Inflacja w czerwcu 2022 roku wyniosła w Polsce 14,2 procent rok do roku - wynika z danych podanych przez Eurostat. Dla porównania, w maju wzrost cen wyniósł 12,8 procent w ujęciu rocznym. Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 8,6 procent, a w skali całej Unii Europejskiej inflacja wyniosła 9,6 procent.
W ujęciu miesięcznym ceny w Polsce wzrosły o 1,4 proc.
Inflacja w UE - czerwiec 2022. Gdzie jest najwyższa, a gdzie najniższa?
Jak podał Eurostat, inflacja HICP w strefie euro wyniosła 8,6 proc. wobec 8,1 proc. w maju. Dla porównania, rok temu wskaźnik inflacji wynosił jedynie 1,9 proc. Wzrost cen w całej Unii Europejskiej wyniósł natomiast aż 9,6 proc. wobec 8,8 proc. w maju. W czerwcu 2021 roku wskaźnik ten wynosił 2,2 proc.
Najniższą inflację odnotowano na Malcie (6,1 proc.), we Francji (6,5 proc.) i w Finlandii (8,1 proc.). W największym stopniu ceny rosły w Estonii (22 proc. ), na Litwie (20,5 proc.) i Łotwie (19,2 proc.). W porównaniu z minionym miesiącem inflacja spadła w dwóch państwach członkowskich, a wzrosła w dwudziestu pięciu.
Inflacja według Eurostatu. Czym jest wskaźnik HICP?
Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.
Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.
Według liczonego inną metodą wskaźnika GUS, w czerwcu ceny w naszym kraju wzrosły o 15,5 procent, licząc rok do roku. To najwyższy poziom od marca 1997 roku, czyli od ponad 25 lat. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,5 procent.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Wirestock Creators / Shutterstock