Co dalej z importem zboża z Ukrainy? "Bardzo twarda" deklaracja ministra rolnictwa

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Robert Telus: bez względu na decyzję KE Polska nie wpuści zboża z Ukrainy do Polski
Robert Telus: bez względu na decyzję KE Polska nie wpuści zboża z Ukrainy do PolskiTVN24
wideo 2/7
Robert Telus: bez względu na decyzję KE Polska nie wpuści zboża z Ukrainy do PolskiTVN24

Importu zboża z Ukrainy do Polski po 15 września nie będzie - zapewnił w środę Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jak przekazał, "niektóre kraje też się bardzo mocno nad tym zastanawiają". Na razie nie wiadomo, czy Komisja Europejska przedłuży tymczasowy zakaz importu ukraińskiego zboża. Polsce nie udało się zbudować szerokiej koalicji dla tego postulatu. Popierają go cztery państwa: Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja. Zakaz ma obowiązywać do 15 września. - Nikt nigdy nie podał nam merytorycznego wytłumaczenia, dlaczego jest to 15 września - wskazywał podczas środowej konferencji prasowej Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Jak zauważył, w środę ma się odbyć kolegium komisarzy. - Mam nadzieję, że już dziś pewne kierunki będą znane, może nie decyzje, ale pewne kierunki w tej kwestii - powiedział minister Telus.

W jego ocenie brak przedłużenia zakazu będzie decyzją "polityczną, a nie merytoryczną". - Jeżeli Unia Europejska podejmie taką decyzję polityczną, że nie przedłuży zakazu do końca roku, to my wiemy, jak to się robi. Pokazaliśmy to 15 kwietnia, że dla nas interes polskiego rolnika jest najważniejszy, interes Polski jest najważniejszy i na pewno importu zboża (z Ukrainy - red.) po 15 września do Polski nie będzie. To deklaruję bardzo twardo - zapewnił minister Telus.

- Z nieoficjalnych informacji wiem, że co niektóre kraje też się bardzo mocno nad tym zastanawiają - dodał szef MRiRW.

Za przedłużeniem zakazu opowiada się pięć krajów UE: Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia i Bułgaria. Robert Telus przekazał, że w najbliższym czasie piątka ma się spotkać z francuskim ministrem ds. rolnictwa. - Przeprowadziłem bardzo dobrą rozmowę z ministrem Francji, który też bardzo mocno mówi o tym, że musimy budować narzędzie na przyszłość, że to nie jest wyłącznie na tę chwilę - wskazał minister rolnictwa. 

Polska na czele koalicji krajów przyfrontowych

Polska, Węgry, Słowacja, Rumunia oraz Bułgaria tworzą koalicję pięciu krajów przyfrontowych. Polska - zgodnie z informacjami przekazywanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - jest nieformalnym przywódcą koalicji.

To kraje, które już wcześniej wspólnie zabiegały o interwencję Brukseli w sprawie napływu ukraińskiego zboża do UE. Pod koniec marca br. przedstawiciele władz Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji - Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Nicolae Ciuca, Rumen Radew i Eduard Heger - napisali list do przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen.

Skończyło się to wprowadzeniem na początku maja br. czasowego zakazu wwozu do powyższych krajów pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika z Ukrainy. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych jest dozwolony.

Teraz koalicja krajów przyfrontowych domaga się kolejnego przedłużenia zakazu, przynajmniej do końca 2023 roku. Wspólne stanowisko w tej sprawie przyjęto na spotkaniu 19 lipca br. Powyższe stanowisko minister Telus zaprezentował następnie w rozmowie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, komisarzem ds. handlu Valdisem Dombrovskisem. Kilka dni później odbyło się również posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) w Brukseli.

Komisja Europejska, jak mogliśmy przeczytać w komunikacie resortu rolnictwa, "zadeklarowała wówczas monitorowanie sytuacji w kontekście zakazów importu, gdyż decyzja w tej sprawie powinna uwzględniać sytuację we wrześniu, ze względu na pełniejszy jej obraz". Minister Robert Telus oraz ministrowie z Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier spotkali się w Brukseli z polskim komisarzem UE ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Kolejne postulaty

Pod koniec sierpnia pojawiły się kolejne postulaty krajów przyfrontowych. W minionym miesiącu odbyła się telekonferencja pięciu ministrów ds. rolnictwa: Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Ministrowie potwierdzili znane już wspólne stanowisko w sprawie konieczności przedłużenia zakazu importu zboża z Ukrainy do końca roku.

Ponadto ministrowie przyjęli wspólny postulat skierowania przez Komisję Europejską środków na budowę infrastruktury, która ma pomóc w transporcie zboża z Ukrainy. Dodatkowo uzgodniono, że lista produktów rolnych z Ukrainy, które nie mogą trafić na rynek pięciu krajów, powinna być elastyczna. Chodzi o rozszerzenie listy np. o maliny czy miód.

Zgodnie z zapewnieniami polskiego resortu rolnictwa wypracowane wspólne stanowiska miały zostać jak najszybciej przekazane Komisji Europejskiej.

"Liczne rozmowy dwustronne"

We wtorek w hiszpańskiej Cordobie odbyło się posiedzenie nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa Unii Europejskiej. Zgodnie z informacjami polskiego resortu minister Telus miał prowadzić "liczne rozmowy dwustronne" m.in. z odpowiednikiem z Francji.

EU Observer informował pod koniec sierpnia br., że unijny komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski opowiedział się za przedłużeniem do końca 2023 roku tymczasowego zakazu importu ukraińskiego zboża. Nadal nie ma jednak formalnej decyzji w tej sprawie i nie wiadomo, czy zakaz ostatecznie zostanie przedłużony.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w środę w serwisie X (dawniej Twitter), że spotkał się z ministrem Robertem Telusem, minister finansów Magdaleną Rzeczkowską, szefem Krajowej Administracji Skarbowej Bartoszem Zbaraszczukiem i wiceszefem MSZ Pawłem Jabłońskim w związku z zakończonym we wtorek nieformalnym posiedzeniem Rady UE ds. rolnictwa.

"Rozmawialiśmy o dalszych działaniach mających na celu zabezpieczenie polskiego rynku rolnego po 15 września. W tym temacie został przeprowadzony szereg rozmów, m.in. przed kolegium komisarzy europejskich z komisarzem Januszem Wojciechowskim" - poinformował szef rządu.

W lipcu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli KE nie wydłuży zakazu, to Polska zamknie granicę na te towary.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości

W piątek przedstawiciele Komisji Europejskiej zapowiedzieli ochronę interesów Unii Europejskiej, jeśli po objęciu urzędu Donald Trump podtrzyma swoje słowa dotyczące nałożenia ceł na Wspólnotę. - Komisja Europejska jest przygotowana na wszystkie możliwości. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy bronić naszych interesów, naszych firm i naszych państw członkowskich - oświadczył rzecznik Komisji odpowiedzialny za handel Olof Gill.

"Słyszeliśmy te oświadczenia, pewne groźby, i dobrze je zapamiętaliśmy"

"Słyszeliśmy te oświadczenia, pewne groźby, i dobrze je zapamiętaliśmy"

Źródło:
PAP

W norweskiej bazie wojskowej Oerland dyżur bojowy rozpoczęły pierwsze myśliwce zasilane biopaliwem - przekazało ministerstwo obrony w Oslo. Nowe F-35 są przystosowane do paliwa wytwarzanego ze śmieci oraz domowych odpadów.

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Wyjątkowe F-35. Pierwszy taki kraj na świecie

Źródło:
PAP

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w piątkowym komunikacie resortu wydał zalecenia, które powinny wdrożyć osoby i instytucje, by ograniczyć skutki wycieku danych z EuroCert. Rekomendacje obejmują między innymi zablokowanie zdalnego dostępu, zmianę poświadczeń do kont i systemów oraz zaktualizowanie danych logowania. 

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Wicepremier apeluje: należy zmienić dane logowania

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy BP zapowiedział zwolnienia, które obejmą ponad pięć procent zatrudnionych. To jeden z kroków podjętych przez prezesa firmy Murraya Auchinclossa na rzecz obniżenia kosztów i odbudowania zaufania inwestorów.

Gigant zapowiada duże zwolnienia

Gigant zapowiada duże zwolnienia

Źródło:
Reuters

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 17 stycznia 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Chińska aplikacja RedNote zyskała niemal trzy miliony amerykańskich użytkowników, gdy dołączyła do niej fala tak zwanych tiktokowych uchodźców - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na szacunki firmy analitycznej Similarweb. Tak znaczna migracja związana jest ze zbliżającym się zakazem korzystania z TikToka w Stanach Zjednoczonych.

Tu dotarła fala tiktokowych uchodźców

Tu dotarła fala tiktokowych uchodźców

Źródło:
PAP

Ceny paliw na stacjach są najwyższe od sierpnia 2024 roku - donoszą analitycy Reflexu. Jak twierdzą, w najbliższym czasie czekają nas kolejne podwyżki, ze względu na rosnące ceny ropy naftowej. Ile zapłacimy za litr benzyny i oleju napędowego?

Kierowcy sięgają coraz głębiej do kieszeni

Kierowcy sięgają coraz głębiej do kieszeni

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2025 rok oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - przekazała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Jest decyzja prezydenta w sprawie budżetu

Jest decyzja prezydenta w sprawie budżetu

Źródło:
PAP

- Inflacja pod koniec roku może być mniej więcej taka jak obecnie, może o 0,1-0,2 punktu procentowego niższa - powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. Dodał, że inflacja w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej wzrośnie i przekroczy pięć procent.

"Inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie"

"Inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie"

Źródło:
PAP

Pensje w zarządach spółek z warszawskiej giełdy co roku idą w górę. W 2023 roku przeciętne roczne wynagrodzenie członka zarządu było o cztery procent wyższe rok do roku i wynosiło około 950 tysięcy złotych brutto - wynika z raportu Grant Thornton.

Tak się zarabia w zarządach spółek giełdowych

Tak się zarabia w zarządach spółek giełdowych

Źródło:
PAP

Papież Franciszek zadecydował o wprowadzeniu dodatku w wysokości 300 euro miesięcznie dla watykańskich urzędników posiadających troje lub więcej dzieci - podaje Catholic News Agency (CNA). Według obecnego kursu to równowartość 1280 złotych. Jak zaznacza Watykan, przyznanie świadczenia jest osobistą inicjatywą papieża.

Papież wprowadził 300 plus

Papież wprowadził 300 plus

Źródło:
Catholic News Agency (CNA)

Viktor Orban, premier Węgier, podczas wywiadu udzielonemu państwowemu radiu powiedział, że nadszedł czas na zniesienie sankcji nałożonych przez Unię Europejską (UE) na Rosję - poinformowała Agencja Reutera.

Orban: czas na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję

Orban: czas na zniesienie sankcji nałożonych na Rosję

Źródło:
Reuters, Bloomberg

Rząd zajmie się projektem ustawy, wprowadzającym zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny nieletnim jeszcze w styczniu, w najbliższy wtorek lub ostatni wtorek tego miesiąca - poinformowała w piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

Zakaz dla nieletnich. Zapowiedź ministry

Zakaz dla nieletnich. Zapowiedź ministry

Źródło:
PAP

Sto funtów (równowartość około 500 złotych) trzeba zapłacić za pizzę hawajską w jednej z restauracji w Norwich w Wielkiej Brytanii. W ten sposób szef kuchni chce zniechęcić klientów do zamawiania tego budzącego kontrowersje dania z dodatkiem szynki i ananasa.

Pizza grozy. W ten sposób chcą zniechęcić klientów

Pizza grozy. W ten sposób chcą zniechęcić klientów

Źródło:
PAP

Ferie zimowe rozpoczynają się już w najbliższą sobotę. Uczniowie wypoczną w czterech terminach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 18 stycznia a 2 marca. Ferie zimowe w tym roku po raz ostatni odbywają się w takiej formule.

Ruszają ferie zimowe. Po raz ostatni w takiej formule

Ruszają ferie zimowe. Po raz ostatni w takiej formule

Źródło:
PAP

W tym sezonie letnim Ryanair ograniczy połączenia z siedmioma hiszpańskimi lotniskami. Irlandzkie tanie linie lotnicze tłumaczą, że decyzja została podjęta przez "nadmierne opłaty" pobierane przez operatora lotnisk. Ruch ma zostać przeniesiony do innych portów w Europie.

Popularny przewoźnik ogranicza loty. Cięcia dotyczą jednego kraju

Popularny przewoźnik ogranicza loty. Cięcia dotyczą jednego kraju

Źródło:
PAP

Naukowcy wskazują, że dzięki odkryciom dotyczących właściwości diamentów z dodatkiem boru, mogą powstać nowe typy urządzeń biomedycznych i kwantowych urządzeń optycznych - podał magazyn "Nature Communications".

Plazmony w diamentach. "Zmienia nasze rozumienie"

Plazmony w diamentach. "Zmienia nasze rozumienie"

Źródło:
PAP

Oszustwo znane pod nazwą "wangiri" to zyskująca na popularności metoda przestępców polegająca na prowokowaniu oddzwonienia na numery obciążone wysokimi stawkami. - Mamy nieodebrane połączenie telefoniczne, więc oddzwaniamy bez zastanowienia. Nie róbmy tak - apeluje Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Uwaga na "wangiri". Wystarczy kilka sekund, by stracić pieniądze

Uwaga na "wangiri". Wystarczy kilka sekund, by stracić pieniądze

Źródło:
PAP

Średniowieczny zamek Sille-le-Guillaume w północno-zachodniej Francji został obdarowany kwotą 600 tysięcy euro (ponad 2,5 miliona złotych) przez parę, która poznała się w nim w dzieciństwie, gdy w miejscu tym działała szkoła. Zgodnie z testamentem państwa Guittet kwota zostanie przeznaczona na renowację zabytku.

Obdarowali zamek, w którym się poznali. Dwa warunki w testamencie

Obdarowali zamek, w którym się poznali. Dwa warunki w testamencie

Źródło:
PAP

Gospodarki rozwijające się zakończą pierwsze ćwierćwiecze XXI wieku z perspektywami najsłabszymi od 2000 roku - wynika z przedstawionego w czwartek raportu Banku Światowego. W nowej analizie obniżono również tegoroczne prognozy wzrostu gospodarczego Polski.

Nowe prognozy Banku Światowego. To najgorszy wynik od 25 lat

Nowe prognozy Banku Światowego. To najgorszy wynik od 25 lat

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do 14 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 16 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek Scott Bessent, nominowany przez Donalda Trumpa na sekretarza skarbu, zadeklarował pełną gotowość do wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji. - Jeśli zostanę zatwierdzony, a prezydent Trump poprosi o to jako element swojej strategii zakończenia wojny w Ukrainie, będę w stu procentach za przyjęciem sankcji - zapowiedział. Poparł również utrzymanie niezależności Fed.

Kandydat na sekretarza skarbu o wzmocnieniu sankcji wobec Rosji: jestem w stu procentach gotowy

Kandydat na sekretarza skarbu o wzmocnieniu sankcji wobec Rosji: jestem w stu procentach gotowy

Źródło:
PAP

W najbliższą niedzielę TikTok zamierza wycofać ze Stanów Zjednoczonych swoją aplikację, z której korzysta obecnie 170 milionów Amerykanów - przekazała Agencja Reutera. To właśnie wtedy wejdą w życie przepisy zakazujące świadczenia usług przez chińską platformę, o ile postępowanie w ostatniej chwili nie zostanie odroczone.

TikTok szykuje się do zniknięcia z USA. Użytkownicy zobaczą specjalny komunikat

TikTok szykuje się do zniknięcia z USA. Użytkownicy zobaczą specjalny komunikat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej do spraw cyfryzacji Thomas Regnier zapewnił w czwartek, że pomimo postępowań, jakie komisja prowadzi wobec między innymi TikToka czy portalu X, możliwość korzystania z tych serwisów nie zostanie ograniczona lub zablokowana.

Co dalej z X oraz TikTokiem? Jest zapowiedź Komisji Europejskiej

Co dalej z X oraz TikTokiem? Jest zapowiedź Komisji Europejskiej

Źródło:
PAP

Firma EuroCert, która dostarcza usługi między innymi podpisu kwalifikowanego, poinformowała w czwartek, że padła ofiarą ataku cyberprzestępców. W jego wyniku wyciekły dane klientów, kontrahentów i pracowników, chodzi między innymi o numery PESEL i numery dowodów osobistych. NASK potwierdził, że atak został zgłoszony.

Wyciekły numery PESEL i dowodów osobistych. "Ryzyko upublicznienia jest wysokie"

Wyciekły numery PESEL i dowodów osobistych. "Ryzyko upublicznienia jest wysokie"

Źródło:
PAP

Kolejny etap w procedurze ekstradycyjnej Samera A. - Mamy nadzieję, że w połowie przyszłego tygodnia zostanie przekazany Zjednoczonym Emiratom Arabskim - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa Prokuratora Generalnego prokurator Anna Adamiak. Poszukiwany czerwoną notą Interpolu obywatel polski Samer A., były członek zarządu spółki OTS Switzerland Gmbh, został zatrzymany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Spółka miała stracić 1,5 miliarda złotych. Kolejny etap w sprawie Samera A.

Spółka miała stracić 1,5 miliarda złotych. Kolejny etap w sprawie Samera A.

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. "To przedostatni miesiąc, w którym obiektem niepewności była tylko godzina decyzji RPP" - komentuje zespół analityków mBanku. W komunikacie po decyzji, Rada podkreśliła, że odmrożenie cen energii w II połowie może wydłużyć okres podwyższonej inflacji.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny