Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin spotka się z amerykańską sekretarz energii Jennifer Granholm. Rozmowy są zaplanowane na niedzielę.
Rzecznik Ministerstwa Aktywów Państwowych Karol Manys poinformował Polską Agencję Prasową, że "będzie to robocza wizyta". Jak dodał, razem z Jackiem Sasinem do Stanów Zjednoczonych w weekend udaje się minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
"Istnieją rzeczywiście potrzeby jeszcze pewnych rozmów"
Sasin w czwartek w Sejmie był pytany przez dziennikarzy o to, czy planowana na weekend jego wizyta w Stanach Zjednoczonych oznacza, że "decyzja wskazania amerykańskiego podmiotu, jako tego, który będzie budować elektrownie jądrową w Polsce, już zapadła".
- To będzie decyzja całego rządu, bo to ma być uchwała Rady Ministrów w tej sprawie, która wskaże rzeczywiście w tym postepowaniu, które trwa już od dosyć długiego czasu, ten podmiot, który będzie partnerem naszym, jako państwa polskiego, do budowy elektrowni atomowej w tym systemie państwowym - mówimy tutaj o programie rządowym, który będzie realizowany - powiedział szef MAP.
- Istnieją rzeczywiście potrzeby jeszcze pewnych rozmów, wyjaśnień, doprecyzowania pewnych spraw. Ta bezpośrednia rozmowa z panią sekretarz Granholm mam nadzieję rozwiąże większość tych problemów - dodał wicepremier.
Jak wskazał, są "trzy zasadnicze podmioty", które konkurują o wykonanie tego projektu. - Jest ta ocena również wynikająca z obiektywnej oceny tych dokumentów, które zostały złożone. Jest to forma postępowania. Nie jest to może klasyczny przetarg, ale jest to forma postępowania również konkursowego - ocenił Jacek Sasin.
O tym, że Sasin i Moskwa lecą do USA, jako pierwszy przekazał portal Business Insider. "W USA mają zostać ustalone ostatnie szczegóły dotyczące kontraktu na budowę pierwszego bloku elektrowni jądrowej, którego wykonawcą będzie amerykański Westinghouse" - podano.
Wicepremier Sasin podczas ubiegłotygodniowej konferencji w Toruniu podkreślał, że "musimy mieć pewne źródła, również te źródła jądrowe". - Dlatego też tak ważnym elementem naszej przyszłej strategii energetycznej jest energetyka jądrowa, oparta nie tylko o klasyczne elektrownie jądrowe, ale również sięgamy po nowe technologie, które są dopiero przyszłością (...) to są tak zwane SMR, małe reaktory jądrowe - zaznaczył szef MAP.
Elektrownia jądrowa w Polsce
Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. Harmonogram zakłada budowę i oddanie do eksploatacji dwóch elektrowni jądrowych po trzy reaktory każda.
Start budowy pierwszego reaktora planowany jest w 2026 roku, a jego uruchomienie w 2033 roku. Oddanie do eksploatacji ostatniego reaktora w drugiej elektrowni ma nastąpić w 2043 roku.
Oferty dla polskiego rządu w sprawie budowy bloków złożyły francuskie EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse we współpracy z rządem USA.
Źródło: PAP