Mam nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Jestem zadowolony, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności - powiedział w piątek unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders.
Reynders w piątek spotkał się w Warszawie z szefem resortu sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Adamem Bodnarem. Następnie podczas konferencji odniósł się do działań polskiego rządu mających na celu wypełnienie tzw. kamieni milowych zakresie praworządności, niezbędnych do wypłaty unijnych środków na Krajowy Plan Odbudowy.
Reynders: władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności
- Mam nadzieję, że wkrótce będziemy w stanie przedstawić pozytywną ocenę pierwszego wniosku o płatność. Jestem bardzo zadowolony z tego, że polskie władze są zdeterminowane do przywrócenia w Polsce praworządności po to, żeby zagwarantować pełną zgodność z przepisami nie tylko polskiej konstytucji, ale także wymogami Unii Europejskiej i Europejskiej Konwencji Praw Człowieka - powiedział.
Komisarz ds. sprawiedliwości podkreślił, że Komisja Europejska jest w pełni zaangażowana w zapewnienie wsparcia dla polskiego rządu w zakresie przywracania praworządności. Dodał, że KE dostrzega także chęć Polski do przyłączenia się do Prokuratury Europejskiej.
- Jest to krok, na który czekaliśmy ze względu na to, że gwarantuje, że budżet Unii Europejskiej będzie w Polsce odpowiednio chroniony przed oszustwami - powiedział.
Reynders: fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne
Jak mówił, odbudowanie praworządności "to zmiana, która jest serdecznie przyjmowana". - Fundamentalne wartości UE są dla nas bardzo ważne, dlatego bardzo ważne jest, byśmy pozostali przywiązania do tych wartości, ponieważ to właśnie czyni nas Europejczykami - mówił komisarz. Podkreślił, że "w szczególności jest zadowolony z rozmowy, jaką prowadził z ministrem Bodnarem". - Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić po to, by przywrócić praworządność w Polsce, a także doprowadzić do tego, żeby procedura z art. 7 (Stwierdzenie przez Radę UE ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości UE - PAP) została zakończona. Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności - ocenił. - Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, żeby polskie władze przygotowały plan działań przywrócenia praworządności w Polsce - podkreślił.
Zaznaczył, że w UE są "świadomi, że ten proces nie jest prosty". - Będziemy o tym rozmawiali na Radzie ds. Sprawiedliwości w przyszłym tygodniu, potem odbędzie się kolejne spotkanie - dodał.
Podkreślił, że są zainteresowani tym, żeby przywrócić niezależność Krajowej Rady Sądownictwa "w kontekście jej kluczowej roli w procesie nominacji sędziowskich w Polsce".
Pierwszy wniosek o płatność
W połowie grudnia ub.r. Polska wysłała do Komisji Europejskiej pierwszy wniosek o płatność z KPO. Nasz kraj ma otrzymać blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki.
Jak informował wówczas resort funduszy, środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone m.in. na ułatwienia prawne dla firm, zwiększenie innowacyjności i cyfryzację przedsiębiorstw, ułatwienia dla studentów kierunków medycznych, efektywniejsze zarządzanie finasowaniem programu Maluch Plus, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy też na wejście w życie ustawy o ekonomii społecznej.
Źródło: PAP