Nawet 414 tysięcy złotych za samo czesne. Ile kosztują studia w Polsce?

Autor:
jdw//az
Źródło:
tvn24, ela.nauka.gov.pl,
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikach
Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikachTVN24
wideo 2/4
TVN24Zbliża się rok akademicki, rośnie zainteresowanie miejscami w akademikach

Za najdroższe obecnie studia w kraju trzeba zapłacić 414 tysięcy złotych. To koszt sześciu lat nauki na kierunku lekarskim w niepublicznej Uczelni Łazarskiego. Samo czesne za pierwszy rok wynosi 64 tysięcy złotych. Generalnie studia medyczne są najdroższe. Mniej kosztuje edukacja techniczna, ekonomiczna i społeczna, ale i tutaj trzeba się nastawić na poważne wydatki.

Niepubliczna Uczelnia Łazarskiego zainaugurowała studia na kierunku lekarskim w 2017 roku. Obecnie łączne czesne za sześć lat nauki wynosi tam 414 tysięcy złotych. Za pierwszy rok trzeba zapłacić 64 tysiące. W kolejnych latach czesne wzrasta, co semestr o tysiąc złotych, aż w szóstym roku dochodzi do 74 tysięcy.

Pierwszy rok nauki na kierunku lekarskim na najdroższej publicznej uczelni kosztuje 48 000 zł. Tyle wynosi czesne na wydziale Medycyny i Stomatologii na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Wśród kierunków studiów, za które trzeba zapłacić najwięcej, dominują medyczne. 

Studia medyczne - tu za naukę zapłacić trzeba najwięcej

Osoby, które chcą rozpocząć studia na kierunku lekarsko-dentystycznym na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym w trybie niestacjonarnym, muszą liczyć się z kosztem 59 900 zł za rok. Pięć lat studiów kosztować więc będzie niemal 300 tysięcy złotych. Jak wynika z danych zebranych przez ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA), mediana ich wynagrodzeń w pierwszym roku pracy wynosi 2900 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Po jakich studiach najlepiej się zarabia? Na pierwszym miejscu jednak nie informatyka

Najdroższe studia z farmacji oferuje Śląski Uniwersytet Medyczny. Za rok nauki na Wydziale Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu zapłacić trzeba 31 200 zł. W pierwszym roku po ich ukończeniu można się spodziewać zarobków oscylujących wokół kwoty 5212,43 zł.

Studenci, którzy chcą rozpocząć kształcenie na kierunku analityka medyczna na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu muszą liczyć się z rocznym kosztem rzędu 20 tysięcy złotych. Po uzyskaniu dyplomu w pierwszym roku średnio zarabiają oni 4174,14 zł. 

Osoby, które chcą uzyskać dyplom na kierunku weterynaria, najwięcej zapłacą za naukę w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Roczne czesne wynosi tam 14 tysięcy złotych. Łączny koszt studiów wynosi 77 000 zł. Po ich ukończeniu absolwenci mogą się spodziewać w pierwszym roku średnich zarobków w wysokości 2543,69 zł.

Wysokość czesnego na kierunkach technicznych 

Koszty nauki na kierunkach technicznych są zdecydowanie niższe niż w przypadku studiów medycznych. Studenci, którzy chcą zaocznie studiować informatykę na prestiżowej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, za pierwszy rok nauki na studiach I stopnia zapłacą 12 100 zł. Po uzyskaniu tytułu inżyniera mogą się spodziewać średnio zarobków równych 9216,73 zł. W przypadku studiów magisterskich koszt ten wzrasta do 15 000 zł, a spodziewane średnie zarobki zwiększają się do kwoty 11099,44 zł.

Z kolei w przypadku roku nauki w trybie niestacjonarnym na kierunku architektura na Politechnice Krakowskiej należy liczyć się z rocznym kosztem 11 600 zł. Tyle zapłacić muszą zarówno studenci I, jak i II stopnia. Mediana ich wynagrodzeń w pierwszym roku pracy po uzyskaniu dyplomu wynosi 1638,15 zł.

ZOBACZ TEŻ: Pół kandydata na miejsce. Na tych kierunkach mało kto chce dziś studiować

Za zaoczne studia I stopnia na kierunku budownictwo najwięcej zapłacić trzeba na Politechnice Wrocławskiej. Rok nauki to koszt 6400 zł. Studenci, którzy po uzyskaniu tytułu inżyniera pragną kontynuować naukę na tym kierunku na studiach magisterskich, zapłacą 5400 zł za rok studiów. Po ich ukończeniu mogą się spodziewać w pierwszym roku zarobków rzędu 5141,24 zł. 

Koszty nauki na studiach ekonomicznych 

Osoby, które pragną rozpocząć naukę na kierunkach takich, jak ekonomia, zarządzanie czy finanse i rachunkowość w trybie niestacjonarnym, najwięcej zapłacą na niepublicznej Akademii Leona Koźmińskiego. Cena rocznego czesnego wynosi tam 12 900 zł dla studentów I i II stopnia. W pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu magistra absolwenci średnio zarabiają odpowiednio 7143,67 zł, 6211,37 zł oraz 8673,24 zł.  

Za zaoczne studia z tych samych dziedzin na państwowej Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zapłacić należy 8400 zł rocznie. Mediana wynagrodzenia uzyskiwanego przez absolwentów niestacjonarnych studiów na SGH z kierunku ekonomia w pierwszym roku pracy wynosi 6069,18 zł. W przypadku kierunku zarządzanie jest to 6783,74 zł, a w przypadku finansów i rachunkowości 6941,13 zł. 

Czesne na najdroższych kierunkach społecznych 

Wśród studentów rozpoczynających naukę na kierunku prawo, najwięcej zapłacą studenci Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Roczne czesne zarówno w przypadku studiów stacjonarnych, jak i zaocznych wynosi tam 10 900 zł. Absolwenci, którzy uczyli się w trybie dziennym, w pierwszym roku pracy mogą spodziewać się zarobków rzędu 3733,34 zł, a absolwenci studiów zaocznych mogą liczyć na pensję zbliżoną do kwoty 6183,19 zł.

W przypadku studiów na kierunku dziennikarstwo na tej samej uczelni, roczne czesne na studiach I i II stopnia kosztuje 10 400 zł. Mediana wynagrodzenia uzyskiwanego w pierwszym roku pracy przez absolwentów studiów stacjonarnych z tytułem licencjata wynosi 1819,19 zł, a w przypadku absolwentów studiów dziennych 4603,13 zł. Studenci, którzy zdecydują się kontynuować naukę i zdobędą tytuł magistra, mogą liczyć średnio na zarobki bliskie kwocie 4216,27 zł. 

Osoby, które pragną uczyć się na kierunku psychologia, najwięcej zapłacą za rok nauki na Uniwersytecie Warszawskim. Roczne czesne studentów niestacjonarnych wynosi tam 10 500 zł. Mediana zarobków uzyskiwanych przez absolwentów w pierwszy roku pracy wynosi 3525,84 zł. 

ZOBACZ TEŻ: Nowy rok akademicki w polskich uczelniach w cieniu wysokich rachunków

Autor:jdw//az

Źródło: tvn24, ela.nauka.gov.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości