Od środy, 15 grudnia zaczną obowiązywać niższe limity osób w restauracjach i hotelach. Zwiększenie limitu będzie możliwe tylko dla osób zaszczepionych, które zostaną zweryfikowane przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19. Sprawdzenie ważności kodu QR jest możliwe za pomocą rządowej aplikacji Skaner Certyfikatów Covid.
Od środy, 15 grudnia wejdą w życie zmiany w obostrzeniach. Rozporządzenie opublikowane we wtorek zakłada obniżenie do 30 procent limitów obłożenia między innymi w restauracjach, barach, hotelach i kinach. Zwiększyć ten limit można tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.
"(...) nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19" - zapisano w rozporządzeniu.
Jak jednak sprawdzić, czy kod QR Unijnego Certyfikatu COVID (UCC) jest ważny i należy do osoby, która okazuje?
Jak sprawdzić certyfikat COVID-19?
Przedstawiciele rządu wskazali, że w tym celu należy użyć aplikacji Skaner Certyfikatów Covid. "Wystarczy, że zeskanujesz za jej pomocą kod QR, który ktoś Ci pokaże na urządzeniu mobilnym lub wydruku" - informowała kancelaria premiera we wpisie na Twitterze.
Aplikacja jest dostępna do pobrania w sklepach Google Play i App Store. Jak czytamy w opisie aplikacji, "to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia przygotowana do działania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, umożliwiająca zweryfikowanie, czy kod QR UCC przedstawiany przez osobę jest poprawny i ważny".
Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu. "Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie. Dane nie są zapisywane na urządzeniu skanującym" - zapewniono w opisie.
Centrum Informacyjne Rządu poinformowało we wtorek, że do tej pory w Polsce wykonano 44 404 322 szczepienia. W pełni zaszczepione są 20 707 123 osoby.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock