Prawda o zarobkach Polaków. Połowa dostaje mniej niż 2,5 tysiąca złotych na rękę

Z kraju

Ile zarabiają Polacy? Średnia pensja to 4277 zł tvn24bis
wideo 2/4

2,5 tysiąca złotych na rękę - tyle zarabia połowa pracowników w Polsce - wynika z danych opublikowanych dziś przez Główny Urząd Statystycznych. Natomiast najczęstszym miesięcznym wynagrodzeniem jest 1511 złotych netto.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce wynosiło w październiku zeszłego roku 4346,76 złotych brutto. To jednak średnia, która niewiele mówi o tym, ile faktycznie zarabiają Polacy.

Dużo mniej

To lepiej obrazuje wyliczona przez urząd mediana, z której wynika, że połowa pracowników w Polsce zarabia maksymalnie 3510,67 złotych brutto. Oznacza to, że ich wynagrodzenie na rękę to 2512 złotych. Oczywiście druga połowa pracowników w naszym kraju zarabia więcej. Jednak najczęściej występującym wynagrodzeniem (dominanta) była kwota 2074,03 złote, czyli 1511,61 złotych netto (na rękę). Jeśli zaś przyjrzymy się pierwszemu decylowi, czyli 10 proc. zarabiających najmniej, to dostrzeżemy, że ich pensja wynosiła 1890,32 zł brutto. Z kolei 10 proc. najlepiej zarabiających pracowników otrzymywało wynagrodzenie 7,2 tys. brutto.

Rozkład zatrudnionych według wynagrodzenia ogółem brutto - według GUSGUS

Kobiety mniej

Z raportu GUS wynika również, że mężczyźni zarabiali średnio o 734,50 zł więcej niż kobiety Urząd wyliczył, że w październiku mężczyźni osiągnęli przeciętne godzinowe wynagrodzenie o 5,4 proc. wyższe od średniego w gospodarce narodowej (czyli o 1,42 zł), a kobiety niższe o 6 proc. (czyli o 1,58 zł niższe). Przeciętne godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn było o 12,1 proc. (o 3 zł) wyższe od przeciętnego godzinowego wynagrodzenia brutto kobiet.

Główny Urząd Statystyczny co dwa lata publikuje szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń w Polsce. W raporcie, który dziś ujrzał światło dzienne urząd opisuje stan na październik 2016 roku. Dotyczy też pracowników zatrudnionych na etatach w firmach liczących powyżej 9 osób - a więc nie obejmuje najmniejszych firm, gdzie pracuje niemal połowa Polaków i gdzie zarobki są zazwyczaj niższe. Nie uwzględnia też Polaków prowadzących działalność gospodarczą czy pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Autor: msz / Źródło: PAP, tvn24bis.pl