Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku węglowym. Jednorazowe świadczenie w wysokości 3 tysięcy złotych będzie przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym.
Ustawa przewiduje, że dodatek węglowy będzie przysługiwać gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
"Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków" - czytamy w ustawie.
Dodatek węglowy ma być wypłacany jednorazowo. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Dodatek węglowy - wniosek
Termin na składanie wniosków o wypłatę dodatku węglowego będzie upływał 30 listopada br. Będzie go można wypełniać w urzędach gmin lub przez internet. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w tym tygodniu opublikowano projekt rozporządzenia, w którym znalazł się wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego.
Do wypełnienia wniosku trzeba będzie podać własne dane osobowe: numer i serię dowodu osobistego, a także numer rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota dodatku węglowego. Wymagane będą także dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Pieniądze na węgiel przypadają na całe gospodarstwo domowe.
W przepisach wskazano, że wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonuje weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku węglowego, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Dopłaty do innych paliw
W trakcie prac w parlamencie Sejm odrzucił jedną z poprawek Senatu do ustawy o dodatku węglowym, która zakładała, że wsparcie miałyby otrzymać wszystkie gospodarstwa niezależnie od rodzaju źródła ogrzewania, także te, które opalają olejem opałowym, gazem, gazem LPG, energią elektryczną czy wykorzystują do tego celu fotowoltaikę i pompy cieplne.
Jednocześnie przedstawiciele rządu zapowiadali, że pomoc państwa dla ogrzewających swoje domy innymi paliwami niż węgiel zostanie rozszerzona.
W czwartek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano informację o projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Projekt przewiduje jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych, dla których główne źródło ciepła zasilane jest biomasą (pellet drzewny, drewno kawałkowe, brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż) albo skroplonym gazem LPG (propan butan), albo olejem opałowym.
Drugie rozwiązanie polega na wprowadzeniu mechanizmu ustalania przez przedsiębiorstwa energetyczne prowadzące działalność w zakresie wytwarzania ciepła, tzw. taryfy z rekompensatą dla odbiorców ciepła z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej. Ma to ograniczyć do ustalonego poziomu wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody użytkowej.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes