Z kraju

Telenowela z kwotą wolną od podatku. Przypominamy, co mówili politycy PiS

Z kraju

SXCKiedy wyższa kwota wolna?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł było jedną z kluczowych obietnic Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudy w kampaniach wyborczych. Nadal nie doczekaliśmy się jej realizacji i nie wiemy jakie są ostateczne związane z nią plany rządu na przyszłość. Przypominamy, jak zmieniało się stanowisko rządzących w tej sprawie.

28 lutego 2015. Andrzej Duda: trzeba podnieść kwotę wolną od podatku

Podczas konwencji programowej Andrzej Duda zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku. - Czas starać się i działać w zakresie podwyższenia kwoty wolnej od podatku, bo dzisiaj w naszym kraju nawet ten, kto zarabia pensję minimalną musi odprowadzić podatek. Czy tak powinno funkcjonować rzetelne państwo, które uczciwie traktuje swoich obywateli? W krajach, gdzie władza jest uczciwa, ten kto zarabia najniższą pensję nie płaci podatku. U nas nie może nawet o tym pomarzyć i to się musi zmienić. Trzeba to zrobić z rozwagą, ale uważam, że w niedługim czasie kwota wolna od podatku powinna sięgać 8 tys. zł - powiedział kandydat PiS na prezydenta.

30 kwietnia 2015. Andrzej Duda: Wyższa kwota wolna od 1 stycznia 2016

Wśród działań, które powinny zostać zrealizowane najszybciej - Duda powiedział, że zakłada, iż uda się je zrealizować przed 30 listopada 2015 - kandydat PiS wymienił podwyższenie kwoty wolnej od podatku, tak aby w nowej wysokości mogła ona obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Według Dudy kwotę wolną od podatku trzeba podnieść "na początku przynajmniej do 8 tys. zł, a następnie stopniowo podwyższać ją dalej".

27 maja 2015. Beata Szydło: dwa sztandarowe projekty Dudy zaraz po zaprzysiężeniu

- Andrzej Duda złożył w kampanii wyborczej dwie bardzo poważne deklaracje. Powiedział, że złoży projekt ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego i zwiększający kwotę wolną od podatku. Eksperci podjęli już prace nad tymi projektami. Po zaprzysiężeniu będą złożone - poinformowała wiceprezes PiS i szefowa kampanii Andrzeja Dudy.

20 czerwca 2015. Beata Szydło: Bez zbędnej zwłoki podniesiemy kwotę wolną od podatku

- Natychmiast, bez zbędnej zwłoki obniżymy wiek emerytalny, podniesiemy kwotę wolną od podatku i wprowadzimy program dofinansowania dla rodzin, 500 zł na każde dziecko - zapowiedziała Beata Szydło podczas konwencji partii, na której oficjalnie została zaprezentowana jako kandydatka PiS na premiera.

25 czerwca 2015. Prezydent przygotowuje projekty ustaw

Jak powiedziała Szydło w rozmowie "Rzeczpospolitą", prezydent elekt Andrzej Duda przygotowuje projekty ustaw, które obiecał w kampanii wyborczej. Chodzi m.in. o zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Wiceprezes PiS podkreśliła, że podpisuje się pod tymi pomysłami. - Zwiększenie kwoty wolnej od podatku sprawi, że ludzie będą mieli do wydania więcej pieniędzy, co też zwiększy wpływy budżetowe - stwierdziła Szydło.

7 lipca 2015. Kwota wolna wśród priorytetów PiS

W wystąpieniu programowym podczas drugiego dnia konwencji PiS w Katowicach Szydło powiedziała, że priorytetowe projekty jej partii będą kosztować 39 miliardów zł. Wymieniła wśród nich program rodzinny 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł oraz obniżenie wieku emerytalnego.

9 lipca 2015. Beata Szydło: kwota wolna priorytetem

- Mamy trzy priorytety: obniżenie wieku emerytalnego, podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz program dodatków na dzieci - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawna" Beata Szydło, kandydatka PiS na premiera. Jak stwierdziła, chce żeby w portfelach Polaków "zostawało więcej pieniędzy". Stąd m.in. pomysł podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł.

6 sierpnia 2015. Beata Szydło: jeszcze ten Sejm może się zająć projektami prezydenta Dudy

Jeżeli prezydent Andrzej Duda teraz złożyłby projekt obniżający wiek emerytalny oraz podwyższający kwotę wolną od podatku, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zajął się nimi Sejm obecnej kadencji - powiedziała w "Trójce" wiceprezes PiS i ówczesna kandydatka na premiera Beata Szydło.

8 sierpnia 2015. Andrzej Duda daje sobie rok na najważniejsze projekty. Albo ustąpi z urzędu

- Podtrzymuję zobowiązanie z kampanii wyborczej: ustąpię z urzędu, jeśli w pierwszym roku prezydentury nie złożę dwóch zasadniczych dla mnie projektów - dotyczących obniżenia wieku emerytalnego i podniesienia kwoty wolnej od podatku - powiedział w rozmowie z PAP prezydent elekt Andrzej Duda. Ocenił, że dzisiaj kwota wolna od podatku jest "cały czas jeszcze na śmiesznym poziomie", który jest "niewspółmierny choćby do minimum egzystencji". - Trzeba ją zdecydowanie podnieść, mam nadzieję, że później ona będzie nadal w kolejnych latach stopniowo podnoszona. Ja zapowiedziałem, że powinna być w jak najszybszym tempie podniesiona na poziom co najmniej 8 tys. zł, co spowoduje, że choćby ci, którzy otrzymują dzisiaj najniższe emerytury czy renty, w zasadzie nie będą płacili podatku - dodał Duda.

18 września 2015. Andrzej Duda: wkrótce projekt ws. kwoty wolnej

Projekty ws. obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia kwoty wolnej od podatku będą po kolei składane w najbliższych dniach - zapowiedział prezydent Andrzej Duda. - Stosowne ustawy są już gotowe i będą składane w najbliższych dniach. Nie jednocześnie, po kolei, ale będą i jeszcze ten Sejm będzie mógł się nimi zająć - powiedział prezydent na spotkaniu z rolnikami w miejscowości Korczówka.

Prezydent: najbliższych dniach projekty ws. wieku emerytalnego i kwoty wolnejtvn24

7 października 2015. Prezydent złoży projekt po wyborach

Projekt ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie po wyborach parlamentarnych - powiedziała szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Katarzyna Adamiak-Sroczyńska. - Projekt jest gotowy, ale ponieważ obecny Sejm nie ma woli pracować, co pokazał w przypadku projektu ustawy emerytalnej, prezydent złoży ustawę w Sejmie po wyborach - dodała.

18 października 2015. Duda: kwota wolna powinna zaczynać się od 8 tysięcy zł

Prezydent Andrzej Duda w TVN24 wśród najważniejszych kwestii dotyczących poziomu życia Polaków, wymienił kwestię podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Projekt jest gotowy, ale Sejmu już nie ma w tej chwili, w związku z powyższym będzie złożony jak tylko ukonstytuuje się nowy Sejm - zapowiedział. Dodał, że - według niego - kwota wolna powinna zaczynać się od 8 tysięcy zł i potem stopniowo w następnych latach wzrastać.

28 października 2015. Trybunał: kwota wolna od podatku niezgodna z konstytucją

Przepisy ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 roku - uznał w środę Trybunał Konstytucyjny. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że tak niska kwota wolna sprawia, że podatki muszą płacić nawet osoby z dochodem nie zapewniającym minimum egzystencji.

9 listopada 2015. Paweł Szałamacha: Kwota wolna od podatku dopiero od 2017

Kandydat PiS na ministra finansów Paweł Szałamacha przyznał, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku może nastąpić w przyszłym roku, a skutki odczuwalne będą dopiero w styczniu 2017 roku.

18 listopada 2015. Beata Szydło w expose: Kwota wolna w planie na pierwsze 100 dni rządów

500 złotych na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie do 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku, bezpłatne leki dla osób po 75. roku życia i podniesienie minimalnej stawki godzinowej - to plany premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządów. Szydło przedstawiła je w wygłoszonym w Sejmie expose.

30 listopada 2015. Prezydencki projekt podniesienia kwoty wolnej w Sejmie

Prezydent skierował do Sejmu projekt nowelizacji dotyczący podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. "Podstawowym celem projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zwiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 091 zł do 8 002 zł" - podała Kancelaria Prezydenta. Zobacz projekt ustawy.

3 grudnia 2015. Henryk Kowalczyk: wyższa kwota wolna od podatku rok później

Podniesienie kwoty wolnej od podatku nie nastąpi od 1 stycznia przyszłego roku, ale rok później – powiedział w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister Henryk Kowalczyk, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Wynika to z faktu, że aby nowe prawo mogło obowiązywać od początku 2016 r., powinno było zostać przyjęte i ogłoszone przed końcem listopada. Ponadto w przyszłym roku rząd będzie miał większą pewność, w jakim stanie będą finanse publiczne i jaki wariant zwiększenia kwoty wolnej będzie w związku z tym optymalny.

10 grudnia 2015. Morawiecki: bogatym nie powinna przysługiwać kwota wolna od podatku

Osobom, które dużo zarabiają nie powinna przysługiwać kwota wolna od podatku - powiedział w "Faktach po Faktach" minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Powinien być wprowadzony próg finansowy, od którego ta kwota nie obowiązuje - zasugerował. Morawiecki zaznaczył, że wprowadzenie jej od razu byłoby "nadmiarowym ruchem". - Damy radę to zrobić, ale trzeba to zrobić z pewnym fazowaniem. Ja jestem za tym, żeby ten proces rozłożyć na dwa, trzy lata - mówił gość "Faktów po Faktach". Morawiecki przyznał, że zmniejszy to wpływy do budżetu o 17-20 mld zł.

Morawiecki: bogatym nie powinna przysługiwać kwota wolna od podatkutvn24

3 stycznia 2016. Paweł Szałamacha: kwota wolna wprowadzana etapami

Podwyżka kwoty, zdaniem ministra finansów powinny być wprowadzane etapami. - Pozostaje kwestia rozłożenia tego w czasie - nie wiemy jeszcze, czy to będą dwa, czy też trzy lata. Być może kwota wolna od podatku powinna być podnoszona dla osób o niskich i średnich dochodach, a nie dla tych, którzy zarabiają kilkanaście tysięcy zł miesięcznie. To jest kierunek, którym chciałbym podążać. Samorządy są jednak przeciwko podnoszeniu kwoty wolnej podatku. Zaprosiłem je do rozmowy na ten temat w styczniu - powiedział.

6 stycznia 2016. Andrzej Dera: potrzeba rekompensaty dla samorządów

Jeśli po podniesieniu kwoty wolnej od podatku dochody gmin zostałyby uszczuplone, trzeba będzie rozważyć rekompensatę - mówi minister Andrzej Dera, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada m.in. za sprawy samorządu. - Byłoby dziwne, gdyby zwiększenie kwoty wolnej od podatku na tym w sumie niewielkim poziomie spowodowało bankructwo poszczególnych samorządów. Tym niemniej wystąpiłem do ministra finansów o kompleksowe przeanalizowanie tej ustawowej zmiany, jeśli ona nastąpi, jaki ona będzie miała wpływ na finanse samorządów - powiedział Dera. - To wymaga analizy. W sytuacji, gdyby rzeczywiście dochody budżetu zostały w jakiejś mierze uszczuplone, to trzeba będzie rozważyć wtedy zmianę ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, żeby to zrekompensować - zapowiedział prezydencki minister.

11 stycznia 2016. Paweł Szałamacha: podwyższanie kwoty wolnej etapami, od 2017 roku w ciągu kilku lat

- Podwyższanie kwoty wolnej będzie następowało od 2017 roku w ciągu kilku lat - zapowiedział minister finansów podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Poznaniu. - Podwyższanie kwoty wolnej będzie odbywało się w etapach. Krok po kroku - powiedział Paweł Szałamacha.

Szałamacha o wyzwaniach swojego resortu: kwocie wolnej od podatku, projekcie Rodzina 500 plus oraz podatku od marketów.

18 stycznia 2016. MF: wyższa kwota wolna realizuje postulat sprawiedliwego społecznie państwa

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku realizuje postulat sprawiedliwego społecznie państwa - uważa minister finansów Paweł Szałamacha. Ocenił on, że może to obniżyć wpływy samorządów z PIT, ale wcześniej - zaznaczył - odczują one pozytywny efekt programu 500 plus. Minister finansów poinformował, że podwyższenie kwoty wolnej od podatku jest bardzo istotnym projektem rządu, gdyż realizuje postulat sprawiedliwego społecznie państwa. Stopniowe podwyższanie kwoty wolnej od podatku PIT było tematem zapowiadanego wcześniej spotkania ministra finansów z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Brało w nim udział 13 przedstawicieli organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

18 lutego 2016. Mateusz Morawiecki: Fazować w mądry sposób

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazuje, że kwota wolna od podatku powinna być podnoszona stopniowo. - Trzeba ją w mądry sposób fazować - podkreślił w rozmowie z RMF FM. Dodał też, że w br. nie powinna ona być gwałtownie podnoszona. Pytany, czy mogłoby to być 5 tys. zł, odpowiedział "może nawet nie 5 tys. zł, może mniej, należy to bardzo dobrze policzyć".

25 lutego 2016. Odrzucony projekt Platformy

Sejm głosami PiS pod koniec lutego odrzucił w pierwszym czytaniu projekt ustawy zakładający m.in. podwyższenie kwoty wolnej PIT do 8 tys. zł wraz z mechanizmem jej waloryzacji i rekompensatami dla samorządów. Klub PiS uzasadniał odrzucenie projektu Platformy Obywatelskiej troską o finanse państwa. Za jego odrzuceniem w pierwszym czytaniu głosowało 232 posłów, przeciw było 204.

16 marca 2016. Nowy pomysł resortu finansów

Jednym z pomysłów rozważanych w Ministerstwie Finansów jest stopniowe zwiększanie kwoty wolnej o 1 tys. złotych rocznie. Zgodnie z tym scenariuszem kwota wolna na poziomie obiecanym w kampanii wyborczej, czyli 8 tys. zł, obowiązywałaby dopiero w 2021 roku.

17 marca 2016. Wiceminister finansów: wzrost kwoty wolnej należy rozłożyć w czasie

Wiceminister finansów Leszek Skiba w rozmowie z dziennikarzami mówi, że wzrost kwoty wolnej od podatku należy rozłożyć w czasie, aby deficyt sektora finansów publicznych nie przekroczył w 2017 roku poziomu 3 proc. PKB. - Jest szereg analiz, (...) oczekujemy że to będzie wspólna decyzja nie tylko ministra finansów, ale też innych ministrów. Tak, żeby to rozwiązanie, które zacznie działać w 2017 roku było jak najlepsze - wskazuje Skiba pytany o propozycje Ministerstwa Finansów dotyczące kwoty wolnej od podatku.

31 marca 2016. Premier: musimy rozłożyć w czasie wprowadzane reformy

Premier Beata Szydło pytana m.in. o podwyższenie kwoty wolnej o podatku, zapewnia, że wszystkie obietnice PiS są aktualne i wszystkie zostaną spełnione. - Ale musimy jasno powiedzieć tak, że (...) jesteśmy realistami, jesteśmy też ludźmi, którzy muszą rozsądnie patrzeć na sytuację gospodarczą i finansów publicznych. Wszystkiego naraz oczywiście nie zrobimy. Musimy rozłożyć w czasie wprowadzane reformy - wskazuje szefowa polskiego rządu w "Sygnałach Dnia".

28 kwietnia 2016. Prezydent: nie wycofuję się ze zobowiązań wyborczych

Prezydent Andrzej Duda w Bystrzycy Kłodzkiej mówi, że nie wycofuje się z obietnicy wyborczej dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Ani rząd, ani tym bardziej ja się z moich zobowiązań nie wycofuję. Rzecz jasna obecnie minister finansów wie, jaką ma sytuację budżetową, wie, jaką sytuację w finansach publicznych i budżecie ma pani premier. Będą realizowali program. Jestem co do tego przekonany - zapewnia prezydent Duda.

29 kwietnia 2016. Premier zapowiada "odważną i nowoczesną" zmianę podatkową

Premier Beata Szydło mówi, że rząd pracuje nad kompleksową zmianą podatkową - "odważną i nowoczesną". Jeżeli uda się przygotować ten nowy projekt podatkowy, być może nie będzie konieczności wprowadzania ustawy dotyczącej obniżenia kwoty wolnej od podatku - zapowiada szefowa polskiego rządu.

Kwota wolna niepewna. Szydło zapowiada "odważną i nowoczesną" zmianę podatkowąFacebook - Kancelaria Premiera

19 maja 2016. Wiceminister finansów: wyższa kwota wolna to miliardy strat dla państwa

Podniesienie kwoty wolnej od podatku o 1 tys. zł - z 3 tys. zł na 4 tys. zł - zmniejszy wpływy sektora finansów publicznych o 4 mld zł - informuje w Sejmie wiceminister finansów Leszek Skiba.

13 czerwca 2016. Henryk Kowalczyk: Jednolity podatek skonsumuje kwotę wolną

- Kwota wolna od podatku zostanie "skonsumowana" w projekcie jednolitego podatku - zapowiada szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Uchwalenie jednolitego podatku planowane jest w 2016 r., a wdrożenie - od stycznia 2018 r. - podaje.

15 czerwca 2016. Rzecznik rządu: jednolity podatek ma uwzględniać kwotę wolną

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówi, że od 2018 roku ma obowiązywać zapowiadany wcześniej jednolity podatek. - Ma on uwzględniać kwotę wolną od podatku - wskazuje w „Pulsie Trójki”. Jak informuje rzecznik rządu, obecnie trwają prace koncepcyjne, a ich efekt ma być upubliczniony w sierpniu lub we wrześniu.

11 października 2016. Kwota wolna na poziomie z lat ubiegłych

MF pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku - informuje wiceminister finansów Leszek Skiba. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych. Ma być to rozwiązanie tymczasowe, a wyrok TK dot. kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r. - Prowadzimy prace nad poprawką, która spowoduje, że kwota wolna będzie znana i zgodnie z tym, co jest zapisane w ustawie budżetowej, będzie ona na poziomie tego, co jest w roku 2015 i 2016. Chcemy, by było jasne, jaka jest kwota wolna - mówi Skiba.

31 października 2016. Projekt PiS w Sejmie

W przyszłym roku nie będzie wyższej kwoty wolnej od podatku. Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy, autorstwa PiS, zachowujący dotychczasowe zasady obliczania kwoty wolnej od podatku w 2017 roku. Ma ona pozostać na poziomie 3091 zł, czyli tyle ile wynosi od 2009 roku. Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zapowiadane jest od 1 stycznia 2018 roku.

4 listopada 2016. Rzecznik rządu: obietnica będzie zrealizowana w ramach kompleksowej reformy

Obietnica premier Beaty Szydło z expose o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku będzie zrealizowana w ramach planowanej, kompleksowej reformy sytemu podatkowego - zapewnia rzecznik rządu Rafał Bochenek.

6 listopada 2016. Prezydent nie czuje się zawiedziony

Prezydent Duda pytany przez PAP, czy nie czuje się zawiedziony, że jego obietnica wyborcza, dotycząca podniesienia kwoty wolnej, jest odkładana na bok odpowiedział: - Kwestia kwoty wolnej od podatku absolutnie nie została odłożona. Jest to kwestia wpisania tego elementu w szerszą reformę podatkową, którą chce przeprowadzić rząd Prawa i Sprawiedliwości - ma do tego prawo. Będę się tym pracom przyglądał. W moim osobistym przekonaniu kwestie prorodzinne powinny również być realizowane w systemie podatkowym. Dlatego będę chciał na ten temat z ministrami dyskutować w momencie, kiedy już konkretne propozycje się pojawią.

14 listopada 2016. Premier Szydło: mamy jeszcze trzy lata

Premier Beata Szydło pytana o kwestię podniesienia kwoty wolnej od podatku, wskazuje, że przed PiS jeszcze "trzy lata rządów, by wywiązać się ze wszystkich zobowiązań". - Z kwotą wolną od podatku jest tak, że w tej chwili trwają prace i analizy dotyczące wprowadzenia jednolitego podatku i od tego, jak się potoczą, będzie zależało, czy kwota wolna będzie wprowadzona w ramach tej jednolitej daniny, czy będzie inne rozwiązanie - mówi szefowa rządu w rozmowie z tygodnikiem "Do Rzeczy".

14 listopada 2016. Jacek Sasin: kwotę, do tej zapowiedzianej, podniesiemy do 1 stycznia 2018 r.

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za utrzymaniem w przyszłym roku kwoty wolnej od podatku w obecnej wysokości. Przewodniczący komisji Jacek Sasin (PiS) tłumaczy, że obecny rząd boryka się ze spuścizną ośmiu lat poprzednich rządów, podczas których kwota wolna wzrosła o 2 zł. - Chcemy oczywiście podnieść kwotę wolną od podatku i podniesiemy ją. Zapowiedź jest jasna ze strony rządu. Natomiast nie chcemy robić takich wybiegów tutaj, żeby podnosić kwotę wolną o kolejne 2 zł (...), żeby móc powiedzieć, że wykonujemy wyrok TK. Uczciwie Polakom mówimy, że kwotę, do tej zapowiedzianej, podniesiemy w momencie wskazanym przez nas, czyli do 1 stycznia 2018 r. - deklaruje Sasin.

15 listopada 2016. Kwota wolna bez zmian

Sejm uchwalił ustawę wydłużającą do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolna od podatku, a zarazem nakładającą podatek na Fundusze Inwestycyjne Zamknięte. Za ustawą było 227 posłów, przeciw 210, czterech wstrzymało się od głosu. Ustawa utrzymuje w tym i przyszłym roku kwotę wolną od podatku w obecnej wysokości.

16 listopada 2016. Beata Szydło: albo kwota wolna albo jednolity podatek

Premier Szydło pytana w programie "Jeden na Jeden" w TVN24, czy zamierza przeprosić opinię publiczną za niespełnienie obietnicy ze swojego sejmowego expose dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku, odpowiada: - Nie muszę przepraszać, bo po pierwsze przed nami jest jeszcze co najmniej trzy lata rządów i wszystkie obietnice spełnimy.

Jak dodaje, jeśli rząd zdecyduje się na wprowadzenie jednolitego podatku, to on "rozwiązałby również problem kwoty wolnej od podatku". - Jeżeli nie wprowadzimy jednolitego podatku, wówczas będziemy proponowali rozwiązanie dotyczące kwoty wolnej od podatku, pewnie nie w takiej wysokości, jak zaproponował pan prezydent w swoim projekcie, czyli 8 tys. zł - zaznacza szefowa rządu. - Będziemy wtedy rozważali stopniowe dochodzenie do tej kwoty - dodaje premier.

Jak tłumaczy, być może będzie to "progresywne dochodzenie" do tej kwoty, a być może na początek "będzie obejmowało tylko i wyłącznie te grupy o niższych dochodach".

16 listopada 2016. Kowalczyk: kwota wolna wkalkulowana w jednolity podatek

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk wskazuje, że kwota wolna jest wkalkulowana w jednolity podatek. - Jeśli wejdzie (ten podatek), automatycznie będzie kwota wolna. I tak jest to styczeń 2018 rok, dlatego, że na ten rok jest za późno na tak istotne zmiany - mówi.

17 listopada 2016. Beata Szydło: Jeśli nie jednolity podatek, stopniowe podwyższanie kwoty wolnej

- Jeżeli nie przyjmiemy jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższona, ale nie od razu do wysokości 8 tys., zadeklarowanej w prezydenckim projekcie ustawy - informuje premier Beata Szydło w RMF FM. Dodaje, że do kwoty 8 tys. zł "będziemy musieli dochodzić etapami".

20 listopada 2016. Mateusz Morawiecki: dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki sugeruje, że "dla osób, które zarabiają więcej, nie powinno być kwoty wolnej". Jednocześnie dodaje, że rząd zastanawia się nad różnymi wariantami kwoty wolnej od podatku. - Na pewno chcemy w kolejnych interwałach czasowych rozwiązać ten problem. Za wcześnie, żeby mówić co i jak zaproponujemy, ale myślimy o tym - mówi w rozmowie z PAP wicepremier Morawiecki.

21 listopada 2016. Prezydent ma nadzieje na podniesienie kwoty wolnej

Szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski informuje, że "Pan prezydent ma nadzieję, że w ramach kolejnej reformy, czyli reformy tak naprawdę podatkowej, którą szykuje rząd, zostaną wprowadzone takie rozwiązania, które pozwolą na wprowadzenie kwoty wolnej w tej czy innej formie i w takim czy innym okresie". - Pan prezydent mówił także o tym, że niekonieczne jest wprowadzenie tej kwoty wolnej od podatku od razu w takiej wysokości, jaka została zapowiedziana, że może to zostać rozłożone w czasie - dodaje Magierowski w radiu TOK FM.

22 listopada 2016. Mateusz Morawiecki: wyższa kwota wolna dla najmniej zarabiających możliwa od 2017 roku

Morawiecki nie wyklucza, że dla najmniej zarabiających kwota wolna od podatku zostanie podniesiona już od 2017 roku. - Pracujemy nad tym, bo to bardzo kosztowne projekty. Nasze obietnice wyborcze mamy rozpisane na 4 lata. Ale chcemy zacząć szybko, dokonujemy obliczeń, żeby ludzie, którzy zarabiają kilkaset złotych miesięcznie nie płacili żadnego podatku. Chcemy zacząć od najmniej zarabiających - mówi wicepremier w telewizji publicznej.

23 listopada 2016. Jarosław Gowin: dochodzenie do pułapu 8 tys. kwoty wolnej potrwa do końca tej kadencji

Do słów wicepremiera Mateusza Morawieckiego odnosi się w TVN24 Jarosław Gowin. - Jest taka przymiarka, żeby od przyszłego roku wzrosła kwota wolna od podatku dla tych, którzy zarabiają mniej - mówi w programie "Jeden na Jeden". - Zarabiając kilkanaście tysięcy ja nie potrzebuję kwoty wolnej, a na przykład pokolenie moich dzieci, ci, którzy są na dorobku i zarabiają po 3 tys. zł. brutto takiej kwoty potrzebują jak kania dżdżu - tłumaczy minister. Jak dodał dochodzenie do pułapu do 8 tys. kwoty wolnej od podatku na pewno potrwa do końca tej kadencji.

Jarosław Gowin o kwocie wolnejtvn24

24 listopada 2016. Mateusz Morawiecki: w pierwszej kolejności skorzystają najmniej zarabiający

Minister Morawiecki oznajmia w rozmowie z PAP, że jeżeli chodzi o zmiany podatkowe dla zatrudnionych, to nie są na 2017 r. planowane, ale - jak zastrzegł - nie dotyczy to kwoty wolnej. - Pracujemy nad tym, żeby były zmiany w kwocie wolnej od podatku, jak najszybciej. Przynajmniej, żeby zacząć podnosić tę kwotę. W jakiej wysokości, to jeszcze zobaczymy, ale chcemy, żeby dla tych najmniej zarabiających kwota wolna była podwyższona w pierwszej kolejności - zwraca uwagę szef Ministerstwa Finansów i Rozwoju. - Może nawet od stycznia 2017 r., zobaczymy - mówi.

24 listopada 2016. Prezydent o formule stopniowego podwyższania kwoty wolnej

Prezydent Andrzej Duda liczy na podniesienie kwoty wolnej od podatku od początku 2017 roku. - Mam nadzieję, że taki krok zostanie zrobiony, bo generalnie uważam, że kwota wolna powinna być podwyższana, przede wszystkim dla tych, którzy zarabiają najmniej. Dla nich jest to najbardziej odczuwalne. To ludzie, dla których liczy się w budżecie każda złotówka - mówi w wywiadzie dla portalu Interia. Jednocześnie podkreśla, że realizacja programu wyborczego będzie rozłożona na okres dłuższy. - Natomiast ja zakładam, że rok po roku dojdziemy do tego, że kwota wolna będzie miała faktycznie wysokość co najmniej ośmiu tysięcy złotych, ale będzie to pewnie następowało w formule stopniowego podwyższania kwoty wolnej - wskazuje prezydent.

25 listopada 2016. Kwot wolna ma wzrosnąć dla nielicznych, dla innych może nawet zmaleć

Wicepremier Mateusz Morawiecki wskazuje, że zmiana kwoty od podatku może zostać wprowadzona od 1 stycznia 2017 roku. - Na tym polega cała łamigłówka budżetowa żebyśmy tak to wszystko ułożyli, aby ona była jak najszybciej dostępna, czyli od 1 stycznia 2017 r. Formalnie jest to oczywiście możliwie, musimy zakończyć proces legislacyjny do końca listopada i to chcemy zrobić - mówi w radiowej "Trójce".

Wyjaśnia, że w przypadku kwoty wolnej "chcemy zrobić tak, aby dla najuboższych blisko 3 mln osób, ale takich naprawdę rodzin, które przeliczają 50 zł na liczbę bochenków chleba, a nie na jeden lunch, dla tych w ogóle nie byłoby podatku". - I potem do poziomu ok. 11 tys. - czy 11 tys. zł dzisiaj założyliśmy w projekcie, który analizujemy - kwota wolna ma być spadająca do poziomu dzisiejszego(...) I potem dla około 20 mln podatników się to nie zmienia - dodaje.

Wicepremier wskazuje, że przy rocznych zarobkach 127-130 tys. zł rocznie kwota wolna od podatku "kończyłaby się".

25 listopada 2016. Wicemarszałek Senatu zapowiada poprawki

Poprawki do ustawy wydłużającej do 1 stycznia 2018 roku dotychczasową kwotę wolną od podatku zapowiada wicemarszałek Senatu Adam Bielan. - Zgłosimy poprawki do projektu rządowego, tak żeby zwiększyć kwotę wolną od podatku do poziomu minimum egzystencji, który wskazywał Trybunał Konstytucyjny - mówi w rozmowie z TVN24 senator Prawa i Sprawiedliwości.

Kwota wolna wzrośnie ponad dwukrotnie, ale nie dla wszystkichtvn24

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: SXC

Raporty: