Nowy minister finansów: w stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony

Źródło:
TVN24
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24
wideo 2/8
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

Ten dodatkowy deficyt to niemal w całości podwyżki dla nauczycieli. To są pieniądze na rozwój gospodarczy, bo Polski nie stać, aby nauczyciele zarabiali tak słabo - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Pytany o pieniądze dla mediów publicznych podkreślił, że "pieniądze dla TVP zostały wstrzymane". - W stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony - zaznaczył.

Polityk mówił o ustawie budżetowej i przewidzianej w niej wydatkach. - Czasu na pracę jest bardzo mało. Ze wszystkich resortów przychodziły propozycje mniejszych lub większych zmian w budżecie - powiedział.

Wyższy deficyt to w większości podwyżki dla nauczycieli

Domański był pytany także o wyższy względem poprzedniego budżetu deficyt. - Od momentu przegrania wyborów przez PiS, ówczesna partia rządząca złożyła projekty ustaw na, tak lekko szacując, 50-60 miliardów złotych dodatkowych wydatków - mówił.

- Ten dodatkowy deficyt to niemal w całości podwyżki dla nauczycieli. (..) Mamy poważny konsensus co do tego w koalicji. To są pieniądze na rozwój gospodarczy, bo Polski nie stać, aby nauczyciele zarabiali tak słabo - mówił.

- W sumie 25 miliardów złotych to są podwyżki dla nauczycieli - mówił.

- 2,3 miliarda złotych to są pieniądze zarezerwowane tylko dla nauczycieli przedszkolnych. Rząd nie miał obowiązku zabezpieczyć środków na ten cel, w przeszłości zawsze, gdy podnoszono wynagrodzenia nauczycieli, to ciężar podwyżek dla przedszkoli spadał na samorządy. My zrobiliśmy inaczej, nie chcemy dodawać samorządom nowych zadań finansowych, nie zapewniwszy finansowania. Podwyżki dla takich nauczycieli są, jest też zapewnione finansowanie - powiedział.

Co znalazło się, a co nie w budżecie

Andrzej Domański odniósł się także do propozycji innych partii, które według koalicjantów nie zostały sfinansowane w wystarczającym stopniu, w tym do budowy mieszkań na wynajem.

- W stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony. (..) Natomiast budowa mieszkań na wynajem jest w naszej umowie koalicyjnej. Jesteśmy już po rozmowach z przedstawicielami Lewicy. Dodatkowe środki na ten cel na pewno się znajdą - podkreślał.

Wymieniał, że dodatkowe wydatki zostaną poniesione "na podwyżki dla nauczycieli, podwyżki w sferze budżetowej, utylizację wysypisk śmieci". - Znaleźliśmy kilka miejsc, gdzie można te środki w sposób bardzo efektywny wydać, chociażby pół miliarda na in vitro, 150 milionów na modernizację akademików - wymieniał.

Andrzej Domański był pytany o ewentualną nowelizację budżetu i kiedy miałaby się ona dokonać. - Będziemy pracować nad zmianami, kiedy się dokonają, to jest element, który musimy doprecyzować z naszymi koalicjantami. My generalnie nie chcemy zaskakiwać naszych partnerów zmianami, terminami, wszystko w koalicji musi współpracować - mówił Andrzej Domański.

Budżet w cztery dni

Minister mówił także o ekspresowym tempie prac nad projektem budżetu, który - jak wcześniej podkreślał - powstał w cztery dni niemalże nieustannej pracy.

- Była jakaś niewielka dawka snu. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować pracownikom Ministerstwa Finansów. W trakcie tych niezwykle intensywnych dni, a w sumie także nocy, bo praca kończyła się często nawet o czwartej, piątej nad ranem, udało się złożyć ten budżet i na czas przedstawić go Radzie Ministrów - mówił.

Domański o TVP: pieniądze zostały wstrzymane

Szef resortu odniósł się do sytuacji w telewizji publicznej i protestu posłów PiS. - Nakłaniałbym ich do skupienia się na pracy w Sejmie, jest dużo do zrobienia w komisjach - podkreślał.

Powiedział, że "pieniądze dla TVP zostały wstrzymane". - Dokonamy audytu w TVP, zobaczymy, jakie oszczędności będzie można tam poczynić i wtedy będziemy podejmować potencjalne kroki - mówił.

- Mogę zagwarantować, że żadne 3 mld złotych na TVP nie popłyną - powiedział. Podkreślał, że "oszczędności będą daleko idące". - W tej chwili minister finansów może przekazać te obligacje, mogę zapewnić, że takiej intencji w tej chwili nie ma - zaznaczył.

Co ze stawkami VAT?

Andrzej Domański był pytany, czy możliwe jest, że na kolejne pół roku dalej będzie obowiązywała stawka zerowa na żywność i zamrożenie cen energii. - To oczywiście będzie zależało od sytuacji na rynkach, widzimy, że ceny żywności na rynkach światowych spadają, myślę, że przełożyły się też na niższą presję na ceny żywności w Polsce, podobnie zresztą z cenami energii, widzimy potężne spadki na rynku gazu, to przekłada się na ceny węgla, więc powinno przełożyć się także na ceny energii - mówił.

- Zerowa stawka VAT na żywność jest utrzymana do końca pierwsza kwartału, a ceny energii są zamrożone do końca pierwszej połowy roku. Będziemy na bieżąco dokonywać oceny sytuacji - zapewniał.

Zwrócił uwagę, że zamrożenie cen "nie odbywa się bezkosztowo". - To 3 mld złotych de facto wyjęte z kieszeni nas wszystkich - powiedział.

Domański: inflacja będzie spadać

Stwierdził, że "inflacja jest istotnie niższa niż była". - Uważamy, że w pierwszej połowie 2024 roku ona dalej będzie stopniowo, ale schodziła - mówił. Według Domańskiego "później delikatnie pójdzie do góry". - To jest już efekt bazy, odnosimy ceny do innego poziomu z roku 2023. To są prognozy analityków rynkowych, a także z MF - mówił.

Podkreślał jednak, że "inflacja będzie na poziomie wyraźnie niższym niż w 2022 i 2023 roku". - Ona wciąż będzie wysoka, ale poziom będzie istotnie niższy - mówił.

Dopytywany, o to kiedy osiągniemy cel inflacyjny, czyli 2,5 procent inflacji, plus minus punkt procentowy, odpowiedział: "mogę przytoczyć prognozy instytucji międzynarodowych, według których będzie to 2026 rok".

Krajowy Plan Odbudowy

Andrzej Domański był pytany również, czy pieniądze z KPO zostały wpisane do budżetu i jak jest z prefinansowaniem KPO. - To prefinansowanie, oczywiście, jak to bywa u polityków PiS-u, widzimy już pewne zastrzeżenie KE odnośnie wydatków, jakie zostały przez naszych poprzedników poczynione - mówił.

- Niektóre wydatki wymagają porozumienia z KE, aby zostały sfinansowanie. Oczywiście nam, jako nowej ekipie, zależy na tych środkach jak najszybciej - podkreślał.

Minister finansów ocenił, że pieniądze z "głównego KPO to kwestia bliskiej przyszłości". - Czy jeszcze ten rok, raczej nie - mówił. Dopytywany, czy będzie to pierwsze półrocze nowego roku, odpowiedział, że "na pewno".

"Minister finansów czasem musi powiedzieć 'nie'. Jestem gotowy". Kim jest Andrzej Domański? >>>

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Tacie blogera Michała Góreckiego przestępcy próbowali wyczyścić konto bankowe, korzystając z tego, że na popularnej platformie OLX wystawił do sprzedaży biurko i szafkę. - Wielowarstwowa ściema. Najłatwiej hakuje się człowieka - ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl. Opisał też sposoby działania przestępców wobec rodzica.

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Triki oszustów. Tak "próbowano wyczyścić konto"

Źródło:
tvn24.pl

Skoro wszystko drożeje, to rosnąć musi też składka OC - tak podwyżki tłumaczą specjaliści z branży ubezpieczeń. Jednocześnie brak ważnego OC wiąże się nie tylko z karą finansową, ale też niesie ryzyko wypłaty ogromnych kwot w przypadku spowodowania wypadku. Materiał programu "Raport" TVN Turbo.

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Rachunek dla kierowcy może być słony. "To jest bankructwo tego człowieka"

Źródło:
TVN Turbo

Na rzymskiej stacji metra Barberini doszło w sobotę wieczorem do interwencji policji w rezultacie serii kradzieży, której ofiarami padło wielu pasażerów, a także z powodu starć między bandami kieszonkowców. Stacja była zamknięta przez 40 minut.

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Chaos i bitwa między bandami kieszonkowców. Akcja policji

Źródło:
PAP

Wybierając się na włoską Sardynię, warto pamiętać o obowiązujących tam zasadach. Tamtejsze władze zabraniają wywożenia z wyspy muszelek, kamyków czy piasku. Mimo to niektórzy turyści nadal próbują zabrać je ze sobą do domu. Tymczasem grozi za to grzywna do trzech tysięcy euro.

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Zakaz wywożenia piasku. Kara może być ogromna

Źródło:
PAP

Chorwacja, jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych podróży Polaków, może pochwalić się najczystszymi kąpieliskami morskimi w Europie. Eksperci wskazują między innymi na jeden z najlepiej zorganizowanych systemów monitorowania jakości wody w Unii Europejskiej.

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Najczystsze morze w Europie. "Kilka czynników"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto ponownie nie padła główna wygrana. Oznacza to, że rośnie kumulacja i w najbliższym losowaniu będzie można wygrać sześć milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 13 lipca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 13 lipca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Po matce dostała walizkę, a w niej kilka kosmetyków, zdjęć i książek. - Drobnica, do wyceny praktycznie zero złotych - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Katarzyna Kujawa, prawniczka z kancelarii adwokackiej Rynkowski. Mimo to na konto wchodzi komornik i zabiera dziesięć tysięcy złotych. W kolejce są następne egzekucje. - Mam już wiele nieprzespanych nocy za sobą, jestem tym okrutnie zmęczona - komentuje Maria Zapędowska, która spłaca długi po zmarłym rodzicu.

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Dostała walizkę, musi spłacać dług. "Gehenna i paranoja. Idzie się rozchorować"

Źródło:
tvn24.pl

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd szykuje ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Część krajów Unii Europejskiej już je wprowadziło, bądź zupełnie zakazało sprzedaży napojów alkoholowych na stacjach paliw. Napojów alkoholowych nie można kupić na stacjach benzynowych między innymi w Szwecji i na Litwie. Władze Francji, Słowenii i Portugalii zdecydowały o zakazie sprzedaży alkoholu w nocy.

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Szykują się zmiany na stacjach paliw. Tak to wygląda w innych krajach

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Spacery albo kąpiel w morzu bywają ograniczane przez najemców płatnych plaż. Jednak to jest działanie bezprawne - przypomina włoska Krajowa Unia Konsumentów. Nie wiedzą o tym przede wszystkim zagraniczni turyści.

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Zakazy na plaży. Tego mogą nie wiedzieć turyści

Źródło:
PAP

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"