Zatrzymanie przez CBA i przeszukanie pałacu. Jest decyzja sądu w sprawie znanego biznesmena

Z kraju

Co będą mieli Polacy z budowy CPK?TVN24 BiS
wideo 2/5

Zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne biznesmen Edward S., podejrzany o uwiarygadnianie możliwości grupy powołującej się na wpływy między innymi przy tworzeniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, trafi na trzy miesiące do aresztu, chyba że wpłaci 150 tysięcy złotych kaucji - dowiedziała się PAP w prokuraturze, która nie zgadza się z tą decyzją sądu.

O decyzji warszawskiego sądu, który rozpatrywał wniosek prokuratury o trzymiesięczny areszt wobec Edwarda S., poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Zaznaczył, że prokuratura wniesie odwołanie od tej decyzji sądu, tak by S. nie wyszedł na wolność.

Prokuratura nie zgadza się z decyzją sądu w części dotyczącej możliwości opuszczenia aresztu po wpłaceniu poręczenia majątkowego. Jeszcze w czwartek skierujemy zażalenie wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tego postanowienia sądu, w razie wpłaty kaucji. Tylko areszt, zdaniem prokuratorów, jest w stanie zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania.

Akcja CBA

W czwartek rano Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że agenci łódzkiej delegatury CBA zatrzymali kolejną osobę z grupy zaangażowanej w płatną protekcję. Przypomniał, że wcześniej w tej sprawie, prowadzonej przez CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie, zatrzymano pięć osób.

Agenci przeszukali zajmowane przez zatrzymanego biznesmena pomieszczenia mieszkalne w zabytkowym pałacu pod Grójcem - podał.

Prok. Łapczyński wskazał, że zarzuty postawiono Edwardowi S., który nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Według nieoficjalnych informacji PAP chodzi o przyjaciela celebrytów, wskazywanego też przez media jako partnera jednej z piosenkarek.

Według śledczych S. miał uwiarygadniać działania grupy, która w zamian za 6 mln zł łapówki miała powoływać się na wpływy – oferować płatną protekcję wśród parlamentarzystów, osób pełniących funkcje w urzędach centralnych - ministerstwach, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wśród osób pełniących funkcje publiczne w samorządach i urzędach m.in. Urzędzie Miasta Szydłowca i Starostwie Szydłowieckim.

Za taką łapówkę członkowie grupy oferowali załatwienie koncesji, zezwolenia na eksploatację i odrolnienie 50 ha terenu między Radomiem a Kielcami oraz rządowe kontrakty na odbiór kruszywa z górniczej odkrywki z przeznaczeniem na budowę m.in. Centralnego Portu Komunikacyjnego i autostrad.

Spotkania w Sejmie

- Cała akcja powoływania się na wpływy była odpowiednio "opakowana" i uprawdopodobniana m.in. spotkaniami w instytucjach państwowych, biurach parlamentarzystów czy budynkach sejmowych. Odbywały się one m.in. w restauracji sejmowej, ale bez udziału posłów – wyjaśnił Kaczorek. W tej części przestępczych działań miał brać udział zatrzymany – dodał.

Kaczorek przypomniał, że dla zaistnienia przestępstwa płatnej protekcji nie potrzebne są rzeczywiste wpływy w instytucjach - wystarczy, że ktoś na takie wpływy się powołuje lub utwierdza w ich istnieniu. Zaznaczył, że z ustaleń śledztwa wynika, iż w tym przypadku nie były to faktyczne wpływy.

Wśród wcześniej zatrzymanych byli m.in. biznesmen z Krakowa, pochodzący z Szydłowca właściciel gruntów, dwóch łódzkich biznesmenów i obcokrajowiec. Zatrzymano ich w akcji specjalnej Biura w jednej z restauracji w podłódzkim Rzgowie, gdy omawiano szczegóły aktu notarialnego stanowiącego podstawowy element całej ustawionej gry. Czwórkę z nich sąd aresztował.

Łapczyński przypomniał, że chodziło o załatwienie uruchomienia kopalni surowców w Jankowicach w gm. Szydłowiec oraz uzyskania dla planowanej inwestycji – centrum SPA – dotacji w kwocie od 100 do 300 mln zł za pośrednictwem instytucji państwowych. Za swoje działania mieli otrzymać korzyści majątkowe i osobiste, m.in. inwestor miał odkupić od jednego z podejrzanych nieruchomości po zawyżonej cenie, a także miał założyć spółkę, będącą w przyszłości beneficjentem dotacji, w której podejrzani będą mieli określoną ilość udziałów.

Za zyskowne inwestycje, załatwienie spraw urzędowych i pozwoleń m.in. na geotermię członkowie grupy chcieli dla siebie korzyści majątkowych i osobistych - m.in. udziałów w wartej kilkadziesiąt milionów zł spółce obsługującej przyszły kurort SPA oraz stanowisk menadżerskich w tym przedsięwzięciu.

Wówczas podejrzani nie przyznali się do popełniania zarzucanych im przestępstw i złożyli wyjaśnienia.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: cba.gov.pl

Tagi:
Raporty: