W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.
Kluczowe dane GUS
Od strony makro uwaga rynku zwrócona będzie w środę i czwartek na publikacje GUS, który poda odczyty kluczowych danych z polskiej gospodarki. Po mieszanych danych za marzec i wstępnym odczycie PKB za I kw. (1,9 proc. rdr) obserwatorzy będą interpretować dane w kontekście konsensusowej tezy o postępującym ożywieniu koniunktury w 2024 r. Odczyty GUS dopełni w piątek informacja NBP o podaży pieniądza za IV.
"Spodziewamy się potwierdzenia dotychczasowych trendów na rynku pracy, wyraźnego odbicia produkcji w przemyśle i budownictwie po marcowym załamaniu (będzie w tym pomagał odwrotny niż w marcu efekt dni roboczych), przyhamowania sprzedaży detalicznej wynikającego z efektu kalendarzowego (wczesna Wielkanoc) i utrzymania pozytywnych nastrojów konsumenckich" - napisali w zapowiedzi tygodnia ekonomiści Banku Santander.
"Gdyby się okazało, że zestaw informacji ponownie rozmija się z oczekiwaniami, pokazując słabsze od prognoz wyniki, należałoby się zacząć zastanawiać nad korektą w dół prognoz wzrostu gospodarczego na ten rok. Na razie jesteśmy jednak dobrej myśli i liczymy na to, że dane potwierdzą raczej oczekiwany przez nas scenariusz stopniowego ożywienia" - dodali.
Sprzedaż obligacji
W czwartek MF przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Może ona przykuć większe niż standardowo zainteresowanie ze względu na wyniki kwietniowej aukcji, na której po raz pierwszy od dłuższego czasu MF uplasował mniej papierów, niż wskazywały dolne widełki podaży wg informacji resortu. W miesięcznym planie na maj MF wstępnie zakładał podaż na poziomie 5-10 mld zł.
Obrady Sejmu
W środę i czwartek obradować będzie Sejm. Pierwszego dnia obrad o godz. 13.00 posiedzenie zaplanowała sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W oficjalnej agendzie spotkania nie ma punktu dotyczącego dyskusji nad uwagami złożonymi przez marszałka Sejmu do wstępnego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP, który ma rozpatrywać komisja. Również w środę, o godz. 10.00, minister obrony narodowej przedstawi w Sejmie informację w sprawie stanu bezpieczeństwa Polski.
Wysyp publikacji giełdowych spółek
Na GPW tydzień upłynie inwestorom na analizowaniu licznych raportów kwartalnych dużych i średnich spółek. We wtorek wyniki opublikują PZU, PGE, JSW, VRG, Auto Partner i Wirtualna Polska. W środę zrobią to Orlen, Cyfrowy Polsat, Inter Cars, Polenergia, Tauron, Enea, Ferro, Śnieżka, Selvita, Celon, Murapol i Ailleron. W czwartek uwaga skierowana będzie na rapory Pepco, Allegro, Wittchen, Grupy Pracuj, Mirbudu, Archicomu, Develii, Poltregu i Neuki. Tydzień zakończą wyniki Agory, Amiki, Comarchu i Torpolu.
W ub. tygodniu indeks WIG20 wzrósł o ok. 2 proc., a perspektywy dla jego dalszych notowań wg analityków wyglądają na razie obiecująco.
"Techniczną konsekwencją zamknięcia tygodnia przez WIG20 w rejonie 2.575 pkt. jest (...) ufundowanie bazy do ataku na szczyt hossy, który zalega w rejonie 2.578 pkt. Rynek pozostaje w grze o wybicie z konsolidacji w strefie 2.578-2.530 pkt., która zdominowała ostatnie sesje i która jest ostatnią ważną barierą przed spotkaniem WIG20 z oporami w rejonie 2.650-2.600 pkt. (...) . W praktyce, starczy jedna dobra sesja do połamania 2.600 pkt. i dwie do testowania oporu na 2.650 pkt. Powyżej 2.650 pkt. oporów należy szukać dopiero w rejonie 2.900 pkt., więc w kolejnych tygodniach rynek będzie w grze o otwarcie drogi dla WIG20 na poziomy ostatni raz oglądane w 2011 roku" - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock