Najdroższe kierunki studiów w Polsce. Rekord to niemal pół miliona złotych za czesne

Źródło:
tvn24.pl
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzy
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzyTVN24
wideo 2/3
Niemedyczne uczelnie będą kształcić lekarzyTVN24

462 tysiące złotych - dokładnie tyle kosztuje sześć lat nauki na najdroższym kierunku studiów w Polsce. Wśród najdroższych studiów dominują kierunki medyczne, ale i na innych kierunkach koszt bywa liczony w setkach tysięcy. Oto najdroższe kierunki studiów w kraju.

Niepubliczna Uczelnia Łazarskiego w Warszawie uruchomiła studia na kierunku lekarskim w 2017 roku. Podobnie jak w 2022 roku, to najdroższy kierunek studiów w Polsce. Koszt ich ukończenia to dokładnie 462 tysiące złotych. Sam pierwszy rok sześcioletniej nauki to koszt 70 tysięcy złotych.

To, że kierunek lekarski okazał się najdroższym w kraju, nie jest przypadkiem - medycyna zawsze była kosztownym kierunkiem studiów. Ale kilkaset tysięcy złotych kosztują także studia na niektórych innych kierunkach.

Studia medyczne - najdroższe kierunki w Polsce

Najdroższą z publicznych uczelni medycznych okazał się Warszawski Uniwersytet Medyczny, gdzie niestacjonarne studia lekarskie to koszt rzędu 319,2 tysiąca złotych, a cena nauki na kierunku lekarsko-dentystycznym to 340,5 tysiąca złotych. Jeśli zaś idzie o studia medyczne prowadzone w języku obcym, najdroższą uczelnią okazała się w tym roku Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie za studia należy zapłacić równowartość 448 tysięcy złotych (100,5 tysięcy euro).

Nauka na pozostałych kierunkach medycznych, takich jak farmacja, ratownictwo medyczne czy pielęgniarstwo, wiąże się z mniejszymi kosztami. Najdroższe studia farmaceutyczne, prowadzone na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach w trybie niestacjonarnym, to łączny koszt 171,5 tysięcy złotych. Za naukę na tym samym kierunku w języku angielskim najwięcej zapłacić trzeba na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie czesne kosztuje 175 tysięcy złotych. Wszystkie te kierunki medyczne to pięcio- lub sześcioletnie studia jednolite.

Za studia na kierunku pielęgniarstwo najwięcej zapłacić trzeba na Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, gdzie jeden rok nauki na niejednolitych studiach licencjackich kosztuje 32 tysiące złotych. Tyle samo należy zapłacić tam za studia licencjackie na kierunku ratownictwo medyczne.

W przypadku studiów weterynaryjnych prowadzonych w języku angielskim najdroższym okazał się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, gdzie za 11 semestrów nauki wymagana jest opłata w wysokości ponad 233 tysięcy złotych. W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie koszt 11 miesięcy nauki na tym samym kierunku to natomiast równowartość 187 tysięcy złotych (42 tysiące euro).

ZOBACZ TEŻ: Jest nowy ranking polskich uczelni. Na pierwszym miejscu dwa uniwersytety

Kierunki prawnicze i humanistyczne - koszt studiów

Najdroższą uczelnią oferującą naukę na studiach prawniczych okazała się w tym roku niepubliczna Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pięcioletnie jednolite studia na kierunku prawo i finanse to łączny koszt 142,2 tysięcy złotych. Wysokość czesnego za sam pierwszy rok to dokładnie 30,8 tysięcy złotych. Cena ta zmienia się jednak w zależności od semestru studiów. Za pięcioletnie studia na kierunku prawo na tej samej uczelni zapłacić należy 89 tysięcy złotych.

Wśród studiów licencjackich, powiązanych z prawem, ceną wyróżnia się kierunek prawo w zarządzaniu biznesem również należący do oferty Akademii Leona Koźmińskiego. Łączny koszt trzyletniej nauki na nim to 51,6 tysiąca złotych. W przypadku prawniczych studiów magisterskich najwięcej należy zapłacić na niepublicznej Uczelni Łazarskiego na kierunku prawo w IT, gdzie czesne za sam pierwszy rok kosztuje 16,9 tysiąca, a łączny koszt trzyletniej nauki to 34,2 tysiąca złotych.

Osoby chętne do rozpoczęcia nauki na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku psychologia w trybie niestacjonarnym muszą się liczyć z kosztem w wysokości 11,5 tysiąca złotych rocznie. Za ukończenie tych pięcioletnich studiów zapłacić trzeba więc łącznie 57,5 tysiąca. Pięcioletnie studia psychologiczne prowadzone na tej samej uczelni w języku angielskim kosztują natomiast niemal dwa razy tyle - ich roczne czesne wynosi 22 tysiące, a łączny koszt 110 tysięcy złotych.

Wśród studiów społecznych najwięcej zapłacić trzeba za studia pierwszego i drugiego stopnia na anglojęzycznych kierunkach International Relations and Europeans Studies (stosunki międzynarodowe i europeistyka - red.) i International Relations (stosunki międzynarodowe - red.) na niepublicznej Uczelni Łazarskiego. Pierwszy rok czesnego kosztuje w ich przypadku równowartość ok. 25 tysięcy złotych (5640 euro), a łączny koszt ukończenia to odpowiednio równowartość 78,6 tysięcy złotych (17 640 euro) i 51,3 tysięcy złotych (11 520 euro).

ZOBACZ TEŻ: Nowy kierunek studiów stał się od razu hitem. 20 osób na jedno miejsce

Studia ekonomiczne - ile kosztują?

Wśród kierunków ekonomicznych najdroższe są te prowadzone w języku angielskim. Zarówno w przypadku studiów pierwszego, jak i drugiego stopnia, najdroższe okazały się kierunki z oferty edukacyjnej Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Za sam pierwszy rok nauki trzeba tam zapłacić 29,8 tysiąca złotych w przypadku studiów licencjackich na kierunkach: Financial Management (zarządzanie finansami - red.) oraz Management and Artificial Intelligence (zarządzanie i sztuczna inteligencja - red.), zaś w przypadku magisterskich: Finance and Accounting (finanse i rachunkowość - red.), Management (zarządzanie - red.) oraz Big Data Science.

Za studia ekonomiczne w języku polskim opłaty są znacznie niższe. Wśród studiów licencjackich najdroższa jest ekonomia w Akademii Leona Koźmińskiego, gdzie za sam pierwszy rok nauki zapłacić trzeba 17,4 tysiąca złotych. Wśród studiów drugiego stopnia najdroższy okazał się kierunek technologie finansowe na Uczelni Łazarskiego, gdzie za pierwszy rok nauki zapłacić trzeba niespełna 19 tys. złotych.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze uczelnie świata. W nowym rankingu awansuje polski uniwersytet

Studia informatyczne i techniczne - koszt

Za studia na kierunkach informatycznych najwięcej zapłacić należy na niepublicznej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. W przypadku stacjonarnych studiów w języku polskim roczny koszt czesnego na studiach pierwszego stopnia to koszt 20 tysięcy złotych, a na studiach drugiego stopnia 23 tysięcy. W przypadku studiów niestacjonarnych kwoty te wynoszą odpowiednio 15 i 18 tysięcy złotych. Stacjonarna nauka na tej samej uczelni w języku angielskim, w zależności od stopnia studiów, to koszt od 24 do 26 tysięcy złotych rocznie.

Także studia techniczne kosztują najwięcej, gdy są prowadzone w języku angielskim. Około 40 tysięcy rocznie kosztuje w przeliczeniu nauka na studiach magisterskich z Food Systems (systemów żywnościowych - red.) na Uniwersytecie Warszawskim. Za studia magisterskie z Metallurgical Engineering (inżynierii metalurgicznej - red.) na Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zapłacić należy 20 tysięcy rocznie. Tysiąc mniej rocznie kosztują tam studia magisterskie z Remote Sensing and Geo Informatics (teledetekcji i geoinformatyki - red.).

ZOBACZ TEŻ: Jest drogo, dużo intensywniej i ciekawiej. Polscy studenci o nauce za granicą

Autorka/Autor:jdw//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Położony w mieście Albuquerque w Nowym Meksyku dom bohatera serialu "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Nowy nabywca będzie miał do dyspozycji nieruchomość o powierzchni ponad 177 metrów kwadratowych z czterema sypialniami, dwiema łazienkami i ogródkiem z basenem. Właścicielka ostrzega jednak przed pochopnym podejmowaniem decyzji.

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Dom z "Breaking Bad" trafił na sprzedaż. Właścicielka ostrzega

Źródło:
PAP

2024 rok był rekordowy dla greckiej turystyki - zauważają greckie media. Jednocześnie władze w Atenach pracują nad zaostrzeniem przepisów dotyczących najmu krótkoterminowego, turystom nie będzie można udostępniać piwnic i magazynów. To kolejny europejski kraj, który zmienia przepisy na rynku najmu.

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Fala rozlewa się w Europie. Kolejny kraj reaguje

Źródło:
PAP

Turkmenistan na siłę chce zasiedlić miasto Arkadag, które zbudowano jako kaprys byłego prezydenta. Pracownicy instytucji budżetowych są przymuszani do zaciągania kredytów na zakup mieszkania, przez co wiąże się ich z miastem na zawsze - podało Radio Swoboda.

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

"Oferują takie umowy, aby uniemożliwić opuszczenie kraju"

Źródło:
PAP

Ukraina może pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego w Naddniestrzu dostawami węgla - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wsparcie muszą się zgodzić ci, którzy kontrolują tam sytuację.

"To jest świadomie robione przez Rosję"

"To jest świadomie robione przez Rosję"

Źródło:
PAP

Milion używanych aut ma trafić z zagranicy do Polski w 2025 roku - podała "Rzeczpospolita". Podkreśliła przy tym, że sprowadzane samochody to zwykle kilkunastoletnie pojazdy po wypadkach i kolizjach.

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

To sprowadzamy do Polski. "O jedną piątą więcej"

Źródło:
PAP

Wydarzeniem tygodnia będzie czwartkowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, a dzień później konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Oto, co czeka nas w gospodarce w Polsce i na świecie.

To nas czeka w gospodarce

To nas czeka w gospodarce

Źródło:
PAP

Nowy rok prowokuje do zadawania pytań. Co się wydarzy? Jakie tematy zdominują dyskusje w 2025 roku? Czy szykują się jakieś znaczące zmiany? Większość ekspertów jest pewna jednego. To będzie rok sztucznej inteligencji. Ale nie tylko. O trendach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Moniką Borycką z TrendRadar oraz Mają Musznicką-Janiec z Trendify.lab.

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

"Fałsz jest nową prawdą". Bańki, mikrotrendy i pianka w kolorze czekolady

Źródło:
tvn24.pl

Producenci części do aut stają w obliczu bezprecedensowych trudności - zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM Tomasz Bęben. Przedstawiciel branży przytacza dane, według ktorych blisko 70 procent europejskich dostawców części motoryzacyjnych prognozuje utrzymanie w tym roku niskiej rentowności, a niemal 40 procent przewiduje, że będzie balansować na jej granicy.

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

"Zatrważające" wyniki kluczowej branży. "Znaleźliśmy się pod ścianą"

Źródło:
PAP

W Belgii odbędzie się w poniedziałek duży strajk związków zawodowych. Swoje niezadowolenie wyrażać będą między innymi pracownicy sektora transportu. Podróżnych czekają duże utrudnienia. Odwołane zostały już pierwsze loty - krajowy przewoźnik Brussels Airlines nie wykona w poniedziałek kilku rejsów do Warszawy i lotu do Krakowa.

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Część lotów do Polski odwołana. Zapowiedź dużego strajku

Źródło:
PAP

Włoscy właściciele nieruchomości przeznaczonych na wynajem sprzeciwiają się akcjom przeciwko nadmiarowej turystyce, takim jak zrywanie skrytek na klucze. "Sabotaż i akty wandalizmu są nielegalne; jesteśmy gotowi zgłaszać takie przypadki"- ostrzega zrzeszające ich stowarzyszenie.

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

"Klimat nienawiści wobec turystów". Właściciele mieszkań reagują

Źródło:
PAP

O cztery punkty procentowe rok do roku zmniejszył się odsetek firm planujących zwiększenie liczby etatów; w 2025 roku planuje to 86 procent przedsiębiorców - wynika z opracowania Hays Poland. Dodano, że w tym roku połowa menadżerów i specjalistów planuje zmienić miejsce zatrudnienia.

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Ochłodzenie na rynku pracy. Mniej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie

Źródło:
PAP

Auta Tesli zostaną dobrowolnie wycofane do serwisu ze względów bezpieczeństwa. Jak poinformowała firma Elona Muska, chodzi o ponad 239 tysięcy samochodów elektrycznych. Akcja obejmie Model 3 wyprodukowany w latach 2024 i 2025, a także modeli S, X i Y z lat 2023–2025.

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Tesla wycofuje auta. Chodzi o prawie 240 tysięcy pojazdów

Źródło:
PAP

W sobotnim, głównym losowaniu Lotto nikt nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 11 stycznia 2025 roku.

Szóstka w Lotto Plus

Szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wysyłkę 23 tysięcy decyzji odmawiających przyznania wakacji składkowych - poinformował w sobotę rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Natomiast ponad 1,4 miliona wnioskodawców już wie, że otrzymało ulgę.

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Ponad 20 tysięcy odmownych decyzji. ZUS rozpoczyna wysyłkę

Źródło:
PAP

- To jest najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie. Znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka, największym szpitalu pediatrycznym w Polsce - powiedziała w programie "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24 prezeska Fundacji TVN Zuzanna Lewandowska, odnosząc się do nowo otwartego Centrum Psychiatrii i Onkologii dla Dzieci i Młodzieży w CZD. Z kolei dyrektor instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr. n. med. Marek Migdał mówił, że to nie przypadek, że obie specjalizacje - psychiatria i onkologia - znalazły się w Centrum obok siebie.

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

"Najnowocześniejsza placówka tego typu w Europie"

Źródło:
tvn24.pl

Azerbejdżan wstrzymał w sobotę dostawy gazu do Serbii. Nie możemy już liczyć na 1,7 miliona metrów sześciennych surowca, które codziennie docierały do naszego kraju - ogłosił w sobotę prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Serbia odcięta od gazu z Azerbejdżanu

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju jedną serię leku o nazwie Osporil. Produkt ten nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych.

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Seria leku na receptę wycofana z obrotu

Źródło:
tvn24.pl

We Włoszech doszło w sobotę do kolejnego ataku hakerów na strony internetowe niektórych ministerstw, w tym MSZ oraz różnych służb i instytucji, między innymi karabinierów, lotnictwa wojskowego i komunikacji miejskiej. Według agencji prasowej ANSA sprawcami ataku są prorosyjscy hakerzy.

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Atak hakerów na strony ministerstw i służb

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił prawie 700 punktów. Powodem wyprzedaży były dobre dane z amerykańskiego rynku pracy, które w opinii analityków oddalają nadzieje na obniżki stóp procentowych.

Mocne spadki na Wall Street

Mocne spadki na Wall Street

Źródło:
PAP

Tylko gminy będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki, a Wody Polskie mogłyby ingerować w to, ale w ograniczonym zakresie - wynika z projektu zmiany przepisów w tej sprawie. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - cena za wodę rosłaby wraz z jej zużyciem.

Rewolucja w rachunkach za wodę

Rewolucja w rachunkach za wodę

Źródło:
PAP

W Polsce wzrost cen mieszkań wyniósł 14,4 procent w skali roku - wynika z danych Eurostatu za trzeci kwartał 2024. To drugi wynik wśród państw Wspólnoty.

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Tylko jeden kraj wyprzedził Polskę

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny

W Neapolu brakuje piekarzy pizzy, czyli pizzaioli, i innych pracowników pizzerii. "Na całym świecie mówi się o neapolitańskiej pizzy, a u nas brakuje rąk do pracy" - podkreśla stowarzyszenie reprezentujące tę grupę zawodową. Podobna sytuacja występuje też w innych częściach Włoch.

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

"Poważny kryzys" w branży. Tysiące wakatów

Źródło:
PAP

- Program 800 plus jest już stałym elementem budżetów polskich rodzin. Będzie kontynuowany w kolejnych latach na takich samych zasadach jak obecnie - powiedziała w piątek w Sejmie wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska.

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Co dalej z wypłatami 800 plus. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Boeing i Google przekażą po milionie dolarów na fundusz inauguracyjny Donalda Trumpa. To już kolejne wielkie amerykańskie firmy, które zasilą kasę ceremonii objęcia urzędzu. Wpłaty są siedmiocyfrowe. Dzięki tym datkom komitet inauguracyjny Trumpa zebrał 170 milionów dolarów.

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Kolejne wielkie koncerny wspierają Donalda Trumpa. Finansowo

Źródło:
BBC, CNBC