Produkcja przemysłowa w czerwcu 2023 roku spadła rok do roku o 1,4 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.
Spadek produkcji w czerwcu odnotowano w 22 działach gospodarki na 34. Według wstępnych danych w czerwcu spadek odnotowano m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego – o 31,6 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,4 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 17,8 proc., metali – o 12,9 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 11,9 proc., mebli – o 10,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 10,6 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 6,6 proc.
Z kolei wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem 2022 roku, wystąpił w 12 działach, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 19,7 proc., urządzeń elektrycznych – o 9,7 proc., maszyn i urządzeń – o 7,4 proc., w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń – o 7,1 proc., w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,0 proc.
Komentarze ekonomistów
"Produkcja przemysłowa spadła w czerwcu o 1,4 proc. r/r. Wskaźnik roczny poprawił się zauważalnie – w maju spadek sięgał 3,2 proc. Aktywność była lepsza niż w maju, a dodatkowo pomogły efekty statystyczne. GUS wskazuje, że produkcja spadła w 22 z 34 podstawowych działów przemysłu" - komentują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Czerwcowe dane ze sfery realnej okazały się zgodne z naszymi prognozami. Produkcja przemysłowa w czerwcu spadła o 1,4 proc. r/r (PKO: -1,6 proc. r/r), budowlana wzrosła o 1,5 proc. r/r (PKO:+1,0 proc. r/r). Kontynuowana jest dezinflacja w przemyśle - inflacja PPI obniżyła się do 0,5% r/r z 2,8% r/r w maju ( PKO: 0,7 proc. r/r). Końcówka 2q23 wskazuje na raczej słaby impet w sferze realnej, choć pewnym pozytywnym sygnałem może być pierwszy od lutego wzrost odsezonowanego poziomu produkcji w ujęciu miesięcznym" - czytamy w komentarzu ekonomistów Banku PKO.
"Produkcja przemysłowa w czerwcu: -1,4 proc. r/r (ING: -2,2 proc.; konsensus: -1,6 proc.). W ujęciu r/r spadek piąty miesiąc spadku z rzędu. Po trzech miesiącach spadków mamy jednak wreszcie wzrost w ujęciu m/m (po odsezonowaniu). Nadal dobrze wygląda produkcja dóbr inwestycyjnych" - piszą natomiast eksperci Banku ING.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock