Czas przecinania wstęg. Sprawdź, jakie drogi powstaną w tym roku

[object Object]
Jak wygląda nowy odcinek autostrady A1?
wideo 2/3

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w województwie warmińsko-mazurskim. To jednak nie koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tym roku do użytku ma zostać oddanych jeszcze ponad trzysta kilometrów dróg - informuje rzecznik dyrekcji Jan Krynicki.

Jak wyliczał minister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, który był obecny podczas piątkowego otwarcia fragmentu drogi S7, inwestycje prowadzone obecnie w Polsce mają łączną wartość blisko 50 mld zł. W trakcie realizacji jest 89 kontraktów, a 69 w trakcie przetargów. Lato na drogach zapowiada się pracowicie.

W tym roku planuje udostępnić nowe odcinki głównie na czterech drogach szybkiego ruchu: S3, S5, S7, S8. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

Zmiany na S3

Już w sierpniu tego roku, zgodnie z informacjami przedstawionymi przez rzecznika GDDKiA Jana Krynickiego, kierowcy powinni pojechać ponad trzynastokilometrowym odcinkiem od Sulechowa do Zielonej Góry.

Na październik z kolei zapowiedziano udostępnienie 11 kilometrów obwodnicy Gorzowa Wielkopolskiego.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S3tvn24bis

Nowe fragmenty S5

Jeżeli chodzi o zmiany na S5, to na trasie z Wrocławia do Poznania GDDKiA planuje oddać ponad 63 kilometry nowych dróg. Zmiany będą dotyczyć węzła od Korzeńska do Wrocławia.

Pierwszym 15- kilometrowym odcinkiem kierowcy pojadą w październiku, a następne 32 kilometry mają zostać oddane w grudniu. Nowe odcinki S5 dotyczą połączenia przez poznański węzeł Głuchowo z autostradą A2, jest to prawie 16 kilometrów od Poznania do Wronczyna, które zostanie oddanie do użytku w listopadzie.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S5tvn24bis

Odcinki S7

4 nowe odcinki planuje udostępnić GDDKiA na drodze ekspresowej S7. Chodzi o ponad 20 km na węźle Ostróda: oddawane stopniowo od lipca do października.

Pierwszy dwujezdniowy fragment drogi ekspresowej S7 o długości 4,5 km, na odcinku od Szydłowca Południe do granicy województwa mazowieckiego ze świętokrzyskim, został w poprzednim miesiącu udostępniony do ruchu. Cały 22-km fragment modernizowanej trasy ma być gotowy w czerwcu.

- Jak to tylko możliwe, udostępniamy kierowcom również fragmenty odcinków aby ułatwiać i poprawiać podróżowanie - podkreśla Jan Krynicki.

W lipcu oddane ma być 4,5 km nowej drogi od węzła Igołomska w Krakowie do węzła Rybitwy. We wrześniu będzie to fragment od Jędrzejowa (dk78, w. Piaski) do granicy województwa świętokrzyskiego, a miesiąc później z Jędrzejowa do Chęcin.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S7tvn24bis

Szybciej na S8

W lipcu nową droga pojedziemy od granicy województwa mazowieckiego do Zambrowa na Podlasiu. W tym samym miesiącu ma być gotowy 14 km S8 od Mężenina do Jeżewa.

GDDKiA spieszy się także z budową obwodnicy podwarszawskich Marek, która ma być gotowa już po wakacjach, być może na otwarcie roku studenckiego. Zgodnie z planem, w październiku zostaną oddane drogi S8 Marki - Kobyłka (z węzłem) i Kobyłka (bez węzła) - Radzymin Płd - w sumie ponad 15 km.

Odcinki, kóre mają zostać oddane w tym roku na S8tvn24bis

Budowa dróg

GDDKiA planują oddać też nowe odcinki na S11 - będzie to 12 km obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego (w lipcu) i 13 km obwodnicy Jarocina (w sierpniu). W październiku ma być gotowe ponad 16 km obwodnicy Nysy.

Oprócz tego, kierowcy pojadą w sierpniu nowymi odcinkami S19, od Sokołowa do Stobierna i od węzła Świlcza do węzła Rzeszowa.

Trasa łącząca S51 z Olsztynka do Olsztyna, która łatwiej połączy to miasto z droga ekspresową S7, ma być gotowa zgodnie z harmonogramem ww grudniu tego roku.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis, PAP

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP