca nadal oczekuje na wpis. Do przepisów wprowadzono też maksymalny termin jaki będzie miał bank na zwrot dodatkowych kosztów.
Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Nowe przepisy mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej.
Poprawki Senatu
Zgodnie z poprawką przyjętą w Senacie, przepisy będą miały zastosowanie nie tylko do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Akceptację senatorów uzyskała bowiem poprawka zgłoszona przez senatora Ryszarda Świlskiego z Koalicji Obywatelskiej, która przewiduje objęcie rozwiązaniem zawartym w ustawie także osób, które zawarły umowy o kredyt hipoteczny przed dniem jej wejścia w życie i oczekują obecnie na dokonanie wpisu do hipoteki.
Dodatkowo poprawka zakłada również, że zwrot dodatkowych kosztów będzie następował w terminie 60 dni od dnia wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Za nowelizacją ustawy wraz z przyjętymi poprawkami głosowało 100 senatorów. O losach poprawek zdecydują posłowie. Posiedzenie Sejmu odbędzie się w piątek, 5 sierpnia.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
Zmiany w kredytach hipotecznych
Ministerstwo Sprawiedliwości wskazywało wcześniej, że dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - wskazywał resort.
Według ministerstwa dzięki nowym przepisom niektórzy kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.
Podczas wtorkowego posiedzenia senackiej komisji krytyczną opinię o ustawie przedstawił prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. W ocenie związku nowelizacja nie rozwiązuje problemu długotrwałego oczekiwania na rozpoznanie wniosków o wpis hipoteki do księgi wieczystej, nie uwzględnia ryzyka ponoszonego przez banki ani przepisów dotyczących wag ryzyka, pomija też fakt, że opłata czy prowizja ma charakter quasi ubezpieczenia.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock