Od środy możliwe jest rozliczenie PIT za 2022 rok. Zeznania można składać do 2 maja 2023 roku. Czy emeryt musi rozliczać PIT? Wyjaśniamy.
Emeryci, którzy nie uzyskali w roku podatkowym innych dochodów poza emeryturą, nie muszą składać do urzędu skarbowego rocznej deklaracji PIT.
Jeśli emeryci nadal pracują, mają obowiązek rozliczenia PIT 37 lub PIT 36. Mogą je złożyć do Urzędu Skarbowego lub dokonać rozliczenia online w odpowiednim programie podatkowym. Wypełniane są na podstawie otrzymanego od organu rentowego formularza PIT 40A/PIT 11A.
Zakłady ubezpieczeń społecznych sporządzają deklaracje PIT-40A po zakończeniu roku podatkowego i powinny przesłać je do urzędów podatkowych oraz dostarczyć emerytom do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. W roku 2023 termin dostarczenia PIT-40A mija 2 marca. Jeżeli podatnicy otrzymują wyłącznie jeden PIT-40A, oznacza to, że podatek jest już całkowicie rozliczony.
Rozliczenie PIT dla emerytów - korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej
Ważna informacja dla emerytów jest taka, że po otrzymaniu informacji PIT-11A mogą dokonać zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy formularzu (druk PIT-37) dostępnym w usłudze Twój e-PIT i złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT (druk PIT-37). Podatnik składa samodzielnie PIT-37 w przypadku: - rozliczenia wspólnie z małżonkiem; - rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko; - korzystania z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej); - chęci przekazania 1,5 proc. podatku należnego na rzecz OPP (innej niż wskazanej w ubiegłym roku).
Rozliczenie PIT dla emerytów- szczegóły
PIT-40A - Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy – zawiera w sobie zarówno informację dla emeryta, jak i rozliczenie dla urzędu skarbowego.
PIT-11A - Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego – to zestaw danych o świadczeniach uzyskanych w zeszłym roku.
Z deklaracji PIT 11A do deklaracji PIT 36 lub PIT 37 podatnik przepisuje dane wykazane w części D oraz niektóre z części E w poz. 40, 41 i 44. Liczbę z poz.36 oraz 37 należy przenieść do PIT rocznego, do wiersza związanego z emeryturami i rentami, z poz.40 i 41 - do wiersza "inne źródła", a z pola 43 do pola o tej samej nazwie w PIT rocznym.
Z PIT 40A do deklaracji PIT 36 lub PIT 37 podatnik przenosi dane wykazane w części D w poz. 36, w części E w poz. 40, 41 i 42 oraz w części F w poz. 47. W zeznaniu rocznym, w wierszu związanym z emeryturami i rentami, należy wpisać liczbę z poz. 47 PIT-40A. Kwotę z poz. 37 podatnik przenosi do PIT głównego, tylko jeśli dostał PIT/11A. Kwotę z pola 41 PIT-40A przenosimy do pola o tej samej nazwie w PIT rocznym.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock