"Będzie kolejny wzrost cen towarów w sklepach". Ekspert o skutkach drożejącego prądu

Źródło:
TVN24
Ekspert: przez podwyżki cen prądu wzrosną też ceny w sklepach
Ekspert: przez podwyżki cen prądu wzrosną też ceny w sklepachTVN24
wideo 2/9
Ekspert: przez podwyżki cen prądu wzrosną też ceny w sklepachTVN24

W ślad za wzrostem cen prądu dla firm możemy się spodziewać kolejnych podwyżek cen towarów w sklepach - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Dominik Brodacki z Polityki Insight. Jak wyjaśniał, ceny prądu rosną dlatego, że rosną koszty jego wytwarzania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Gość programu "Wstajesz i wiesz" odniósł się do słów byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzowskiego. Zdaniem polityka nie można mówić, że energia drożeje, ponieważ "w ogólnych wydatkach cena energii robi się procentowo na rachunku niższa". - Nie da się złotówkami tego zmierzyć - powiedział poseł PiS.

- Jest to swego rodzaju zaklinanie rzeczywistości. Minister Tchórzewski zapomniał, że jest jeszcze w Polsce coś takiego jak inflacja, która właśnie powoduje, że zmniejsza się ilość dóbr, które możemy kupić za tą samą ilość pieniędzy i tak samo jest z prądem, jak i na przykład z towarami w sklepie, które kupujemy na co dzień - powiedział Brodacki.

- Oczywiście to, czy podwyżki cen prądu są odczuwalne, to jest pojęcie względne, subiektywne - dla mnie one mogą być mniej odczuwalne, niż dla kogoś kto utrzymuje się z zasiłku, a musi płacić rachunek w podobnej wysokości. W każdym razie jest to takie trochę rzeczywiście szukanie pozytywów w sytuacji, kiedy szklanka jest jedynie do połowy pełna - dodał.

Rachunki za prądURE

Skąd wynika wzrost cen?

Dominik Brodacki wyjaśnił też, że ceny prądu rosną dlatego, że rosną koszty jego wytwarzania.

- Jeżeli spojrzymy na polski tak zwany miks energetyczny, czyli źródło pozyskiwania prądu, to zdecydowanie największy udział w nim ma węgiel. Dzisiaj w Europie, w szczególności w Unii Europejskiej, produkcja prądu z węgla jest nierentowna, to znaczy elektrownie węglowe i kopalnie przynoszą straty - wyjaśniał.

- Dodatkowo firmy, które produkują prąd z węgla muszą kupować tak zwane uprawnienia do emisji, czyli płacić podatek za to, że emitują CO2. Ceny tego podatku drastycznie rosną, dość powiedzieć że między 2018 a 2021 rokiem one wzrosły z około 7 do 40 euro, co oczywiście przekłada się na wysokość rachunku. Czyli rosną koszty wytwarzania prądu. Wytwórcy przerzucają te koszty na odbiorców końcowych, czyli zarówno gospodarstwa domowe, jak i na firmy - mówił.

Kiedy ceny spadną?

Brodacki odniósł się też do słów pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego o tym, że obniżek cen prądu możemy się spodziewać dopiero po 2030 roku.

- Ja do tej tej daty 2030 podchodzę z dużą rezerwą, nie mówię, że ona jest nieprawdziwa, ale to jest jedynie szacunek. To wynika z tego, że Polska musi w kolejnych latach, i to nie będzie wyłącznie dekada, to będzie kilka dekad, sfinansować transformację polskiego sektora energetycznego, czyli odejść od produkcji prądu z węgla na rzecz rozwoju tak zwanych odnawialnych źródeł energii oraz, co zakłada rząd, wybudować elektrownię jądrową - tłumaczył.

Jak mówił koszt budowy elektrowni jądrowej, która ma ruszyć w 2033 roku, wynosi według szacunków rządu około 80 miliardów złotych. - To jest 4-5 miliardów złotych rocznie. W budżecie nie ma takich pieniędzy, w związku z czym koszt muszą ponieść odbiorcy końcowi. Tak jak dzisiaj płacąc za prąd finansujemy de facto system wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, a także dla elektrowni konwencjonalnych, tak w kolejnych latach na naszych rachunkach będzie widniała tak zwana opłata atomowa, finansująca budowę elektrowni jądrowej - przewidywał.

O ile wzrosną rachunki za prąd?URE

Rekompensat dla wszystkich nie będzie

Pytany o rekompensaty za wzrost cen prądu odpowiedział, że "takich powszechnych rekompensat nie będzie".

- Z ostatnich deklaracji rządu (...) wynika, że rząd nie jest zainteresowany, nie chce po prostu przyznawać takich powszechnych dopłat do ceny rachunku (...), natomiast chce zadbać o tych najuboższych, to znaczy o osoby tak zwane ubogie energetycznie, czy osoby, których nie stać na to, żeby sfinansować sobie własnymi dochodami te podwyżki - mówił.

Zdaniem eksperta możemy się spodziewać jednak podwyżek także innych cen. - W ślad za wzrostem cen prądu dla firm możemy się spodziewać, że będzie kolejny wzrost cen towarów w sklepach. I to jest największe ryzyko moim zdaniem, czyli wzrost kosztów funkcjonowania przemysłu, tego co jest bazą rozwoju gospodarki - ocenił.

Autorka/Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rosja obniżyła prognozę dotyczącą przychodów z eksportu ropy naftowej i gazu na lata 2025–2027 - podał Reuters, powołując się na dokument rosyjskiego ministerstwa gospodarki.

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Tym Rosja napędza wojnę. Spodziewa się mniejszych wpływów

Źródło:
Reuters

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 360 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygrane trzeciego stopnia. Oto liczby, które padły 22 kwietnia 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg