Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Adam Glapiński: inflacja jest zgodna z celem inflacyjnym
Adam Glapiński: inflacja jest zgodna z celem inflacyjnymTVN24
wideo 2/6
Adam Glapiński: inflacja jest zgodna z celem inflacyjnymTVN24

Najważniejszym gospodarczym wydarzeniem tygodnia w Polsce będzie publikacja szczegółowych danych o inflacji przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na świecie uwagę inwestorów skupią wyniki ważnych spółek giełdowych, a także dane o stanie chińskiej gospodarki. Przedstawiamy kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Szczegółowe dane o inflacji

W poniedziałek o godz. 10.00 GUS przedstawi drugi odczyt inflacji za marzec, który pozwoli ocenić, które kategorie odpowiadały za kolejny mocniejszy od oczekiwań spadek wskaźnika - wg odczytu flash do 1,9 proc. z 2,8 proc. Był to pierwszy od maja 2019 r. spadek inflacji poniżej 2,5 proc.

Inflacja w PolscePAP

Tradycyjnie dzień po GUS oficjalny odczyt inflacji bazowej przedstawi NBP. Rynek spodziewa się spadku wskaźnika do 4,7-4,5 proc. z 5,4 proc.

Kolejne miesiące przyniosą najprawdopodobniej wyższe odczyty inflacji, wobec powrotu do 5-proc. stawki VAT na żywność, wzrostu cen ropy przy napięciach na Bliskim Wschodzie, a także wyhamowania spadków globalnych cen żywności.

Scenariusze ekonomistów

Analitycy Goldman Sachs spodziewają się potwierdzenia wstępnego szacunku CPI.

"Częściowe rozbicie wstępnego odczytu wskazało na spadek inflacji bazowej (z 5,4 proc. rdr do 4,5 proc. rdr, według naszych szacunków) i inflacji żywności (z 2,7 proc. rdr do +0,2 proc. rdr), podczas gdy ceny spadły w ujęciu sekwencyjnym (wyrównane sezonowo) we wszystkich głównych koszykach" - napisali.

Ekonomiści Santandera wskazują, że ścieżka CPI w II połowie roku będzie zależna od decyzji rząd w sprawie cen energii.

"W bazowym scenariuszu zakładamy inflację w pobliżu 5 proc. na koniec roku. Jednocześnie inflacja bazowa najprawdopodobniej pozostanie podwyższona, w przedziale 4-5 proc. do końca 2025 r. Podobnie jak w największych gospodarkach jest to przede wszystkim pokłosie wysokiej inflacji usług, która pozostaje uporczywa pod wpływem wysokiej dynamiki płac" - oceniają ekonomiści Santandera.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował na kwietniowej konferencji, że NBP spodziewa się, w zależności od scenariusza odmrażania cen energii, odbicia inflacji do 3,9-7,5 proc. rdr na koniec 2024 r.

"Chociaż spodziewamy się pewnego odbicia inflacji zasadniczej w związku z ponownym wprowadzeniem podatku VAT na niektóre produkty spożywcze od kwietnia i potencjalnym wygaśnięciem zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych do końca I półrocza, pozostajemy bardziej gołębi w naszych prognozach inflacji w Polsce niż NBP. Nadal oczekujemy, że słabnąca dynamika inflacji bazowej ostatecznie doprowadzi NBP do wznowienia cyklu obniżek stóp procentowych jeszcze w tym roku" - wskazują analitycy Goldman Sachs.

Ważne dane od GUS

W czwartek GUS poda zrewidowane kwartalne odczyty PKB w latach 2022-23, a także bieżące wskazania koniunktury konsumenckiej za kwiecień, zawierające również ankietę dot. oczekiwań inflacyjnych. Na tę kategorię uwagę zwracali ostatnio przedstawiciele banku centralnego.

Wiceprezes NBP Marta Kightley wskazała, że oczekiwania inflacyjne unormowały się, a ich poziom jest obecnie bardzo dobry. Z kolei ocenił wicedyrektor DABE NBP Witold Grostal stwierdził, że oczekiwania w Polsce nie są odkotwiczone i nie generują ryzyk inflacyjnych.

Tydzień wypełniony wynikami

Na GPW tydzień wypełniony będzie wynikami i konferencjami większych i średnich spółek. Raporty przedstawi m.in. energetyka (ZE PAK, Enea i Tauron), a także m.in. Eurocash, czy Grupa Kęty.

W czwartek i piątek liczni przedstawiciele sektora energetycznego oraz ministerstw odpowiedzialnych za ten obszar obradować będą na corocznej konferencji Europower & OZE Power.

Sezon wyników spółek w USA

Po nieco rozczarowujących dla inwestorów pierwszych wynikach z USA w tym sezonie (JPMorgan, Citigroup i Wells Fargo w piątek) uwaga rynku kapitałowego skierowana będzie w najbliższych dniach na raporty innych dużych graczy z sektora finansowego (Goldman Sachs, Morgan Stanley, BofA), na dużych graczy około-technologicznych (Netflix, ASML, TSMC), czy na sektor konsumencki (P&G, J&J).

Analitycy (dane LSEG) oczekują wzrostu zysków spółek notowanych w S&P500 w I kw. o 5,0 proc. wobec +10,1 proc. w IV kw. 2023 r. Dla całego roku przewidywana zwyżka zysków to ok. 9 proc.

Duży wkład w ogólny wynik w IV kw. 2023 r. dla S&P500 miały mega-capy technologiczne i tak może być również tym razem. Rynek oczekuje za I kw. wzrostu zysków sektora komunikacyjnego, do którego należy m.in. Alphabet, o blisko 27 proc. vs ponad 50 proc. kwartał wcześniej. Z kolei firmy z sektora technologicznego (reprezentują go m.in. Microsoft, Nvidia, czy Apple) mogły wypracować zysk o ok. 1/5 wyższy rdr, po wzroście o blisko 1/4 w poprzednim kwartale.

Od początku br. S&P500 zaliczył kilka historycznych szczytów, z łączną zwyżką o ok. 8 proc.

Dowiemy się, co z chińską gospodarką

We wtorek nad ranem czasu polskiego odczyt PKB za I kw. podadzą Chiny. Rynek oczekuje, że druga gospodarka świata rozwijała się w tempie 4,6 proc. rdr, najwolniej od roku. Na podobnym poziomie kształtują się całoroczne oczekiwania, co oznacza, że rynek nie wierzy, że oficjalny 5-proc. cel rządowy zostanie w pełni zrealizowany. W IV kw. ub. roku gospodarka Chin zwiększyła się o 5,2 proc., a oczekiwania na II kw. to 5,0 proc.

Gospodarka Chin zmaga się z wieloma problemami, w tym niskim popytem wewnętrznym, a tym samym słabą presją inflacyjną. Agencja Fitch obniżyła w ub. tygodniu perspektywę ratingu ChRL do negatywnej, wskazując na ryzyka dla finansów publicznych w obliczu konieczności wspierania spowalniającego wzrostu. Ludowy Bank Chin deklarował w marcu, że po wcześniejszej obniżce stopy rezerwy obowiązkowej o 50 pb. jest przestrzeń do kolejnego ruchu w tę stronę.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: udmurd / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

Minister Finansów wydał ostateczną decyzję w sprawie nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2,95 miliona złotych na spółkę STS za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła w Polsce wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Electromobility Poland powołała Piotra Regulskiego na nowego prezesa spółki. To od jego decyzji będzie zależała przyszłość polskiego samochodu elektrycznego produkowanego pod marką Izera.

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl