Spółka EuRoPol Gaz wezwała rosyjski koncern Gazprom do arbitrażu. Wniosek w tej sprawie został skierowany 9 maja 2023 roku - poinformowała TVN24 Biznes firma. Roszczenia względem rosyjskiego giganta przekraczają 5 miliardów złotych.
EuRoPol Gaz, który jest wspólną własnością Gazpromu i największej polskiej spółki gazowniczej PGNiG, pobiera opłaty tranzytowe za rosyjski gaz płynący przez Polskę.
W listopadzie 2022 roku na należących do Gazpromu akcjach spółki EuRoPol Gaz został ustanowiony zarząd przymusowy, aktywa zostały przejęte przez rząd.
EuRoPol Gaz wezwała Gazprom do arbitrażu
Spółka EuRoPol Gaz w piątek poinformowała TVN24 Biznes, że w dniu 9 maja 2023 r. "złożyła wezwanie na arbitraż przeciw OOO Gazprom export przed Instytutem Arbitrażowym Izby Handlowej w Sztokholmie (The Arbitration Institute of Stockholm Chamber of Commerce)".
W ramach tego wezwania EuRoPol Gaz dochodzi od Gazprom export następujących roszczeń:
- o zapłatę ok. 285 mln dolarów wraz z odsetkami tytułem zapłaty za przesył gazu w latach 2006-2009;
- o naprawienie szkody poniesionej przez EuRoPol GAZ s.a. w postaci utraconych przychodów z tytułu usług przesyłu gazu w 2022 r. oraz w związku z brakiem przesyłu gazu przez terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w okresie od 2023 r. do 2045 r.
W ramach umowy z 2010 roku Gazprom Export zobowiązał się do działań na rzecz zawarcia nowego kontraktu na przesył gazu gazociągiem Jamalskim na lata 2022-2045. Umowa daje też prawo do roszczeń wobec Gazpromu, jeżeli taki kontrakt nie zostałby zawarty.
Przypomnijmy, że Gazprom 27 kwietnia 2022 roku jednostronnie wstrzymał dostawy gazu do odbiorców w Polsce w ramach kontraktu jamalskiego. Według Gazpromu powodem było odrzucenie przez PGNiG płatności za gaz w rublach. Wcześniej dekret w tej sprawie podpisał prezydent Rosji Władimir Putin.
Spółka EuRoPol Gaz przekazała, że "postępowanie arbitrażowe jest na wstępnym etapie".
O wezwaniu do arbitrażu poinformował w czwartek w rządowej telewizji wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Powiedział, że utracone zyski przez EuRoPol Gaz oszacowano na ponad 5 mld zł. - Na tyle oszacowano rzeczywiście (...) czas do 2045 roku, gdzie Rosjanie zobowiązali się przesyłać gaz przez polskie terytorium - mówił szef MAP.
EuRoPol Gaz
Spółka EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiej części systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa. W jego skład wchodzi m.in. gazociąg o długości ok. 684 km, który może być wykorzystywany do przesyłania gazu ziemnego na potrzeby odbiorców zagranicznych oraz krajowych.
Operatorem systemu przesyłowego w polskiej części jest firma Gaz-System S.A., która odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo, w tym za konserwację, remonty i bieżący dozór technologiczny.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Europolgaz