Gigantyczne środki poza budżetem. COVID-u nie mamy, "a z funduszu wciąż są wydawane duże pieniądze"

Źródło:
TVN24
Karusta: obostrzeń i problemów z COVID-19 nie mamy, a ten fundusz wciąż wydaje pieniądze
Karusta: obostrzeń i problemów z COVID-19 nie mamy, a ten fundusz wciąż wydaje pieniądzeTVN24
wideo 2/7
Karusta: obostrzeń i problemów z COVID-19 nie mamy, a ten fundusz wciąż wydaje pieniądzeTVN24

Premier może jednoosobowo podjąć decyzję, że pieniądze są wydane na przykład na taką drogę, a nie na inną - powiedział na antenie autor reportażu "Fundusz za długi" w magazynie "Czarno na białym" Łukasz Karusta. Zwrócił uwagę, że fundusz antycovidowy wciąż jest źródłem finansowania wielu programów i inwestycji, mimo że pandemia COVID-19 już się skończyła.

Reportaż "Fundusz za długi" do zobaczenia w poniedziałek o godzinie 20:30 w TVN24 w magazynie "Czarno na białym", a już teraz można go obejrzeć w TVN24 GO.

Łukasz Karusta o reportażu mówił w niedzielę na antenie TVN24. - Chodzi o fundusze pozabudżetowe, czyli fundusze, które wydają pieniądze poza budżetem państwa i w zdecydowanej większości zaciągają długi, bo one emitują obligacje, żeby te pieniądze wydawać - wyjaśniał.

Pandemia się skończyła, fundusz antycovidowy wciąż jest

Dziennikarz zwrócił uwagę, że jeden z nich - Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - wciąż jest źródłem finansowania wielu programów i inwestycji, mimo że pandemia już się skończyła.

- Już żadnych obostrzeń nie mamy, żadnych problemów związanych z COVID-19, a z tego funduszu wciąż są wydawane pieniądze i to bardzo duże pieniądze. Mało tego, wydawane są pieniądze na rzeczy, które z COVID-19 nie są w ogóle związane - mówił.

Wskazywał, że ze środków funduszu finansowane są takie inwestycje, jak "wieże widokowe, boiska, przebudowa dróg". - Czasami są to rzeczy oczywiście bardzo potrzebne, my tutaj nie sugerujemy, że to są rzeczy zbędne za każdym razem. Jest różnie, tu można dyskutować - zaznaczył.

Jak działa Funduszu Przeciwdziałania COVID-19? Zobacz materiał "Czarno na białym" w TVN24 GO >>>

Jednoosobowe decyzje?

Dopytywany o to, kto odpowiada za wydatkowanie pieniędzy z funduszu, odpowiedział: "najczęściej w tym przypadku, w przypadku pieniędzy z funduszu COVID-19, jest tak, że my musimy odpowiadać, że nie wiemy".

- My o to pytamy i Kancelarię Premiera, i Ministerstwo Finansów, i Bank Gospodarstwa Krajowego. Bo te pieniądze zazwyczaj idą przez Bank Gospodarstwa Krajowego, on jest dysponentem tego funduszu, ale tak naprawdę kto, czy jednoosobowo, czy jakoś gremialnie, podejmuje decyzję, tego nie wiemy. Wiemy, że w ustawie, która powoływała ten fundusz, jest napisane, że to jest fundusz, którym tak naprawdę, to nie jest dokładny cytat, ale może dysponować premier rządu, prezes Rady Ministrów - mówił.

- Prezes Rady Ministrów może podjąć decyzję, że te pieniądze są wydane na przykład na taką drogę, a nie na inną drogę, albo na tę wieżę widokową, a nie na inną wieżę widokową - mówił.

- Takie decyzje są podejmowane jednoosobowo, że jedna gmina dostaje, a druga gmina nie dostaje. Jest badanie między innymi Fundacji Batorego, która pokazuje, jaka część Polski dostała więcej. No i zdecydowanie najwięcej w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości dostały regiony, dostały województwa tam, gdzie Prawo i Sprawiedliwość zdobywa najwięcej głosów. Zdecydowanie najwięcej dostało Podkarpacie, Lubelszczyzna, Małopolska - podkreślił reporter.

Bardzo duża skala

Reporter podkreślił, że pieniądze na te inwestycje będziemy musieli kiedyś oddać. - To jest z naszych podatków, bo to są podatki teraźniejsze i podatki przyszłe, to są pieniądze, które BGK dostaje z emisji obligacji. Większość z tych pieniędzy to jest właśnie z takiego źródła. Potem my będziemy to spłacać - mówił w TVN24.

Reporter "Czarno na białym" zwracał uwagę na bardzo dużą skalę wydatkowania pieniędzy z funduszy pozabudżetowych. - Sam Fundusz Przeciwdziałania COVID do 2026 roku to będzie 250 miliardów złotych. Wydatki budżetu państwa na dany rok, w tym roku po nowelizacjach, to jest prawie 700 miliardów złotych, więc to jest tak naprawdę prawie jedna trzecia wszystkich wydatków budżetowych, więc ta skala jest ogromna. Ona wciąż rośnie, bo to jest tak, że te wydatki się zwiększają - mówił.

- Wielu rzeczy nie wiemy. Bank Gospodarstwa Krajowego, który, tak jak mówiłem, dysponuje tymi pieniędzmi, zasłania się tajemnicą bankową i tak naprawdę może się zasłaniać tajemnicą bankową, bo to formalnie nie są pieniądze budżetowe, to są pieniądze, którymi dysponuje bank, więc może stwierdzić "my nie możemy powiedzieć, tajemnica bankowa" - wyjaśniał dziennikarz.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN

Wszystkie stacje własne spółki MOL Polska są już po rebrandingu, tym samym 70 procent sieci operuje pod marką MOL, a kolejnym krokiem będzie rebranding przeszło stu stacji franczyzowych - poinformował MOL w komunikacie prasowym. Spółka będzie też rozwijać sieć punktów koncepcyjnych Fresh Corner z jedzeniem dla kierowców.

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

MOL przemalował niemal wszystkie stacje Lotosu

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, Millennium, Alior, Credit Agricole, Pocztowy - te banki zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Przerwy w bankach. Prace serwisowe w weekend

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w maju 2024 roku wyniosła 2,5 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent. Dane są zgodne z wcześniejszym szybkim szacunkiem GUS.

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Inflacja w maju 2024. O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Udziałowcy Tesli zatwierdzili gigantyczny pakiet wynagrodzeń w wysokości 56 miliardów dolarów dla Elona Muska. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, obecnie na miejscu numer 3, powiększy swój wyceniany na 200 mld dolarów majątek. Jednocześnie po drugiej stronie Atlantyku rozgorzała burza wokół pakietu wynagrodzeń dla Kena Murphy'go, prezesa Tesco, który ma otrzymać dodatkowe 10 milionów funtów.

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Jeden się cieszy, drugi będzie musiał się tłumaczyć. Ogromne pensje prezesów wzbudzają emocje

Źródło:
Reuters, The Guardian

Chińska platforma sprzedażowa Shein może mieć problem z dostaniem się do indeksu największych spółek notowanych w Wielkiej Brytanii. To ciąg dalszy kłopotów platformy po tym, jak kolejne europejskie rządy zapowiadają regulacje, mające ukrócić jej działalność. Zajęcie się "nieuczciwą konkurencją" ze strony chińskich platform zapowiada także Polska.

Kolejne kłopoty Shein w Europie. "To byłaby zdrada wobec pracowników i planety"

Źródło:
tvn24.pl

Dopłaty do kupna używanych samochodów elektrycznych powinny ruszyć jesienią 2024 roku - podała prezeska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak. Dodała, że na ten cel ma trafić blisko 1,6 miliarda złotych.

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Kiedy dopłaty do używanych aut elektrycznych? Prezeska funduszu podała termin

Źródło:
PAP

"Ukryta wada konstrukcyjna silnika może zwolnić przewoźnika z odpowiedzialności za opóźniony lot" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To odpowiedź na pytanie polskiego sądu, który musi rozstrzygnąć sprawę opóźnionego lotu z Krakowa do Chicago.

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Ważne orzeczenie TSUE w sprawie odszkodowań za opóźniony lot z Krakowa

Źródło:
PAP

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Doświadczenia pandemiczne, większa świadomość zdrowia psychicznego, szansa na karierę w wielu dziedzinach - to wszystko czynniki sprawiające, że psychologia to jeden z najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Liczba studentów wzrosła w ostatnich latach o ponad 60 proc. Większość uczelni otrzymała jednak negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. A problemy nie kończą się wraz z uzyskaniem dyplomu.

Coraz więcej chętnych na studia psychologiczne. "Rośnie dostępność, ale nie jakość kształcenia"

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca otrzymanie dotacji w programie Czyste Powietrze będzie możliwe do pomp ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów. Przy czym trzeba będzie przeprowadzić audyt energetyczny.

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Od dziś zmiany w programie Czyste Powietrze

Źródło:
PAP

Elon Musk twierdzi, że akcjonariusze Tesli są na dobrej drodze do zatwierdzenia jego pakietu wynagrodzeń o wartości 56 miliardów dolarów - donosi Reuters. Ma to być wyraz uznania dla jego przywództwa oraz zachęta do skupienia przez Muska uwagi na produkcji pojazdów elektrycznych Tesli. Wynik zostanie ogłoszony na spotkaniu w siedzibie Tesli w Teksasie.

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Najbogatszy człowiek świata z największą pensją na ziemi. Na stole dziesiątki miliardów dolarów

Źródło:
Reuters