Grupa Azoty, produkująca nawozy azotowe i wieloskładnikowe, wstrzymuje produkcję melaminy - przekazała spółka. Surowiec ten wykorzystuje branża meblarska, papiernicza czy producenci artykułów gospodarstwa domowego i naczyń. Jak wskazała spółka, powodem są przede wszystkim wysokie koszty gazu i zakupu uprawnień do emisji CO2.
"Koszty związane z podstawowym surowcem - gazem ziemnym oraz z energetyką w zakresie cen emisji są obecnie największym wyzwaniem. Punktem odniesienia są w tym przypadku producenci spoza Unii Europejskiej, którzy nie muszą ponosić tak wysokich kosztów" - przekazała w komunikacie Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" informując o wstrzymaniu produkcji melaminy.
Pierwsze ograniczenia w produkcji melaminy zaczęły się na początku lipca 2022 roku. Grupa Azoty Puławy jest jedynym producentem tego surowca w Polsce. W ostatnim czasie jego produkcja w Grupie Azoty Puławy prowadzona była jedynie na jednej z trzech linii – Melamina III. Wznowiona została w lutym 2024 roku. Przeprowadzono też remont linii Melamina II.
"Cel to równoważenie kosztów emisji"
Spółka przekazała, że produkcja ma zostać wznowiona w momencie, gdy na rynku będzie możliwe uzyskanie akceptowalnej ceny melaminy, w stosunku do poziomu kosztów produkcji. Ponadto zapewniła, że zabezpieczyła operacyjny zapas melaminy, której jest jedynym producentem w Polsce.
- Niestety wyzwaniem pozostają koszty produkcji, a konkretnie warunki konkurencyjne, w jakich funkcjonuje przemysł chemiczny w Europie. To przede wszystkim import z Chin, USA, Trynidadu, czyli kierunków, w których nie obowiązują regulacje dotyczące CO2, stąd nie ma konieczności zakupu uprawnień do emisji. Tym samym, tamtejsi producenci chętnie kierują swoje produkty na rynek europejski - powiedział wiceprezes Grupy Azoty i prezes puławskich zakładów Hubert Kamola, cytowany w komunikacie spółki.
Podkreślił, że biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki zasadnicze znaczenie ma prowadzenie rozmów i działań w kierunku uwzględnienia zapisów dotyczących melaminy w regulacjach w ramach CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism, unijne cło od śladu węglowego - red.). - Cel to równoważenie kosztów emisji – to jest zadanie na najbliższy czas – ocenił Kamola.
Jak poinformowała też Grupa Azoty, spółka analizuje wszystkie koszty stałe, a wstępne inicjatywy dotyczące optymalizacji kosztów stałych oraz inicjatywy inwestycyjne poprawiające wskaźniki są już wypracowywane.
Bez absolutorium dla Grupy Azoty Puławy
Pod koniec czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy". Nie podjęto na nim uchwał ws. udzielania absolutoriów za 2023 r. byłemu zarządowi spółki. Chodzi m.in. o byłego prezesa Marcina Kowalczyka i byłych wiceprezesów: Pawła Brydę, Jacka Janiszka, Justynę Majsnerowicz, Renatę Tyszer.
Walne nie podjęło też uchwały ws. udzielania absolutorium byłemu przewodniczącemu rady nadzorczej spółki Piotrowi Regulskiemu i b. wiceprzewodniczącemu Krzysztofowi Majcherowi. Skwitowania nie otrzymali również przedstawiciele rady: Marcin Szewczak, Paweł Kowalczyk oraz Marcin Szewczak.
Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. należy od 2012 r. do grupy kapitałowej Grupy Azoty – spółki akcyjnej notowanej na GPW, w której Skarb Państwa ma 33 proc. akcji. Spółka zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanową. Zakłada Azotowe "Puławy" działają od 4 czerwca 1966 r. Obecnie spółka zatrudnia ponad 3,4 tys. osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24