Dokumenty cyfrowe w aplikacji mObywatel mają zostać zrównane pod względem prawnym z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej formie. Tak zakłada rządowy projekt ustawy, który trafił do konsultacji.
Chodzi o projekt ustawy o aplikacji mObywatel, który opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zgodnie z Oceną Skutków Regulacji (OSR) celem projektu jest zrównanie pod względem prawnym dokumentów cyfrowych obsługiwanych w aplikacji mObywatel z analogicznymi dokumentami w tradycyjnej, nieelektronicznej formie.
W szczególności chodzi o doprecyzowanie warunków wykorzystywania i uznawania dokumentu elektronicznego, obsługiwanego przy użyciu aplikacji mObywatel, który ma służyć jako mobilny dokument tożsamości - mobilny odpowiednik dowodu osobistego.
Zmiany w aplikacji mObywatel
Oczekiwanym rozwiązaniem jest również rozszerzenie dostępnego zakresu danych, którymi mogą zarządzać użytkownicy aplikacji mObywatel w ramach dokumentu elektronicznego mObywatel. Chodzi o np. NIP (jeśli został nadany), datę wydania dowodu osobistego, stan cywilny, adres i datę zameldowania na pobyt czasowy oraz datę upływu deklarowanego terminu pobytu, dane kontaktowe z Rejestru Danych Kontaktowych.
Projekt ma pozwolić też stworzyć rozwiązania, które mają umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego oraz innym podmiotom takim jak organizacje zawodowe, zrzeszenia, związki sportowe, na prowadzenie ewidencji, uruchamiać i zarządzać swoimi dokumentami elektronicznymi, wydanymi dla obywateli.
"Działania te przyczynią się do wyrównywania dysproporcji w zakresie dostępu do nowoczesnych technologii, w szczególności dla mieszkańców mniejszych gmin, powiatów, które z uwagi, na przykład na koszty nie dają swoim mieszkańcom możliwości efektywnego korzystania, m.in. z kart mieszkańca. Przygotowanie rozwiązania na poziomie systemu teleinformatycznego ministra właściwego do spraw informatyzacji, związanego z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel, z którego będą mogły skorzystać podmioty nieposiadające odpowiednich zasobów, a realizujące usługi np. na rzecz mieszkańców będzie dogodnym rozwiązaniem dla usługodawców" - wskazano w OSR.
Projektowana ustawa ma też umożliwić wykorzystywanie aplikacji mObywatel jako uwierzytelnienia profilu zaufanego. Dodano, że aplikacja ma też pozwolić w przyszłości dokonywać płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne.
Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. "W zakresie funkcjonalności aplikacji mObywatel, które nie będą udostępnione w dniu wejścia w życie przedmiotowego projektu ustawy (np. usługa płatności elektronicznych), minister właściwy do spraw informatyzacji wyda komunikat przed ich powszechnym udostępnieniem. Pozwoli to poinformować obywateli oraz podmioty prywatne i publiczne o wdrożeniu i uruchomieniu rozwiązania stanowiącego odpowiedź na zdefiniowane wyżej problemy" - poinformowano.
mObywatel - liczba użytkowników
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz tłumaczył na czwartkowej konferencji, że z aplikacji mObywatel dziennie korzysta około 8 mln Polaków. Właśnie w związku z rozpowszechnieniem aplikacji jak i dużą liczbą korzystających z niej osób, dokument elektroniczny w mObywatelu ma być zrównany z "tradycyjnym" dowodem osobistym.
- Chcemy, aby aplikacja mObywatel mogła nam umożliwiać potwierdzanie tożsamości we wszystkich miejscach oraz sytuacjach w naszym państwie na równi z plastikowym dowodem tożsamości, który posiadamy na co dzień w swoich portfelach. Chcemy, aby za pośrednictwem aplikacji mObywatel można było korzystać z innych systemów teleinformatycznych, które w naszym państwie funkcjonują, żeby za pomocą mObywatela móc potwierdzić swoje dane i móc załatwiać swoje sprawy online - mówił przedstawiciel KPRM.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock