Rząd chce zamknąć kopalnie. "Region straci swojego głównego żywiciela"


Rząd w planie naprawczym dla Kompanii Węglowej zapowiedział likwidację czterech kopalń. Zdaniem ekspertów likwidacja kopalń mocno uderzy w firmy działające w ich otoczeniu. - Region straci swojego głównego żywiciela - uważa Andrzej Szcześniak, ekspert rynku energetycznego. - Cała otoczka producentów dookoła kopalń też będzie miała problemy - zgadza się analityk Paweł Cymcyk z ING.

CZYTAJ RAPORT SPECJALNY O KOMPANII WĘGLOWEJ

Wszystkie kopalnie, które chce zlikwidować rząd działają w otoczeniu, które jest bardzo mocno związane z sektorem górniczym. Może to być szczególnie dotkliwe nie tylko dla zwalnianych górników, ale również pracowników innych branż, które nie są bezpośrednio związane z wydobyciem węgla.

Plan naprawczy?

Wszystkie przeznaczone do likwidacji cztery kopalnie zatrudniają łącznie ok. 11,3 tys. osób. Ok. 6 tys. z tej liczby to pracownicy dołowi, którzy mają dostać pracę w innych, zachowywanych zakładach KW. Część pracowników odejdzie na emerytury bądź urlopy górnicze.

Zwolnienia, z różnej wysokości odprawami, mają objąć łącznie 3,1 tys. osób z tych zakładów (głównie pracowników przeróbki i pozostałych pracowników powierzchni, a także ok. 400 osób z dołu). W tym kontekście w regionie przypominany jest szacunek, że każde miejsce pracy w górnictwie generuje trzy-cztery miejsca pracy wokół branży.

Nie tylko górnicy

Analityk ING Paweł Cymcyk przypomina, że poza zwolnieniami w kopalniach trzeba pamiętać o całej otoczce producentów i usługodawców, która działa dookoła kopalń, która też będzie miała problemy i mniejsze zatrudnienie.

- Na każdą zwalnianą osobę pracującą bezpośrednio w części górniczej, w zależności od regionu, dodatkowo może stracić pracę o 50-70 proc. osób więcej w branżach pośrednich, czyli firmach podległych i obsługujących górnictwo - uważa Paweł Cymcyk i dodaje, że wszystko przez to, że region jest uzależniony od popytu, który bezpośrednio generują same kopalnie i pracujące tam osoby.

- Przestaną one kupować np. mieszkania, samochody, meble itd., więc nie mając pracy nie będą tworzyły popytu dla pozostałych firm, czy producentów. Koszty wdrożenia rządowego planu dla regionu będą duże, bo jest on od zawsze uzależniony od branży górniczej. Jest tam dużo firm i pracowników, którzy obsługują bezpośrednio kopalnie i pracujących tam ludzi np. fryzjer czy stomatolog choć nie jest związany z branżą górniczą, odczuje redukcje w kopalni, bo jeśli dojdzie do zwolnień, to byłych górników nie będzie stać, aby korzystać z ich usług. To system naczyń połączonych. Gdy zwalnia się ludzi, to oni przestają generować popyt na inne usługi - wyjaśnia analityk.

Bolesne zmiany

Podobne zdanie ma Andrzej Szcześniak, ekspert rynku energetycznego. - Region straci swojego głównego żywiciela. Pozostałe spółki podległe i zależne od górnictwa równie mocno odczują zwolnienia i zamykanie kopalń. Rynek straci dochód, z którego żyją również inne firmy. To będzie znaczące uderzenie w poziom życia okolicy - mówi Szcześniak.

Jego zdaniem dobrze działające w Polsce otoczenie górnictwa spotka w efekcie zwolnień poważny problem.

- Jeżeli górnictwo będzie się kurczyć i zmniejszać inwestycje, to ten sektor obsługi górnictwa zginie. Skutki zamykania kopalń i kurczenia się górnictwa będą dla nich poważne i bolesne - ocenia ekspert.

Ocena planu

Paweł Cymcyk twierdzi, że rządowy plan to ważny krok, który pozwoli ograniczyć koszty wydobycia, a to najważniejsze z punktu widzenia rentowności przedsiębiorstwa. - Lepiej mieć jakikolwiek plan niż działać bez planu. Ten plan pokazuje też, że nie ma “świętych krów” nawet w tak ważnych i strategicznych sektorach, bo każda firma musi brać pod uwagę realia rynkowe. Można korzystać z pomocy w trudnych czasach, ale nie permanentnie - uważa analityk i dodaje, że nie ma doskonałego pomysłu na rozwiązanie wszystkich bolączek polskiego węgla. - Gdyby te zmiany weszły w życie, to byłaby rewolucja, która potem musiałaby się rozwinąć. Trzeba byłoby sprawdzać, czy zmiany są skuteczne, bo za kilka lat może się okazać, że ten plan to za mało i trzeba będzie zamykać lub restrukturyzować kolejne kopalnie, których infrastruktura lub warunki ekonomiczne nie pozwalają utrzymać - uważa Paweł Cymcyk.

Plan naprawczy daje szansę na ratunek Kompanii Węglowej
Plan naprawczy daje szansę na ratunek Kompanii WęglowejTVN24 Biznes i Świat

Uda się?

Analityk ING uważa, że rządowi może być dość trudno przeprowadzić tak głębokie zmiany, bo nie dojść, że jest to zamknięcie czterech kopalń to dodatkowo zmniejszenie przywilejów górniczych.

- A trzeba pamiętać, że to rok wyborczy, czyli z perspektywy politycznej najgorszy czas na wdrażanie tego typu zmian. Jednak trzeba jasno powiedzieć, że im później te zmiany będą robione, tym drożej i trudniej będzie je wprowadzić, bo to za każdym razem reanimowanie firm, które na wolnym rynku nie miałby racji bytu. To sektory strategiczne, ale trzeba pamiętać, że reanimowane są z publicznych pieniędzy. Nie można do nich wiecznie dopłacać. Już teraz są dla budżetu za dużym ciężarem. Według szacunków do 2020 roku takie dopłacanie do kopalń będzie kosztowało 50 mld złotych. Zmiany są konieczne - uważa Paweł Cymcyk.

Błąd rządu?

Zdaniem Andrzeja Szcześniaka rządowy plan nie odnosi się do podstawowych problemów górnictwa.

- Właściciel czyli państwo, musi zracjonalizować zarządzanie przemysłem górniczym. Działanie rządu to tylko obcięcie najgorszych i niedziałających części. Nie ma natomiast żadnych oznak, aby zarządzanie tego sektora miało się polepszyć - twierdzi ekspert rynku energetycznego i dodaje, że jego zdaniem założenia planu nie wejdą w życie.

- Rząd popełnił podstawowy błąd. Poinformował o tak ważnych zmianach przez media. Zabrakło negocjacji i konsultacji z górnikami, którzy o wszystkim dowiedzieli się z telewizji. Rząd nie dał tym ludziom poczuć, że mają jakiś udział w decyzjach. Ten błąd będzie kosztował rząd albo bardzo długi konflikt z górnikami albo wycofanie się z tego pomysłu - twierdzi Andrzej Szcześniak.

Co chce zrobić rząd?

W środę rząd przyjął program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Dokument stwierdza m.in., że możliwości dofinansowania spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Program wiąże się z wydzieleniem z Kompanii Węglowej nowej spółki celowej, do której trafi 9 z 14 kopalń KW. Jedną kupi Węglokoks (Piekary), a pozostałe 4 zostaną zlikwidowane (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Brzeszcze i Pokój).

Które kopalnie przetrwają, a które zostaną zamknięte?
Które kopalnie przetrwają, a które zostaną zamknięte?TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Mamy pięciu kontrahentów, którzy dają nam towar na kreskę, z wydłużonym terminem płatności. Co oznacza, że długów jest na pół miliona złotych. Zastanawiam się, czy nie sprzedać mieszkania, które kupiłam za młodu, aby to wszystko pospłacać - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Barbara z warszawskiego tymczasowego miasteczka Marywilska 44. W październiku rusza konkurencyjny obiekt, Modlińska 6D, w którym kupcy mogą sprzedawać swoje towary. - Kopara mi opadła – mówi Andrzej, który urządził już tam swoje stoisko.

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

"Została nam tylko jedna sukienka". Wracamy do kupców z Marywilskiej 44

Źródło:
tvn24.pl

Agencja bezpieczeństwa drogowego podała, że ponownie zbada system Full Self-Driving (FSD) Tesli. Amerykańska agencja rządowa bierze pod lupę firmę Elona Muska po informacjach o wypadkach, do których doszło w warunkach słabej widoczności, w tym jednym, w którym zginął pieszy.

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Agencja bezpieczeństwa drogowego bierze pod lupę Teslę po raportach o wypadkach     

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

- Bez transformacji energetycznej nasze firmy nie mają szans, żeby być konkurencyjne. Wobec tego musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej starać się rozwiązać - oceniła w rozmowie z TVN24 BiS Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan. Odniosła się także do kryzysu migracyjnego oraz kwestii "skokowego wzrostu płacy minimalnej".

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

"Musimy tę sprawę absolutnie jak najszybciej rozwiązać"

Źródło:
tvn24.pl

Złożyliśmy autopoprawkę w sprawie przesunięcia systemu kaucyjnego o sześć miesięcy. Teraz wszystko w rękach premiera - przekazała na portalu X wiceministra klimatu Anita Sowińska.

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Ministerstwo robi zwrot. "Teraz wszystko w rękach premiera"

Źródło:
PAP

Po alkotubkach i alkolodach pojawia się pytanie o czekoladki z alkoholem. Chodzi o zapowiedź Ministerstwa Zdrowia dotyczącą zakazu sprzedaży procentów w postaci innej niż płynna. – Przy takim zapisie cukierki czy praliny z alkoholem powinny polec – mówi Krzysztof Brzózka, były dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sam resort wyjaśnia, że prace nad szczegółowymi rozwiązaniami jeszcze trwają.

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Rząd szykuje zakaz. Takie słodycze mogą "polec"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie ogłoszono wyniki pierwszej edycji Kotler Awards w Europie. Honorowa nagrodę przyznano byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie. Wyróżniono również Fundację TVN za kampanię "Podaruj Misia" - przekazano w informacji prasowej.

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Nagroda Kotlera dla Fundacji TVN za kampanię "Podaruj Misia"

Źródło:
tvn24.pl

Włoska pizzeria zlokalizowana w centrum Wiednia poszukuje ochotnika do testowania pizzy. Za codzienną pracę przysługuje nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również wiele dodatkowych benefitów. Restauracja poszukuje przede wszystkim osób z pasją do pizzy, wyczuciem smaku, a także brakiem lęku przed węglowodanami.

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Szukają testera pizzy. Oto pensja

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm uchwalił ustawę zwiększającą stawki podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe, w tym podgrzewane, a także płyn do papierosów elektronicznych.   

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Stawki podatku w górę. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja rośnie - do 170 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 października 2024 roku.

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Bez głównej wygranej w Eurojackpot. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat będzie przyznawane z urzędu i wyniesie ponad 6,2 tysiąca złotych brutto miesięcznie - zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm.

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Specjalne świadczenie dla seniorów z poparciem Sejmu

Źródło:
PAP

Wszystkie duże korporacje w Polsce oferują pracownikom usługi medyczne - powiedział europoseł, były prezes Orlenu Daniel Obajtek, odnosząc się do pytania o swoje zabiegi protetyczne, finansowane z pieniędzy spółki. Dopytywany, czy uważa, że było to uczciwe, odpowiedział: "tak, bo było to zapisane w moim kontrakcie".

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Usługi stomatologiczne za kasę Orlenu. Obajtek: to było zapisane w moim kontrakcie

Źródło:
Wirtualna Polska

Wdrożyliśmy w Kancelarii Sejmu audyt. Poleciliśmy szefowi kancelarii Jackowi Cichockiemu przejrzenie wydatków z ryczałtów poselskich na prowadzenie biur - poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Audyt w Sejmie. W centrum uwagi wydatki na biura poselskie

Źródło:
PAP

Od połowy grudnia 2024 roku będzie więcej połączeń kolejowych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie. Podróżni będą mieli do dyspozycji 505 połączeń, w tym 34 sezonowe. Według zapewnień resortu, ma skrócić się czas przejazdu na wielu popularnych trasach, między innymi ze stolicy do Szczecina czy Białegostoku.

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Z Warszawy do Szczecina w rekordowym czasie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Oszuści podają się za pracowników gazowni i dokonują coraz bardziej zuchwałych przestępstw - alarmuje Polska Spółka Gazownictwa. Spółka przypomina, że jej pracownicy nie mają prawa pobierać żadnych opłat bezpośrednio od klientów.

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Nowa metoda oszustów. "Odwracał ich uwagę i dokonywał kradzieży"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów wydało zgodę na uruchomienie środków na bon energetyczny i wypłacenie ich obywatelom - poinformowała w piątek w Sejmie ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapewniała, że przed sezonem grzewczym te pieniądze trafią do obywateli.

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Bon energetyczny. Jest zgoda na uruchomienie środków

Źródło:
PAP

Sąd okręgowy ustalił karę 506 milionów złotych dla Jeronimo Martins za uzyskiwanie od dostawców produktów spożywczych nieumówionych wcześniej rabatów, tym samym zgadzając się z ustaleniami UOKiK wskazującymi, że spółka nie miała prawa do takich zachowań - napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na platformie X.

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Ponad pół miliarda złotych kary dla właściciela Biedronki

Źródło:
PAP

Tempo wzrostu PKB Chin w trzecim kwartale tego roku spowolniło do 4,6 procenta w skali roku, osiągając najniższy poziom od początku 2023 roku, gdy zaczęto znosić restrykcje pandemiczne - wynika z opublikowanych w piątek danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS). W drugim kwartale chińskie PKB wzrosło o 4,7 procenta.

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Chińska gospodarka na hamulcu. "Załamanie zaufania"

Źródło:
PAP

Ponad 16 miliardów złotych wynoszą długi osób, które nie płacą alimentów - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wyliczono, że średnie zadłużenie jednego niepłacącego rodzica przekracza 55 tysięcy złotych.

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Średnie zadłużenie przekracza 55 tysięcy złotych. "Poważny problem społeczny"

Źródło:
PAP

Zmiana czasu na zimowy ma miejsce w ostatni weekend października - w nocy z soboty na niedzielę (z 26 na 27 października) przestawimy wskazówki z godziny 3.00 na 2.00. Dzięki temu będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zbliża się zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Obniżenie minimalnej granicy wieku do uzyskania prawa jazdy kategorii B to jedna z propozycji resortu infrastruktury. Prawo jazdy mógłby uzyskać 17-latek korzystający z uprawnień wyłącznie pod okiem doświadczonego kierowcy.

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Prawo jazdy dla 17-latków? Jest propozycja ministerstwa

Źródło:
PAP

Na 1 listopada tego roku zaplanowano rozszerzenie sieci dróg, na których pobierana jest opłata za przejazd - poinformowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. Nie dotyczy to jednak wszystkich pojazdów.

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Więcej płatnych dróg od 1 listopada

Źródło:
PAP