W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowe przepisy zaostrzają limity dotyczące liczby klientów korzystających z restauracji, hoteli oraz kin, przewidują też zamknięcie dyskotek i klubów nocnych. Zmiany wejdą w życie od środy, 15 grudnia. W rozporządzeniu nie ma zapisów dotyczących zasad działalności klubów i dyskotek w noc sylwestrową. Rzecznik resortu zdrowia zapowiada, że takowe będą.
Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 14 grudnia br. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Rozporządzenie wejdzie w życie 15 grudnia 2021 roku.
Koronawirus w Polsce. Obostrzenia
Zapisano w nim m.in. dodanie dodatkowego warunku zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny osoby prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkującej. Warunkiem tym będzie uzyskanie przez daną osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby prowadzącej z tą osobą wspólne gospodarstwo domowe lub z nią zamieszkującej.
Rozporządzenie wprowadza też m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych. Zakaz ma obowiązywać do 31 stycznia 2022 roku.
Obostrzenia w sylwestra
Wcześniej ze strony rządowej pojawiały się zapowiedzi, że dyskoteki i kluby nocne będą mogły działać w sylwestra, na co zwrócił uwagę na Twitterze Krzysztof Berenda z RMF FM. "Panie Redaktorze, zgodnie z deklaracją podczas konferencji obostrzeniowej, na sylwestra pojawi się możliwość "świętowania" w reżimie sanitarnym do 100 osób z limitami. Ten zapis pojawi się w kolejnej nowelizacji rozporządzenia. Podtrzymujemy zapowiedź" - zapewnili przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia.
Panie Redaktorze, zgodnie z deklaracją podczas konferencji obostrzeniowej, na Sylwestra pojawi się możliwość "świętowania" w reżimie sanitarnym do 100 osób z limitami.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 14, 2021
Ten zapis pojawi się w kolejnej nowelizacji rozporządzenia. Podtrzymujemy zapowiedź.
- Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku – powiedział PAP po południu rzecznik MZ. - W reżimie sanitarnym oznacza, że z limitem do 100 osób - wyjaśnił.
Andrusiewicz zapowiedział, że pojawi się przepis nowelizujący rozporządzenie w tym zakresie.
Zmiana limitów w hotelach, kinach i restauracjach
W rozporządzeniu przewidziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania m.in. z hoteli, lokali gastronomicznych oraz kin. W przypadku lokali gastronomicznych - zgodnie z rozporządzeniem - odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych przeciw COVID-19.
Rozporządzenie wprowadzi wobec przedsiębiorców i innych podmiotów prowadzących działalność związaną z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych obowiązku zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków.
Certyfikat covid
W rozporządzeniu zapisano również, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w przypadku osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia.
"Do ustanowionych w rozporządzeniu limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów lub na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19" - czytamy w rozporządzeniu.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock