Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl
Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne
Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebneTVN24
wideo 2/8
Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebneTVN24

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Maciej Lasek w rozmowie z Radomirem Witem, reporterem TVN24, zapewnił, że "nie ma decyzji, że kasujemy projekt" Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Projekt jest kontynuowany, on jest oczywiście optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu - wyjaśnił wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Maciej Lasek o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

Jak przekazał, audyty wewnętrzne i jeden zewnętrzny wpłynęły w marcu do Biura Pełnomocnika Rządu ds. CPK. Audyty "zostały poddane analizie i wiemy, że dzisiaj jednym z ważnych elementów tego projektu jest choćby przygotowanie rozwiązania pomostowego do czasu wybudowania lotniska centralnego, w realnym czasie, w realnym harmonogramie" - podkreślił Lasek.

Rozwiązaniem pomostowym jest rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie. Przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych w ostatnich dniach ogłosili przebudowę terminala i płyt postojowych na stołecznym lotnisku. Inwestycja szacowana na 2,4 mld zł ma sprawić, że w połowie 2029 roku warszawski port będzie mógł obsłużyć 30 milionów pasażerów rocznie.

- Nad tym teraz pracujemy, czyli rozwiązanie pomostowe, które jest niezbędne. Nie możemy go zaniedbać - zaznaczył Maciej Lasek. W jego ocenie w przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której Polskie Linie Lotnicze LOT "nie będą miały gdzie się rozwinąć, żeby mogły przejść ze swoją flotą samolotów i swoją siatką na nowe lotnisko centralne".

- Jednocześnie kontynuujemy prace nad Centralnym Portem Komunikacyjnym, w tym również urealnieniem linii kolejowych - poinformował pełnomocnik rządu w rozmowie z TVN24. Jak dodał, specjaliści od ruchu kolejowego wskazują, że "nie wszystkie szprychy mają uzasadnienie". - Ma być nowy program budowy linii kolejowych. Myślę, że moi koledzy z Ministerstwa Infrastruktury, ale też ta część spółki CPK, która jest odpowiedzialna za budowę Kolei Dużych Prędkości, będzie to niedługo komunikowała - zapowiedział Lasek.

"Potrzebne jest nam nowe lotnisko centralne"

Wiceminister funduszy podkreślił, że "nowa infrastruktura komunikacyjna" jest potrzebna. - Nowa infrastruktura komunikacyjna, czy ona się będzie nazywała Centralny Port Komunikacyjny, czy inaczej, to nie ma znaczenia. Potrzebne są nam Koleje Dużych Prędkości, które będą pomagały przemieszczać się między dużymi miastami i potrzebne jest nam nowe lotnisko centralne i możliwości przewozowe - mówił Lasek w rozmowie z TVN24.

Z przytoczonych przez niego prognoz wynika, że przepustowość obecnego lotniska centralnego, czyli Lotniska Chopina w Warszawie - po zapowiedzianej rozbudowie - wyczerpie się w 2032-2035 roku. Zauważył przy tym, że nie można zrezygnować z rozwiązania pomostowego, "ponieważ przepustowość Lotniska Chopina skończy się nam w przyszłym roku, jeżeli nie będzie żadnej modernizacji, żadnych prac, które pozwolą na przewiezienie więcej pasażerów".

Jak zapewnił, rozwiązanie pomostowe przewiduje "więcej pasażerów, niewiele większą liczbą samolotów, nie przekraczając norm hałasowych, które są dzisiaj na to lotnisko nałożone". - Wytycznymi dla prac projektowych jest to, że my nie chcemy zwiększyć obszaru ograniczonego użytkowania, czyli tej uciążliwości hałasowej - dodał.

Zdaniem Laska realizacja powyższego planu jest możliwa. - Od czasu, kiedy były tworzone normy hałasowe dla tego lotniska, samoloty stały się cichsze - wyjaśnił.

Przytoczył też dane, z których wynika, że na Lotnisku Chopina w pierwszym kwartale 2024 roku odprawiono o 16 proc. więcej pasażerów niż w analogicznym okresie roku 2019. - Przewiozło je o 24 procent samolotów mniej, w związku z czym jest więcej pasażerów, mniej lotów i jednocześnie cichsze samoloty - podkreślił. Warto pamiętać, że 2019 rok był rekordowy dla stołecznego portu. Skorzystało wówczas z niego blisko 19 milionów pasażerów.

Lotnisko w Modlinie do rozbudowy

Maciej Lasek był też pytany o przyszłość lotniska w Modlinie. - Modlin musi być rozbudowany, gdyż to jest lotnisko komplementarne dla nowego Lotniska Chopina. To jest lotnisko, z którego będzie można latać 24 godziny na dobę, to jest lotnisko, które ma duży potencjał rozwojowy i chcemy tam stworzyć dobry terminal dla linii niskokosztowych, czyli zapewnienie oferty dla pasażera bardziej wrażliwego cenowo - zapowiedział pełnomocnik rządu.

Zwrócił przy tym uwagę, że "takie linie nie są przewidziane na nowym lotnisku centralnym, bo to będzie jednak znacznie droższe lotnisko, w związku z czym tą alternatywą jest lotnisko w Modlinie, które jest nawet bliżej Warszawy niż planowane lotnisko w Baranowie".

W efekcie - jak zauważył wiceminister - "uciążliwość nie będzie większa niż dojazd do Baranowa".

"Niespecjalnie chce ktoś stamtąd latać"

Mniej optymistyczne prognozy dotyczą lotniska w Radomiu. - Polityczne decyzje doprowadziły do tego, żeby to lotnisko wybudować ponownie, mimo że już były doświadczenia, że niespecjalnie ma to uzasadnienie. Te decyzje doprowadziły, że wydano ponad 800 milionów złotych na lotnisko, z którego trudno namówić jakiekolwiek linie lotnicze - czarterowe, czy współpracujące z touroperatorami, żeby chciały stamtąd latać - powiedział Lasek w rozmowie z TVN24.

Wiceminister wskazał, że radomski port "ma ograniczenia w lataniu w porze nocnej, ograniczenia związane z tym, że tam jest brak radaru, że jest ograniczenie do 6-8 operacji na godzinę z uwagi, że jest tam wojsko".

- To powoduje, że niespecjalnie chce ktoś stamtąd latać, zwłaszcza że to lotnisko jest ponad dwa razy dalej niż lotnisko w Modlinie - zauważył. - Będziemy próbowali namówić operatorów do tego, żeby jednak w jakiś sposób korzystali z tego lotniska - zadeklarował Maciej Lasek.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Biały Dom potwierdził we wtorek, że prezydent Donald Trump nałoży nowe cła w środę. Nie podał jednak żadnych szczegółów na temat rozmiaru i zakresu barier handlowych, które sprawiają, że firmy, konsumenci i inwestorzy martwią się o zaostrzającą się globalną wojnę handlową.

Biały Dom potwierdza. Nadchodzi "dzień wyzwolenia"

Biały Dom potwierdza. Nadchodzi "dzień wyzwolenia"

Źródło:
PAP, Reuters

- Amerykanie masowo grają na giełdzie, a wielu się zadłuża, by kupować akcje. Polityka administracji USA może jednak doprowadzić do zapaści na Wall Street. Zachowania Trumpa są nieobliczalne, a rynki kapitałowe są bardzo czułe na takie decyzje - powiedział rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

"To jest randka w ciemno, a taka randka rzadko się udaje"

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia o wartości ponad 6 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 1 kwietnia 2025 roku.

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wielka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 2 kwietnia obywatele Polski objęci ruchem bezwizowym muszą posiadać elektroniczną autoryzację podróży (Electronic Travel Authorisation - ETA) w celu wjazdu do Wielkiej Brytanii. Opłata za ten cyfrowy dokument wynosi 10 funtów, a od 9 kwietnia wzrośnie do 16 funtów.

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Nowe zasady wjazdu do Wielkiej Brytanii

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. W jej efekcie sprzedaż wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem będzie zakazana.

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Te produkty będą zakazane. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku firma KTM, austriacki producent motocykli, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Ale znalazł się inwestor, dzięki któremu będzie możliwe kontynuowanie produkcji. Pomoc nadeszła z Indii w postaci producenta pojazdów Bajaj, który wpłacił 100 milionów euro na dalszą działalność.

Jest ratunek dla legendarnej marki

Jest ratunek dla legendarnej marki

Źródło:
PAP

W marcu średnie ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów pozostawały bez zmian w niemal wszystkich metropoliach - wynika ze wstępnych danych przedstawionych w raporcie portalu RynekPierwotny.pl. Wyjątkiem była Warszawa, w której wzrost wyniósł 1 procent.

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Ceny mieszkań od deweloperów. Jedno miasto wyjątkiem

Źródło:
PAP

- Polska wynegocjowała nową umowę pomostową z wykonawcami elektrowni jądrowej - poinformował na briefingu premier Donald Tusk. Stwierdził, że umowa jest dla Polski "dużo bardziej korzystna".

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Tusk: porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami 

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Nie chcemy odwetu, ale mamy plan dotyczący takich działań, jeśli będzie to konieczne – zadeklarowała we wtorek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej. Odniosła się w ten sposób do amerykańskich ceł na Unię Europejską.

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Wojna na cła. "To będzie koszmar"

Źródło:
PAP

W pewnym momencie Departament Wydajności Państwa (DOGE) zakończy swoją działalność - powiedział prezydent USA Donald Trump. Zwrócił uwagę, że według obecnych ustaleń Elon Musk ma pełnić funkcję specjalnego pracownika rządowego przez 130 dni.

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Trump zabrał głos w sprawie przyszłości Muska

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Relacja długu sektora instytucji rządowych i samorządowych liczonego według metodologii unijnej wyniosła na koniec 2024 roku 55,6 procent PKB - poinformowało Ministerstwo Finansów. W kwotach nominalnych to rekordowe ponad dwa biliony złotych. "Sfera fiskalna pozostaje daleko od równowagi" - napisali we wtorek analitycy banku PKO BP.

Dwa biliony złotych pod kreską

Dwa biliony złotych pod kreską

Źródło:
PAP

Francuska sieć hoteli Accor ostrzegła, że liczba rezerwacji noclegów w USA na lato spadła w przypadku Europejczyków o 25 procent. Według Bloomberga powodem jest kontrowersyjna polityka Donalda Trumpa, przez którą turyści wybierają Kanadę, Egipt lub kraje Ameryki Południowej.

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Duży spadek rezerwacji. "Omijają USA"

Źródło:
Bloomberg

Włoskie media donoszą o ślubie Jeffa Bezosa i Lauren Sanchez, który ma się odbyć w Wenecji i potrwać trzy dni. Pomysł hucznego ślubu miliardera w tym słynnym miejscu spotkał się z głosami niezadowolenia, jednak burmistrz miasta uspokaja i zapewnia, że władze współpracują z organizatorami wydarzenia.

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Jeff Bezos ma wziąć ślub w Wenecji, burmistrz miasta uspokaja

Źródło:
CNN, The Guardian, USA Today, The Independent

Rozmowa o pracę, wyprawa w tropiki czy wspieranie rozwodzącej się przyjaciółki - to, jak się okazuje, dopuszczalne aktywności na zwolnieniu lekarskim według sądów - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Co wolno choremu na L4

Co wolno choremu na L4

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 80 tysięcy pracowników federalnych instytucji zdrowia publicznego w Stanach Zjednoczonych drży o swoje miejsca pracy. Niektóre osoby zatrudnione w Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) otrzymały polecenie spakowania się i przygotowania na możliwość, że już nie wrócą do swoich zadań - podała agencja AP.

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Tysiące pracowników zagrożonych zwolnieniami

Źródło:
PAP

Od wtorku refundowanych jest dwadzieścia dziewięć nowych leków. Między innymi na nadciśnienie tętnicze czy leki stosowane w chorobach rzadkich czy terapiach onkologicznych. Jednocześnie "Gazeta Wyborcza" we wtorkowym wydaniu napisała, że na kwietniowej liście leków refundowanych zabrakło prawie 90 tańszych zamienników, które uzyskały pozytywną opinię Komisji Ekonomicznej.

Zmiany na liście leków refundowanych

Zmiany na liście leków refundowanych

Źródło:
PAP

Władze stolicy Włoch ruszyły w poniedziałek z kampanią "Szanuj Rzym". Skierowana jest do mieszkańców i turystów, a jej przekaz brzmi: kto kocha Rzym, nie rani go, nie obraża, nie przyczynia się do jego degradacji. Władze chcą w ten sposób zwrócić uwagę na trzy zabronione w Rzymie zachowania, które wciąż regularnie się zdarzają.

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Trzy zabronione zachowania, władze Rzymu ostrzegają

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kanadyjskie sklepy rezygnują z zamawiania amerykańskich towarów, na popularności zyskuje jednocześnie akcja "Kupuj kanadyjskie" - informuje Reuters. Ma to związek z wcześniejszymi deklaracjami prezydenta Donalda Trumpa dotyczącymi przyłączenia północnego sąsiada do USA oraz cłami na produkty importowane z Kanady.

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Efekt Trumpa na półkach. "Nigdy byśmy się nie spodziewali"

Źródło:
Reuters

Czy Wielkanoc 2025 będzie droższa niż ubiegłoroczna? Eksperci zwracają uwagę, że więcej - i to znacznie - trzeba będzie zapłacić za masło czy jaja. Podrożały także pieczywo i wędliny. Tańsze natomiast mogą być ziemniaki, czy mąka.

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Skok nawet o 30 procent. Co podrożało, co potaniało

Źródło:
tvn24.pl

Jens Stoltenberg, były szef NATO, ostrzegł, że cła zapowiadane przez Donalda Trumpa i wojna handlowa mogą doprowadzić do powtórki z Wielkiego Kryzysu. - Tego typu historyczne porównania przypominają nam, o co toczy się gra i że zmierzamy w kierunku zupełnie nowego porządku świata - stwierdził w wywiadzie dla norweskiego Aftenposten.

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Były szef NATO: ta decyzja wywołała globalne załamanie

Źródło:
PAP

Siedemnaście samochodów marki Tesla spłonęło w salonie tej firmy w Rzymie w pożarze, który wybuchł w nocy z niedzieli na poniedziałek - podała agencja Ansa. Śledczy nie wykluczają podpalenia.

Duży pożar w salonie Tesli

Duży pożar w salonie Tesli

Źródło:
PAP

Audyty i kontrole wykazały, że działania zarządcze prowadzone od stycznia 2016 do lutego 2024 roku miały wygenerować miliardowe straty - poinformował w poniedziałek Orlen. Koncern przekazał, że w związku z tym skierowano kolejne zawiadomienia do prokuratury.

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

"Straty liczone w dziesiątkach miliardów złotych". Gigant alarmuje

Źródło:
PAP

Wynagrodzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego wzrosło w 2024 roku o 4,1 procent do poziomu niemal 1,4 miliona złotych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie internetowej banku centralnego.

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Pensja Glapińskiego w górę. Tyle zarobił szef NBP

Źródło:
PAP

Eksperci z Goldman Sachs zredukowali prognozę docelowego poziomu indeksu giełdowego S&P 500 na koniec roku do 5700 punktów z wcześniejszych 6200 punktów, wskazując na pogarszające się perspektywy wzrostu gospodarczego w USA oraz zwiększone ryzyko recesji.

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Tąpnięcie w prognozach. Wielki bank zmienia zdanie

Źródło:
PAP