Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl
Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne
Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebneTVN24
wideo 2/8
Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebneTVN24

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Maciej Lasek w rozmowie z Radomirem Witem, reporterem TVN24, zapewnił, że "nie ma decyzji, że kasujemy projekt" Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Projekt jest kontynuowany, on jest oczywiście optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu - wyjaśnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Maciej Lasek o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Jak przekazał, audyty wewnętrzne i jeden zewnętrzny wpłynęły w marcu do Biura Pełnomocnika Rządu ds. CPK. Audyty "zostały poddane analizie i wiemy, że dzisiaj jednym z ważnych elementów tego projektu jest choćby przygotowanie rozwiązania pomostowego do czasu wybudowania lotniska centralnego, w realnym czasie, w realnym harmonogramie" - podkreślił Lasek.

Rozwiązaniem pomostowym jest rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie. Przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych w ostatnich dniach ogłosili przebudowę terminala i płyt postojowych na stołecznym lotnisku. Inwestycja szacowana na 2,4 mld zł ma sprawić, że w połowie 2029 roku warszawski port będzie mógł obsłużyć 30 milionów pasażerów rocznie.

- Nad tym teraz pracujemy, czyli rozwiązanie pomostowe, które jest niezbędne. Nie możemy go zaniedbać - zaznaczył Maciej Lasek. W jego ocenie w przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której Polskie Linie Lotnicze LOT "nie będą miały gdzie się rozwinąć, żeby mogły przejść ze swoją flotą samolotów i swoją siatką na nowe lotnisko centralne".

- Jednocześnie kontynuujemy prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym, w tym również urealnieniem linii kolejowych - poinformował pełnomocnik rządu w rozmowie z TVN24. Jak dodał, specjaliści od ruchu kolejowego wskazują, że "nie wszystkie szprychy mają uzasadnienie". - Ma być nowy program budowy linii kolejowych. Myślę, że moi koledzy z Ministerstwa Infrastruktury, ale też ta część spółki CPK, która jest odpowiedzialna za budowę Kolei Dużych Prędkości, będzie to niedługo komunikowała - zapowiedział Lasek.

"Potrzebne jest nam nowe lotnisko centralne"

Wiceminister funduszy podkreślił, że "nowa infrastruktura komunikacyjna" jest potrzebna. - Nowa infrastruktura komunikacyjna, czy ona się będzie nazywała Centralny Port Komunikacyjny, czy inaczej, to nie ma znaczenia. Potrzebne są nam Koleje Dużych Prędkości, które będą pomagały przemieszczać się między dużymi miastami i potrzebne jest nam nowe lotnisko centralne i możliwości przewozowe - mówił Lasek w rozmowie z TVN24.

Z przytoczonych przez niego prognoz wynika, że przepustowość obecnego lotniska centralnego, czyli Lotniska Chopina w Warszawie - po zapowiedzianej rozbudowie - wyczerpie się w 2032-2035 roku. Zauważył przy tym, że nie można zrezygnować z rozwiązania pomostowego, "ponieważ przepustowość Lotniska Chopina skończy się nam w przyszłym roku, jeżeli nie będzie żadnej modernizacji, żadnych prac, które pozwolą na przewiezienie więcej pasażerów".

Jak zapewnił, rozwiązanie pomostowe przewiduje "więcej pasażerów, niewiele większą liczbą samolotów, nie przekraczając norm hałasowych, które są dzisiaj na to lotnisko nałożone". - Wytycznymi dla prac projektowych jest to, że my nie chcemy zwiększyć obszaru ograniczonego użytkowania, czyli tej uciążliwości hałasowej - dodał.

Zdaniem Laska realizacja powyższego planu jest możliwa. - Od czasu, kiedy były tworzone normy hałasowe dla tego lotniska, samoloty stały się cichsze - wyjaśnił.

Przytoczył też dane, z których wynika, że na Lotnisku Chopina w pierwszym kwartale 2024 roku odprawiono o 16 proc. więcej pasażerów niż w analogicznym okresie roku 2019. - Przewiozło je o 24 procent samolotów mniej, w związku z czym jest więcej pasażerów, mniej lotów i jednocześnie cichsze samoloty - podkreślił. Warto pamiętać, że 2019 rok był rekordowy dla stołecznego portu. Skorzystało wówczas z niego blisko 19 milionów pasażerów.

Lotnisko w Modlinie do rozbudowy

Maciej Lasek był też pytany o przyszłość lotniska w Modlinie. - Modlin musi być rozbudowany, gdyż to jest lotnisko komplementarne dla nowego Lotniska Chopina. To jest lotnisko, z którego będzie można latać 24 godziny na dobę, to jest lotnisko, które ma duży potencjał rozwojowy i chcemy tam stworzyć dobry terminal dla linii niskokosztowych, czyli zapewnienie oferty dla pasażera bardziej wrażliwego cenowo - zapowiedział pełnomocnik rządu.

Zwrócił przy tym uwagę, że "takie linie nie są przewidziane na nowym lotnisku centralnym, bo to będzie jednak znacznie droższe lotnisko, w związku z czym tą alternatywą jest lotnisko w Modlinie, które jest nawet bliżej Warszawy niż planowane lotnisko w Baranowie".

W efekcie - jak zauważył wiceminister - "uciążliwość nie będzie większa niż dojazd do Baranowa".

"Niespecjalnie chce ktoś stamtąd latać"

Mniej optymistyczne prognozy dotyczą lotniska w Radomiu. - Polityczne decyzje doprowadziły do tego, żeby to lotnisko wybudować ponownie, mimo że już były doświadczenia, że niespecjalnie ma to uzasadnienie. Te decyzje doprowadziły, że wydano ponad 800 milionów złotych na lotnisko, z którego trudno namówić jakiekolwiek linie lotnicze - czarterowe, czy współpracujące z touroperatorami, żeby chciały stamtąd latać - powiedział Lasek w rozmowie z TVN24.

Wiceminister wskazał, że radomski port "ma ograniczenia w lataniu w porze nocnej, ograniczenia związane z tym, że tam jest brak radaru, że jest ograniczenie do 6-8 operacji na godzinę z uwagi, że jest tam wojsko".

- To powoduje, że niespecjalnie chce ktoś stamtąd latać, zwłaszcza że to lotnisko jest ponad dwa razy dalej niż lotnisko w Modlinie - zauważył. - Będziemy próbowali namówić operatorów do tego, żeby jednak w jakiś sposób korzystali z tego lotniska - zadeklarował Maciej Lasek.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP