Dodatkowe pasy na A2. Ruszają konsultacje z branżą

Źródło:
PAP
Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostrady (wypowiedź z grudnia 2021)
Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostrady (wypowiedź z grudnia 2021)TVN24
wideo 2/3
Adamczyk: nie stać nas na darmowe autostradyTVN24

W sumie zgłosiło się 11 podmiotów do wzięcia udziału w konsultacjach rynkowych przed rozbudową A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Pierwsze z pięciu spotkań z odbędzie się 10 lutego - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

- Dobudowa dodatkowych pasów, przy utrzymaniu ruchu na 89 kilometrach najbardziej obciążonej autostrady w Polsce, jest olbrzymim wyzwaniem - zaznaczył p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski. - Nie tylko pod względem finansowym, ale przede wszystkim organizacyjnym. Rozpoczynając przygotowania do tej inwestycji, podkreślaliśmy, że chcemy się do niej dobrze przygotować, konsultując planowane działania z branżą. Tak, by wszystkie strony przedsięwzięcia wiedziały, czego i w jakim zakresie oczekujemy - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dodatkowe pasy autostrady A2 - konsultacje rynkowe

Jak poinformowała GDDKiA, do 17 stycznia oczekiwano na zgłoszenia podmiotów chętnych do udziału w konsultacjach. "Od jedenastu podmiotów otrzymaliśmy w sumie 27 zgłoszeń do udziału w panelach dyskusyjnych. Dzięki temu mamy od trzech do ośmiu podmiotów w każdym z paneli. Wszystkie wnioski przeszły formalną weryfikację. Kolejnym krokiem było zorganizowanie zespołów dla poszczególnych bloków tematycznych, zgodnie ze wskazaną w zgłoszeniu wiedzę ekspercką" - przekazała dyrekcja.

Pomiędzy 10 a 21 lutego odbędą się spotkania eksperckie.

Tomasz Żuchowski wskazał, że w ramach konsultacji GDDKiA chce z firmami z branży poruszyć pięć obszarów. Pierwszą kwestią są odnawialne źródła energii, o których odbędzie się dyskusja 10 lutego. - W ramach wymiany wiedzy i doświadczeń chcemy uzyskać i wdrożyć rozwiązania związane z technologią odnawialnych źródeł energii. Mają one zapewnić jak największą samowystarczalność energetyczną autostrady A2 oraz Obwodów Utrzymania Autostrady i Miejsc Obsługi Podróżnych. Efektem finalnym ma być zapewnienie maksymalnego obniżenia kosztów zużywanej energii - podkreślił dyrektor.

Konsultacje rynkowe dotyczące rozbudowy autostrady A2

14 lutego odbędą się panele dotyczące kanałów technologicznych po Punktach Poboru Opłat. - W ramach budowy autostrady A2 wykonane zostały kanały technologiczne w miejscach lokalizacji PPO. Chcemy pozyskać wiedzę o sposobie wykorzystania wolnych przestrzeni pod drogą - zaznaczył dyrektor.

Kolejnym tematem jest wykorzystanie destruktu, o którym podmiot będą rozmawiać 16 lutego. Jak powiedział Żuchowski autostrada A2 ma nawierzchnię bitumiczną, która składa się z dobrej jakości kruszywa i asfaltu. - W ramach prowadzonych prac wierzchnia warstwa nawierzchni będzie sfrezowana. Chcemy wiedzieć, w jaki sposób będzie można ją wykorzystać ponownie. Taką możliwość w większym stopniu dają nam od niedawna nowe przepisy - wyjaśnił.

- Podczas panelu 18 lutego przeanalizujemy obecne przepisy i warunki techniczne oraz ewentualną konieczność wystąpienia o zmiany zapisów uzyskanej decyzji środowiskowej. Wypracowane w ramach dialogu rozwiązania ułatwią realizację inwestycji - podkreślił.

Natomiast 21 lutego podmioty przedstawią swoje propozycje jak najbardziej efektywnie zorganizować ruch podczas prac. - Nie przewidujemy zamknięcia autostrady i oczekujemy rozwiązań zapewniających utrzymanie jak największej przepustowości bez wpływu na tempo prowadzonych prac oraz bezpieczeństwo pracowników i użytkowników drogi. Jednym z nich może być zamontowanie odcinkowego pomiary prędkości, tak jak miało to miejsce na A1. Oczekujemy od uczestników informacji o możliwości prowadzenia prac 24 godziny na dobę i ich zakresie - dodał dyrektor.

Podczas każdego panelu tematycznego odbędzie się dyskusja na dany temat. - Podmioty mogą przekazywać opinie czy opracowania, które mogą stanowić wkład do przygotowania dokumentów do planowanych zamówień - zaznaczył dyrektor. Na koniec powstanie protokół podsumowujący działalność zespołu ds. konsultacji. W dokumencie tym będą zawarte wszystkie innowacyjne rozwiązania zaproponowane przez uczestników spotkań.

Zakończenie konsultacji planowane jest wstępnie na połowę marca 2022 r. - O finansowanie inwestycji wystąpimy po oszacowaniu ostatecznych kosztów realizacji zadania, z uwzględnieniem wniosków z konsultacji. Po zapewnieniu środków, najszybciej jak to będzie możliwe, ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy - wyjaśnił Żuchowski.

"Nie można porównywać zakresu robót"

Zaznaczył, że to pierwsze, na taką skalę, przedsięwzięcie. - Nie można porównywać zakresu robót pomiędzy Łodzią i Warszawą do poszerzenia o dodatkowy pas ruchu autostradowej obwodnicy Poznania. Mamy kilkakrotnie dłuższy odcinek, większą liczbę węzłów i MOP-ów, na których musimy utrzymać obsługę komunikacyjną - powiedział. Dyrektor dodał też, że chciałby, aby destrukt został ponownie wykorzystany, a otoczenie drogi było wyposażone w innowacyjne rozwiązania obniżające koszt jej utrzymania.

Inwestycja na A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią polega na dobudowie dodatkowych pasów ruchu po wewnętrznych stronach obu jezdni istniejącej autostrady na długości ok. 89 km. Wykorzystany do tego celu będzie szeroki pas dzielący, który został wybudowany podczas realizacji autostrady.

Docelowo autostrada będzie miała od węzła Konotopa do węzła Pruszków dwie jezdnie po cztery pasy ruchu, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ będzie posiadał dwie jezdnie po trzy pasy ruchu.

- Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma w przyszłości ułatwić szybki i bezpieczny dojazd między innymi do Centralnego Portu Komunikacyjnego - podkreślił Tomasz Żuchowski.

Drogowcy zdobyte teraz doświadczenie i wiedzę chcą wykorzystać przy kolejnych planowanych poszerzeniach funkcjonujących autostrad o dodatkowy pas ruchu, A1 od Torunia do Włocławka oraz A4 od Wrocławia do Tarnowa.

Autorka/Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA

Pozostałe wiadomości

Władimir Putin podpisał w czwartek dekret pozwalający klientom zagranicznym kupującym gaz rosyjski płacić za niego w innych bankach niż Gazprombank, który został objęty amerykańskimi sankcjami.

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Putin zmienia zasady płatności za gaz

Źródło:
PAP

Producent wódki Stoli złożył wniosek o upadłość. Decyzja dotyczy wyłącznie działalności koncernu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako uzasadnienie swojego wniosku firma wskazała mniejszy popyt na napoje spirytusowe, poważny cyberatak, który sparaliżował jej działalność, oraz kilkuletnią walkę z Rosją w sądzie.

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Producent znanej wódki złożył wniosek o upadłość

Źródło:
CNN

Elektrownia atomowa na wyspie Beznau w Szwajcarii - najstarsza w Europie i jedna z najstarszych na świecie - zostanie zamknięta w 2033 roku. Poinformowała o tym w czwartek szwajcarska grupa energetyczna Axpo w komunikacie. Greenpeace domaga się natychmiastowego wycofania jej z użytku.

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Najstarsza elektrownia atomowa w Europie zostanie zamknięta

Źródło:
PAP

- Dyskusja o obniżce stóp procentowych zacznie się od października 2025 roku, nie będzie to dyskusja, która doprowadzi do obniżki stóp w przyszłym roku, to się przesuwa na 2026 rok - powiedział w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Szef NBP o obniżce stóp procentowych. "To się przesuwa"

Źródło:
PAP

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele - zakłada jedna z poprawek wniesiona w czwartek przez Senat do nowelizacji ustawy w sprawie Wigilii wolnej od pracy. Regulacja wróci teraz do Sejmu.

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Wolne w Wigilię. Senat zgłosił poprawki

Źródło:
PAP

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy podnoszącej kwotę świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie. Regulacja trafi teraz na biurko prezydenta.

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Świadczenie w górę. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Senat poparł w czwartek nowelizację Kodeksu pracy wydłużającą urlop macierzyński rodzicom wcześniaków. Izba przyjęła też dwie poprawki do nowelizacji. Teraz regulacje trafią ponownie do Sejmu.

Dłuższy urlop dla rodziców. Senat daje zielone światło

Dłuższy urlop dla rodziców. Senat daje zielone światło

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 5 grudnia.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed możliwą obecnością fragmentów metalu w suplemencie diety Propolis Forte. "Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu" - czytamy w komunikacie.

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Tabletki na gardło wycofane. Możliwa obecność fragmentów metalu

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wyklucza udostępnienia w tym roku odcinka autostrady A2 Groszki - Siedlce Zachód - przekazał rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak. Jak zaznaczył, prace dobiegają końca, jednak data ich zakończenia będzie zależała od warunków pogodowych.

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Nowy odcinek autostrady do końca roku? "Czynimy intensywne starania"

Źródło:
PAP

Shell i Equinor powołały joint-venture, by wspólnie zająć się wydobyciem ropy i gazu z brytyjskiej części Morza Północnego - przekazał w czwartek norweski koncern Equinor. Norwegowie i Brytyjczycy w nowej spółce mają mieć po 50 procent udziałów.

Paliwowi giganci łączą siły

Paliwowi giganci łączą siły

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wyniesie około 7,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata wynosiła niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

NBP pod kreską. Szykuje się potężna strata

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego na polecenie prokuratury prowadzą przeszukania w budynkach fundacji Lux Veritatis - wynika z informacji tvn24.pl. Chodzi o umowę zawartą z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Agenci CBA weszli do fundacji Lux Veritatis

Źródło:
tvn24.pl

Stopy procentowe zostają bez zmian. Mimo to według Jarosława Sadowskiego z rankomat.pl raty kredytów hipotecznych spadają. Ekspert wskazuje, o ile i co za to odpowiada.

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Co po decyzji RPP? "Ta stawka odzwierciedla przewidywania"

Źródło:
tvn24.pl, rankomat.pl

Najwyższy w Norwegii podatek od osób fizycznych (PIT) za 2023 rok wyniósł około 350 milionów koron (w przeliczeniu 130 milionów złotych). Zapłaciła go 29-letnia Katharina Andresen, której rodzina posiada firmy z branży tytoniowej i nieruchomości.

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Zapłaciła najwyższy podatek w kraju

Źródło:
PAP

Chińscy hakerzy z zespołu nazwanego Salt Typhoon ukradli metadane dużej liczby klientów największych firm telekomunikacyjnych - poinformowali przedstawiciele administracji USA. Włamanie uznawane jest za największy atak na firmy telekomunikacyjne w historii USA i wciąż może być w toku.

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Największy taki atak w historii. "Duża liczba osób"

Źródło:
PAP

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o mrożeniu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Według niej stawka ma nie ulec zmianie do końca września 2025 r. Teraz ustawa trafi do Prezydenta. Według rządu, koszt ustawy to blisko 4 mld zł.

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Mrożenie cen energii coraz bliżej. Ustawa czeka na podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Zakładamy, że w najbliższych tygodniach wojewoda mazowiecki wyda decyzję lokalizacyjną dla nowego lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował prezes spółki CPK Filip Czernicki. Dodał, że zgodnie z harmonogramem prace na terenie portu ruszą w 2026 roku.

Gigantyczna inwestycja w Polsce. Kluczowa decyzja "w najbliższych tygodniach"

Gigantyczna inwestycja w Polsce. Kluczowa decyzja "w najbliższych tygodniach"

Źródło:
PAP

Leśna Asysta Honorowa, której utrzymanie kosztowało milion złotych, samochód za 280 tysięcy złotych, buława hetmańska, stroje dla księży i remont dróg w okręgu posła Suwerennej Polski. To kolejne szokujące ustalenia Najwyższej Izby Kontroli (NIK) w Lasach Państwowych - czytamy w czwartkowej "Gazecie Wyborczej".

Stroje dla księży, buława i leśna asysta. Bizancjum w Lasach Państwowych

Stroje dla księży, buława i leśna asysta. Bizancjum w Lasach Państwowych

Źródło:
PAP