Z kraju

Dziura budżetowa rozrasta się. Kowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł

Z kraju

Kowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł
TVN24 BiSKowalczyk: tegoroczny deficyt będzie większy o 5-10 mld zł

Nowelizacja tegorocznego budżetu zakłada, że deficyt wzrośnie o 5-10 miliardów złotych - powiedział Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wcześniej minister finansów informował, że deficyt zwiększy się najprawdopodobniej o 3,8-3,9 miliarda złotych.

Kowalczyk stwierdził w czasie konferencji prasowej, że nowelizacja budżetu spowodowana jest „bardzo złym stanem spływu podatków”.

Niezbędna zmiana

- Szczególnie podatku VAT, gdzie na 13 mld zł szacowany jest brak spływu tego podatku. Widać bardzo wyraźnie, że tych 13 mld nie da się zaoszczędzić i wyciąć w wydatkach, stąd niezbędna jest nowelizacja. Pozwoli ona dokonywać wydatków, które są niezbędne. Oczywiście wprowadzone będą pewne oszczędności, ale i tak niezbędna będzie korekta deficytu na rok 2015 - mówił Kowalczyk. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów zapowiedział również, że w środę odbędzie się konferencja premier i ministra finansów na temat nowelizacji ustawy budżetowej. - Deficyt będzie precyzyjnie określony, ale będzie to kwota rzędu 5-10 miliardów złotych, w tym przedziale - powiedział na konferencji prasowej Kowalczyk.

Miliardy z VAT

Kowalczyk stwierdził również, że rząd liczy, że dzięki uszczelnieniu sytemu poboru podatku VAT w przyszłym roku budżet zyska dodatkowo nawet kilkanaście miliardów złotych. Jak powiedział, VAT jest w Polsce "bardzo mocno wyłudzany". - Pokazuje to też realizacja tego podatku w tym roku. (Są) szacunki, że wyłudzanych jest nawet 50 mld zł. Liczymy, że w przyszłym roku może dzięki uszczelnieniu systemu uda się pozyskać nawet kilkanaście mld zł. Zdajemy sobie sprawę z tego, że całej kwoty, ponad 50 mld zł, w jednym roku uszczelnić się nie da - powiedział. Dodał, że rząd nie przewiduje wyższych stawek akcyzy. - Przypomnę, dwa lata temu rząd PO podniósł wyraźnie akcyzę, a przychody z akcyzy spadły. Podnoszenie akcyzy jest bardzo nierozsądnym rozwiązaniem, bo wtedy to przyspiesza przemyt, ale również przyspiesza nielegalna produkcja i szara strefa - powiedział.

Nowelizacja

Ministerstwo Finansów zapowiedziało w piątek, że rząd przygotuje w trybie pilnym nowelizację budżetu na 2015 rok, która "zwiększy deficyt o sumę ok. 3-4 mld zł".

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości