Fotowoltaika pobiła kolejny rekord. We wtorek około południa polskie źródła fotowoltaiczne wyprodukowały 8664 MWh prądu - poinformował Marek Józefiak, rzecznik prasowy Greenpeace Polska.
Tym samym o ponad 3 proc. poprawiono rekord z 21 kwietnia 2023 roku, który wynosił 8376,15 MWh. Z kolei 29 marca br. było to 7539,08 MWh.
Z danych przekazanych przez Józefiaka wynika, że we wtorek dwukrotnie bito rekord. "Wczoraj fotowoltaika dwa razy wykręciła rekord!! Licznik zatrzymał się na wyniku 8664 MWh w ciągu godziny (poprzedni rekord pobity o 3 procent)" - napisał na Twitterze rzecznik prasowy Greenpeace Polska.
"W ciągu ostatnich 24h wiatraki wykręciły aż 24 procent prądu, a fotowoltaika - 18 procent" - dodał.
Fotowoltaika w Polsce
Z raportu Urzędu Regulacji Energetyki (URE), opublikowanego w drugiej połowie marca br., wynika, że na koniec 2022 roku do sieci elektroenergetycznych przyłączonych było ponad 1,2 mln mikroinstalacji, 99 proc. z nich to instalacje fotowoltaiczne. Ich moc zainstalowana wyniosła ponad 9,3 gigawata (GW).
W 2019 roku moc zainstalowana mikroinstalacji OZE przekroczyła 1 GW. Oznacza to, że w ciągu ostatnich czterech lat moc zainstalowana wzrosła dziewięciokrotnie.
Prezes URE Rafał Gawin wskazywał, że "znaczenie tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju będzie coraz większe, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, w której pożądane jest wytwarzanie i zużywanie energii na poziomie lokalnym". "Jednak wprowadzenie takiej mocy mikroinstalacji do systemu elektroenergetycznego wymaga pilnego dostosowania infrastruktury sieciowej" - dodał.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock