Ulga na leki umożliwia osobom mającym status osoby niepełnosprawnej oraz ich opiekunom odliczyć od płaconego podatku wydatki poniesione na leki. Skorzystanie z tej ulgi jest jednak uzależnione od spełnienia określonych warunków. Jakich? Jak skorzystać z ulgi na leki? Wyjaśniamy.
Co to jest ulga rehabilitacyjna na leki?
Ulga rehabilitacyjna na leki to potoczna nazwa przywileju podatkowego będącego częścią ulgi rehabilitacyjnej. Regulowana jest na podstawie art. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Odliczenie ulgi rehabilitacyjnej na leki dotyczy wyłącznie różnicy pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu, a kwotą 100 zł. Z odliczenia korzysta się wyłącznie, jeśli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo). Podstawą jest zalecenie (pisemne) lekarza (np. recepta, karta pacjenta) oraz faktura (lub inny dowód poniesienia wydatku, wskazujący, że podatnik poniósł wydatek).
Komu przysługuje ulga rehabilitacyjna na leki?
Z ulgi na leki może skorzystać podatnik, który: - ma orzeczenie o niepełnosprawności, - ma orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności, - ma przyznaną rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, - ma orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidztwa, - ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, która jest dla niego współmałżonkiem, dzieckiem własnym, przysposobionym albo obcym przyjętym na wychowanie, pasierbem, rodzicem, rodzicem współmałżonka, rodzeństwem, ojczymem, macochą, zięciem lub synową.
Wyjątkiem jest tutaj sytuacja, kiedy odliczenia wydatków na leki chcemy dokonać na rzecz osoby niepełnosprawnej pozostającej na naszym utrzymaniu. Wtedy możemy to uczynić, jeśli dochody niepełnosprawnego nie są wyższe niż 16 061,21 zł (12-krotności kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2022. Do dochodów osoby niepełnosprawnej nie zalicza się m.in. świadczenia uzupełniającego, zasiłku pielęgnacyjnego, tzw. 13. emerytury).
Ulga rehabilitacyjna na leki – jakie dokumenty są potrzebne?
Dwa rodzaje dokumentów są podstawą dokonywania odliczeń do ulgi rehabilitacyjnej na leki.
1. Dowód na to, że podatnik jest osobą niepełnosprawną wskazaną w ustawie albo - w przypadku opiekunów - dowód pokrewieństwa łącznie z dowodem zakwalifikowania osoby jako niepełnosprawnej oraz
2. łącznie z powyższymi dowodami, dowód dokumentujący poniesienie wydatku.
Dowodem niepełnosprawności jest orzeczenie lekarza orzecznika (powiatowego, w ramach odwołania od decyzji lekarza może wydawać je również komisja wojewódzka).
Dowodem pokrewieństwa mogą być akta osobowe (akty urodzin itp.). Ustawa nie wymaga, by były to wyłączne dokumenty, które udowadniają pokrewieństwo.
Poniesienie wydatków udowadnia się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Najbardziej popularnymi dokumentami są faktury oraz bankowe dowody zapłaty.
Sam paragon nie jest dowodem poniesienia wydatku przez daną osobę. Urzędy nie akceptują również paragonu połączonego z oświadczeniem podatnika o poniesieniu wskazanych na paragonie wydatków.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock