Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Lotnisko Chopina (wideo ilustracyjne)
Lotnisko Chopina (wideo ilustracyjne)Tomasz Zieliński / tvnarszawa.pl
wideo 2/3
Lotnisko Chopina (wideo ilustracyjne)Tomasz Zieliński / tvnarszawa.pl

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych ogłosili przebudowę terminala i płyt postojowych na Lotnisku Chopina. Inwestycja szacowana na 2,4 miliarda złotych ma sprawić, że w połowie 2029 roku największe obecnie lotnisko w kraju będzie mogło obsłużyć 30 milionów pasażerów rocznie.

Z zaprezentowanych przez PPL analiz rynku lotniczego wynika, że zaledwie kilka lat po skończonej przebudowie, lotnisko będzie za małe, aby zapewnić sprawny ruch lotniczy.

Najpierw Lotnisko Chopina, później CPK

- Lotnisko Chopina musi być rozbudowane, aby mogło powstać CPK - twierdzi Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. I dodaje: - Bez sukcesu Lotniska Chopina, nie będzie sukcesu CPK.

Według tych słów lotnisko w Warszawie musi działać i obsługiwać coraz większy ruch lotniczy (nawet do granic swoich możliwości), do momentu powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego, który następnie przejmie całą siatkę połączeń z Lotniska Chopina.

Terminal odlotów Lotniska ChopinaInna Poliakovska / Shutterstock

Później, jak wynika z zapowiedzi ministra Macieja Laska, stołeczny port lotniczy powinien zostać zamknięty, choć oficjalne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

Jak usłyszeliśmy w Polskich Portach Lotniczych nie są prowadzone żadne prace koncepcyjne na temat przyszłości terenów obecnego lotniska po jego ewentualnej likwidacji.

Wąskie gardło lotniska: sortownia bagaży

W styczniu i lutym z lotniska w Warszawie skorzystało blisko 2,8 miliona pasażerów. To o 12 proc. więcej niż w rekordowym okresie wzrostu ruchu lotniczego na początku 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii.

Według danych przedstawionych przez PPL, jeszcze w tym roku lotnisko ma obsłużyć 20 milionów pasażerów, co przy obecnych możliwościach technicznych jest granicą krytyczną dla stołecznego portu.

Dlatego plany rozbudowy Okęcia były gotowe od lat (wówczas koszty wyceniono na miliard złotych), jednak decyzją poprzedniego rządu, w 2018 roku inwestycję zablokowano. Zakładano wówczas, że CPK powstanie do 2028 roku, co okazało się terminem niewykonalnym dla tak dużej inwestycji.

Dla osób ze środowiska lotniczego nie jest tajemnicą, że "wąskim gardłem" Lotniska Chopina jest sortownia bagaży. Dlatego jej rozbudowa została uwzględniona w projekcie inwestycyjnym na równi z budową nowych rękawów czy płyt postojowych dla dużych samolotów.

Ale problemów, których nie da się rozwiązać na lotnisku blisko centrum stolicy, jest znacznie więcej.

Przecięte drogi startowe i 50 operacji na godzinę

Słowem kluczowym do zrozumienia sytuacji jest przepustowość. Chodzi przede wszystkim o ruch samolotów zarówno tych w powietrzu nad Warszawą i okolicznymi miejscowościami, jak i na drogach kołowania.

Pierwszą przeszkodą jest układ pasów startowych, które w Warszawie są dwa, ale się krzyżują, powodując, że samoloty nie mogą jednocześnie startować i lądować.

Siedziba Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przy Lotnisku ChopinaFakty TVN

– Polska Agencja Żeglugi Powietrznej deklaruje obsługę 50 operacji (startów i lądowań – red.) w ciągu godziny – mówi Ireneusz Kołodziej z firmy Arup, która przygotowała plany przebudowy portu. – Pod przepustowość układu dróg startowych jest zaplanowana rozbudowa pozostałych elementów lotniska – dodaje Kołodziej.

Okęcie z trzech stron otacza Południowa Obwodnica Warszawy oraz trasa S79, a bliska odległość od centrum miasta powoduje, że port znajduje się w terenie zabudowanym. Na zmianę układu istniejących czy projekt nowych pasów startowych zwyczajnie brakuje już miejsca.

Ponad 700 samolotów dziennie, a co z hałasem?

Kolejną kluczową kwestią dla przepustowości Okęcia jest hałas jaki generują silniki samolotów i związane z tym niedogodności dla mieszkańców. Z tego powodu dla Lotniska Chopina obowiązują normy środowiskowe nakładając ograniczenia lotów do 600 operacji w ciągu doby (od 2018 roku samoloty nie latają w nocy pomiędzy 23.30 a 5.30).

Jak usłyszeliśmy w PPL do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie, konieczne jest zwiększenie operacji w ciągu doby do ponad 700 lotów.

– Wzrostu liczby lotów nie będziemy budować na zwiększonym hałasie wokół lotniska – zapewnia Andrzej Ilków, prezes Polskich Portów Lotniczych.  – Nowoczesne samoloty generują dużo mniejszy hałas od starszych modeli, dla których opracowano obecnie obowiązujące normy i ograniczenie w dobowej liczbie lotów – wyjaśnia Ireneusz Kołodziej z Arup.

Na Lotnisku Chopina wprowadzono system liczenia hałasu określany jako "Quota Count", który polega na przyznawaniu punktów poszczególnym modelom samolotów ze względu na ich głośność. Umożliwia on koordynację rozkładów lotów linii lotniczych z uwzględnieniem parametrów akustycznych samolotów oraz obowiązujących limitów hałasu w środowisku.

- Jesteśmy w stanie w przy tej samej normie hałasu, która była generowana w 2011 roku, wygenerować w 2027 roku 800 operacji, ale taka liczba nie jest nam potrzebna. Jestem przekonany, że decyzja środowiskowa będzie dla nas sprzyjająca – wyjaśnia prezes Ilków.

Plan awaryjny dla CPK

Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

W kuluarach Polskich Portów Lotniczych słyszymy, że jest przygotowywany plan awaryjny, gdyby budowa CPK nadal się opóźniała. Zakłada on, że w 2045 roku, trzy lotniska na Mazowszu czyli: Okęcie, Modlin i Radom, będą w stanie obsłużyć 45 milionów pasażerów rocznie.

- Lotnisko w Modlinie powinno się rozwijać także po otwarciu CPK – przekonuje Maciej Lasek. W zeszłym roku z Modlina odleciało blisko 3,5 miliona podróżnych. Jak wynika z zapowiedzi PPL, po rozbudowie lotnisko w Nowym Dworze Mazowieckim będzie mogło obsługiwać nawet 10 milionów osób rocznie.

Lotnisko w Modlinie w zeszłym roku obsłużyło 3,5 miliona pasażerówLotnisko Modlin

- W przypadku lotniska w Radomiu będziemy szukali rozwiązania na zwiększenie ruchu, jednak zbyt dużo błędów zostało popełnionych przez rząd PiS na etapie planowanie tego portu – ocenia minister Lasek.

Według pierwotnych szacunków polityków PiS, w pierwszym roku z portu na południu Mazowsza miało skorzystać 300 tysięcy podróżnych. Z opublikowanych przez PPL statystyk wynika, że było ich trzy razy mniej.

Autorka/Autor:Artur Węgrzynowicz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pięć tysięcy złotych mandatu i 10 punktów karnych kosztowało 20-latka driftowanie na parkingu przed sklepem w Piasecznie. Wszystkiemu przyglądali się członkowie jego rodziny, a ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć".

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Driftował na parkingu. Jego ojciec tłumaczył, że "młody tylko uczy się jeździć"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Skrzywdził rodzinę, odebrał ojca dzieciom - mówią o Łukaszu Ż. żona i matka zmarłego 37-letniego Rafała. Podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w czwartek zostanie przewieziony z Niemiec do Polski. Prokuratura przedstawi mu zarzuty.

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Matka ofiary wypadku na Trasie Łazienkowskiej o Łukaszu Ż.: zasługuje na najwyższą karę, jaka jest w Polsce

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvnwarszawa.pl

- Moją rolą, jako mamy, jest zadbać o to, żeby dzieci nie zapomniały, jaki był tatuś. Każdej nocy o tym rozmawiamy, krzyczymy: "tatusiu, kochamy cię" - tak mówi wdowa po panu Rafale, który zginął dwa miesiące temu w wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Auto, którym jechała cała rodzina, staranował swoim samochodem Łukasz Ż. 14 listopada mężczyzna trafi z Niemiec prosto w ręce polskich służb.

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

"Każdej nocy krzyczymy do taty: dobranoc, tatusiu, kochamy cię"

Źródło:
Fakty TVN

W miejscowości Jedlińsk pod Radomiem dachowała karetka, która wracała z wezwania, bez pacjenta. "Jechało nią dwóch mężczyzn, jeden z nich poniósł śmierć na miejscu, drugi trafił do szpitala" - podała policja. Prokuratura wyjaśnia, kto był sprawcą wypadku.

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Dachowała karetka, zginął ratownik. Prokuratura: ambulans wjechał na czerwonym świetle

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjant z Ostrołęki wracał po służbie do domu, gdy zobaczył siedzącego na poboczu mężczyznę. Pieszy był wyraźnie zdezorientowany, na nogach miał klapki. Funkcjonariusz pomógł wyziębionemu mężczyźnie, który miał zamiar pieszo dotrzeć do domu. Miał jeszcze 30 kilometrów.

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Siedział na poboczu, na nogach miał klapki. Mówił, że idzie do domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Twarz miał zakrytą szalikiem, a na głowie kaptur. Groził pracownikom stacji paliw przedmiotem przypominającym broń palną. Ukradł pieniądze z kasy i uciekł w kierunku drogi wojewódzkiej numer 7.

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Pracownikom stacji paliw groził bronią, uciekł z gotówką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie ataku w szkole w Kadzidle (Mazowieckie). 18-letni Albert G. zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby. Tuż po zdarzeniu nożownik usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób. Po roku od zdarzenia stanie przed sądem.

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

"Planował zabójstwo co najmniej ośmiu uczniów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę przed Sądem Okręgowym w Warszawie mowy końcowe wygłosili obrońcy oskarżonych w sprawie o zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony. To jedna z najgłośniejszych zbrodni początku lat 90. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku.

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Zabójstwo Jaroszewiczów. Sąd wyznaczył datę ogłoszenia wyroku

Źródło:
PAP

Policjanci wyjaśniają okoliczności poważnego wypadku pod Legionowem. Ranni zostali mężczyźni wykonujący prace na drodze. Obaj stali przed autem, w które wjechał inny kierowca.

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Malowali pasy na drodze, w ich auto uderzył inny kierowca. Ranni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Decyzją Mazowieckiego Konserwatora Zabytków wpisem objęte zostały brama główna wraz ogrodzeniem (trzy przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie" - poinformowano w środę.

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Brama główna FSO wpisana do rejestru zabytków

Źródło:
PAP

Jak wynika z danych ratusza, przemoc domowa w dalszym ciągu jest silnie związana z płcią i zdecydowana większość osób jej doświadczających to kobiety. A w skrajnych przypadkach może być przyczyną bezdomności. Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności. One bardzo potrzebują wsparcia.

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

"Kobiety stanowią 20 procent osób w kryzysie bezdomności"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Parking P+R przy stacji metra Młociny przejdzie kompleksową przebudowę. Wymieniona zostanie nawierzchnia, a obiekt zyska rozwiązania, które ograniczą zużycie energii.

Największy parking P+R do przebudowy

Największy parking P+R do przebudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przesłuchała już wszystkich świadków w sprawie śmierci 31-latka na plebanii w Drobinie niedaleko Płocka (Mazowieckie). Śledczy mają otrzymać na początku lutego przyszłego roku wyniki badań toksykologicznych zmarłego.

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Śmierć na plebanii. Przesłuchali wszystkich świadków, czekają na wyniki badań

Źródło:
PAP

75-latkę osaczali przez kilka dni. Przekonali ją, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Byli tak wiarygodni, że nie wierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali. Oszuści wpadli w zasadzkę, a teraz zostali oskarżeni o oszustwo, grozi im do 10 lat więzienia.

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Zmanipulowali ją tak, że tylko im ufała. Oddała oszustom pół miliona. Wpadli w zasadzkę, staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na terenie powiatu kozienickiego doszło do dwóch groźnych wypadków z udziałem dzikich zwierząt. W Magnuszewie kierowca zderzył się z łosiem, który wbiegł na jezdnię. W Zajezierzu kobieta potrąciła sarnę. Policja przestrzega przed wzmożonym ruchem zwierząt w rejonach zalesionych.

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Groźne wypadki z udziałem dzikich zwierząt

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Studenci, którzy nie kupowali dyplomów, ale rzetelnie na nie zapracowali, mają poważne problemy. Po aferze korupcyjnej Collegium Humanum zmieniło nazwę, ale to tylko spotęgowało kłopoty. Część studentów zdecydowała się już na pozew zbiorowy przeciwko uczelni. Materiał Łukasza Łubiana z programu "Polska i Świat" TVN24.

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Uczciwi oberwali rykoszetem. Problemy studentów byłego Collegium Humanum

Źródło:
TVN24

Urząd dzielnicy Mokotów zapowiedział, że w najbliższych miesiącach wybudowane zostanie 650 metrów nowej drogi rowerowej w ciągu ulic Domaniewskiej i Suwak. W ramach prac przebudowane zostaną chodniki oraz jedno z przejść dla pieszych.

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Przedłużą ścieżkę rowerową w "Mordorze". Zbudują wyniesione skrzyżowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja zatrzymała 23-letnią mieszkankę warszawskiego Targówka podejrzaną o posiadanie znacznej ilości mefedronu i marihuany. W mieszkaniu kobiety znaleziono m.in. pojemniki z poporcjowanymi narkotykami oraz wagę elektroniczną.

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Marihuana i mefedron w mieszkaniu 23-latki. Miały trafić na praskie ulice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Piaseczna w niecałą godzinę dwukrotnie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który prowadził samochód nietrzeźwy i bez prawa jazdy. - Musiałem odwieźć partnerkę do domu - tłumaczył.

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Nietrzeźwy, bez prawa jazdy, zakochany. Zatrzymali go dwa razy w ciągu godziny

Źródło:
PAP

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni.

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Zderzenie kilku aut na A2. Ranni

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl