Ustalono projekt porozumienia w sprawie przekazania kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej. To efekt sobotnich rozmów trwających do późnych godzin wieczornych.
Jak poinformował po zakończeniu spotkania minister energii Krzysztof Tchórzewski, związkowcy będą teraz konsultowali projekt porozumienia z załogami. Do ponownego spotkania stron dojdzie we wtorek i wówczas podjęta zostanie ostateczna decyzja w sprawie porozumienia.
- Ustaliliśmy treść porozumienia w trudnych rozmowach, niemniej strona społeczna uznała, że może odnieść się do tego porozumienia po konsultacjach ze swoimi członkami, z pracownikami na poszczególnych kopalniach. Stąd ponownie spotkamy się we wtorek, aby podjąć ostateczną decyzję - powiedział minister. Wychodząc z rozmów szef Solidarności w Kompanii Bogusław Hutek również zadeklarował, że "jest ostateczna wersja porozumienia przedstawiona przez zarząd KW", z którymi związki wyjdą do załóg.
- Zapytamy się o ewentualną akceptację. W poniedziałek najprawdopodobniej odbędzie się spotkanie wszystkich central związkowych, prawdopodobnie we wtorek będziemy chcieli zapoznać (z założeniami projektu - red.) załogi, żeby zdecydowały czy są w stanie zaakceptować takie warunki porozumienia - zapowiedział Hutek.
Jakie ustalenia?
Rozmowy związkowców z zarządem KW dotyczą m.in. zasad wynagradzania w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), która z początkiem maja ma przejąć kopalnie i zakłady Kompanii. Porozumienie ze stroną społeczną ws. biznesplanu PGG to jeden z warunków inwestorów, gotowych zaangażować w Grupę w sumie 1,5 mld zł. Brak inwestorów groziłby utratą płynności i upadłością Kompanii.
Najważniejszym punktem sobotnich ustaleń jest zamrożenie wypłaty tzw. "czternastek" w latach 2016-2017. Premia roczna tzw. barbórka oraz deputat węglowy mają z kolei pozostać bez zmian. Ponadto planowane miałoby być łączenie większości spośród obecnych 11 kopalń Kompanii, które znajdą się w PGG. Docelowo połączone miałyby być m.in. wszystkie kopalnie rudzkie, kopalnie Piast i Ziemowit i kopalnie rybnickie. Samodzielne pozostałyby kopalnie Sośnica i Bolesław Śmiały. Wśród założeń porozumienia ma być także przekazanie do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (wraz z wytypowanymi kopalniami lub ich częściami) łącznie 3,8-4 tys. osób - pracowników zarówno dołu, jak i powierzchni zakładów.
Kontynuacja rozmów
Tekst projektu wypracowano podczas sobotniego, kolejnego już w ostatnich tygodniach, jedenastogodzinnego spotkania związkowców z KW z zarządem spółki w Katowicach.
Czwartkowe spotkanie z udziałem ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego i jego zastępcy Grzegorza Tobiszowskiego mimo, że trwało kilka godzin nie przyniosło bowiem porozumienia.
Przedstawiciele stron oceniali jednak po spotkaniu, że jest szansa na porozumienie oraz na to, by w przyszłym tygodniu podpisano dokumenty dotyczące tworzenia PGG, z udziałem zarządu Kompanii, inwestorów, banków i strony społecznej.
Jeszcze przed rozpoczęciem czwartkowych rozmów minister energii Krzysztof Tchórzewski ocenił, że ich stawką jest 100 tys. miejsc pracy na Śląsku. Wyraził nadzieję, że uda się wypracować rozwiązania, które zapobiegną upadłości Kompanii i jej kooperantów - kilku tysięcy firm, którym Kompania winna jest w sumie ok. 3,5 mld zł.
Zobacz wypowiedź ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego (14.04.2016):
Autor: mb/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: KW