Ile pracuje kierowca? Blajer wyjaśnił

Z kraju

TVN24 BiSIle pracuje kierowca? Blajer wyjaśnił

Zawód kierowcy samochodu ciężarowego wiąże się z wieloma wyzwaniami i wyrzeczeniami. Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" wyjaśnił, jakie prawa przysługują osobom pracującym w tym fachu.

Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper twierdzi, że zawód kierowcy to specjalny rodzaj pracy.

Jakie prawa?

- Stosuje się do niego inne ustawy niż tylko standardowy kodeks pracy. Kierowca ma inaczej liczony czas pracy, wiec może wymagać innych przywilejów np. częstszych i dłuższych przerw. Jednak z drugiej strony od kierowców wiele się także wymaga - mówi mec. Magdalena Zwolińska.

Mecenas przypomina, że szef zatrudniający kierowcę musi wysłać nas na szczególnie badania lekarskie.

- Musimy mieć zaświadczenie od lekarza, że możemy wykonywać pracę na stanowisku kierowcy. Przejść badania psychologicznie. Musimy mieć też zaświadczenie, że mamy uprawienia do prowadzenia konkretnego typu pojazdu - wyjaśnia mec. Magdalena Zwolińska.

Nie tylko jazda

Adwokat przypomina, że do czasu pracy kierowcy wlicza się nie tylko samo prowadzenie pojazdu, ale także wszystkie czynności związane z transportem.

- Chodzi o czas kiedy kierowca np. ładuje towar, rozładowuje samochód, czy wykonuje czynności formalne, a nawet sprząta pojazd - wylicza Magdalena Zwolińska. - W przypadku, kiedy w autobusie kierowców jest dwóch, a jeden tylko czeka w gotowości to obu należy się wynagrodzenie - dodaje.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 w TVN24 Biznes i Świat.

Autor: msz / Źródło: TVN24 BiS