Nowy minister finansów: w stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony

Źródło:
TVN24
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnie
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24
wideo 2/8
Domański: inflacja w Polsce w pierwszej połowie 2024 r. będzie powoli obniżać się, później delikatnie wzrośnieTVN24

Ten dodatkowy deficyt to niemal w całości podwyżki dla nauczycieli. To są pieniądze na rozwój gospodarczy, bo Polski nie stać, aby nauczyciele zarabiali tak słabo - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Pytany o pieniądze dla mediów publicznych podkreślił, że "pieniądze dla TVP zostały wstrzymane". - W stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony - zaznaczył.

Polityk mówił o ustawie budżetowej i przewidzianej w niej wydatkach. - Czasu na pracę jest bardzo mało. Ze wszystkich resortów przychodziły propozycje mniejszych lub większych zmian w budżecie - powiedział.

Wyższy deficyt to w większości podwyżki dla nauczycieli

Domański był pytany także o wyższy względem poprzedniego budżetu deficyt. - Od momentu przegrania wyborów przez PiS, ówczesna partia rządząca złożyła projekty ustaw na, tak lekko szacując, 50-60 miliardów złotych dodatkowych wydatków - mówił.

- Ten dodatkowy deficyt to niemal w całości podwyżki dla nauczycieli. (..) Mamy poważny konsensus co do tego w koalicji. To są pieniądze na rozwój gospodarczy, bo Polski nie stać, aby nauczyciele zarabiali tak słabo - mówił.

- W sumie 25 miliardów złotych to są podwyżki dla nauczycieli - mówił.

- 2,3 miliarda złotych to są pieniądze zarezerwowane tylko dla nauczycieli przedszkolnych. Rząd nie miał obowiązku zabezpieczyć środków na ten cel, w przeszłości zawsze, gdy podnoszono wynagrodzenia nauczycieli, to ciężar podwyżek dla przedszkoli spadał na samorządy. My zrobiliśmy inaczej, nie chcemy dodawać samorządom nowych zadań finansowych, nie zapewniwszy finansowania. Podwyżki dla takich nauczycieli są, jest też zapewnione finansowanie - powiedział.

Co znalazło się, a co nie w budżecie

Andrzej Domański odniósł się także do propozycji innych partii, które według koalicjantów nie zostały sfinansowane w wystarczającym stopniu, w tym do budowy mieszkań na wynajem.

- W stu procentach z tego budżetu nikt nie jest zadowolony. (..) Natomiast budowa mieszkań na wynajem jest w naszej umowie koalicyjnej. Jesteśmy już po rozmowach z przedstawicielami Lewicy. Dodatkowe środki na ten cel na pewno się znajdą - podkreślał.

Wymieniał, że dodatkowe wydatki zostaną poniesione "na podwyżki dla nauczycieli, podwyżki w sferze budżetowej, utylizację wysypisk śmieci". - Znaleźliśmy kilka miejsc, gdzie można te środki w sposób bardzo efektywny wydać, chociażby pół miliarda na in vitro, 150 milionów na modernizację akademików - wymieniał.

Andrzej Domański był pytany o ewentualną nowelizację budżetu i kiedy miałaby się ona dokonać. - Będziemy pracować nad zmianami, kiedy się dokonają, to jest element, który musimy doprecyzować z naszymi koalicjantami. My generalnie nie chcemy zaskakiwać naszych partnerów zmianami, terminami, wszystko w koalicji musi współpracować - mówił Andrzej Domański.

Budżet w cztery dni

Minister mówił także o ekspresowym tempie prac nad projektem budżetu, który - jak wcześniej podkreślał - powstał w cztery dni niemalże nieustannej pracy.

- Była jakaś niewielka dawka snu. Chciałbym jeszcze raz serdecznie podziękować pracownikom Ministerstwa Finansów. W trakcie tych niezwykle intensywnych dni, a w sumie także nocy, bo praca kończyła się często nawet o czwartej, piątej nad ranem, udało się złożyć ten budżet i na czas przedstawić go Radzie Ministrów - mówił.

Domański o TVP: pieniądze zostały wstrzymane

Szef resortu odniósł się do sytuacji w telewizji publicznej i protestu posłów PiS. - Nakłaniałbym ich do skupienia się na pracy w Sejmie, jest dużo do zrobienia w komisjach - podkreślał.

Powiedział, że "pieniądze dla TVP zostały wstrzymane". - Dokonamy audytu w TVP, zobaczymy, jakie oszczędności będzie można tam poczynić i wtedy będziemy podejmować potencjalne kroki - mówił.

- Mogę zagwarantować, że żadne 3 mld złotych na TVP nie popłyną - powiedział. Podkreślał, że "oszczędności będą daleko idące". - W tej chwili minister finansów może przekazać te obligacje, mogę zapewnić, że takiej intencji w tej chwili nie ma - zaznaczył.

Co ze stawkami VAT?

Andrzej Domański był pytany, czy możliwe jest, że na kolejne pół roku dalej będzie obowiązywała stawka zerowa na żywność i zamrożenie cen energii. - To oczywiście będzie zależało od sytuacji na rynkach, widzimy, że ceny żywności na rynkach światowych spadają, myślę, że przełożyły się też na niższą presję na ceny żywności w Polsce, podobnie zresztą z cenami energii, widzimy potężne spadki na rynku gazu, to przekłada się na ceny węgla, więc powinno przełożyć się także na ceny energii - mówił.

- Zerowa stawka VAT na żywność jest utrzymana do końca pierwsza kwartału, a ceny energii są zamrożone do końca pierwszej połowy roku. Będziemy na bieżąco dokonywać oceny sytuacji - zapewniał.

Zwrócił uwagę, że zamrożenie cen "nie odbywa się bezkosztowo". - To 3 mld złotych de facto wyjęte z kieszeni nas wszystkich - powiedział.

Domański: inflacja będzie spadać

Stwierdził, że "inflacja jest istotnie niższa niż była". - Uważamy, że w pierwszej połowie 2024 roku ona dalej będzie stopniowo, ale schodziła - mówił. Według Domańskiego "później delikatnie pójdzie do góry". - To jest już efekt bazy, odnosimy ceny do innego poziomu z roku 2023. To są prognozy analityków rynkowych, a także z MF - mówił.

Podkreślał jednak, że "inflacja będzie na poziomie wyraźnie niższym niż w 2022 i 2023 roku". - Ona wciąż będzie wysoka, ale poziom będzie istotnie niższy - mówił.

Dopytywany, o to kiedy osiągniemy cel inflacyjny, czyli 2,5 procent inflacji, plus minus punkt procentowy, odpowiedział: "mogę przytoczyć prognozy instytucji międzynarodowych, według których będzie to 2026 rok".

Krajowy Plan Odbudowy

Andrzej Domański był pytany również, czy pieniądze z KPO zostały wpisane do budżetu i jak jest z prefinansowaniem KPO. - To prefinansowanie, oczywiście, jak to bywa u polityków PiS-u, widzimy już pewne zastrzeżenie KE odnośnie wydatków, jakie zostały przez naszych poprzedników poczynione - mówił.

- Niektóre wydatki wymagają porozumienia z KE, aby zostały sfinansowanie. Oczywiście nam, jako nowej ekipie, zależy na tych środkach jak najszybciej - podkreślał.

Minister finansów ocenił, że pieniądze z "głównego KPO to kwestia bliskiej przyszłości". - Czy jeszcze ten rok, raczej nie - mówił. Dopytywany, czy będzie to pierwsze półrocze nowego roku, odpowiedział, że "na pewno".

"Minister finansów czasem musi powiedzieć 'nie'. Jestem gotowy". Kim jest Andrzej Domański? >>>

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niszczymy markę, którą są USA - uważa prezes firmy inwestycyjnej Citadel Ken Griffn. Miliarder wcześniej wspierał Donalda Trumpa i przekazywał niezwykle hojne datki na kampanie republikanów - opisuje portal stacji CNN.

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Najpierw wspierał, teraz krytykuje Donalda Trumpa. "Niszczymy tę markę"

Źródło:
CNN

Jeżeli nadal trwałaby wojna celna i handlowa, to i w Polsce rozpocznie się większa fala drożyzny i inflacji. - Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, dyplomata. - Czeka nas dużo niepewności - dodał Piotr Dzierżanowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

"Jeśli dwa słonie walczą, to trawa będzie zdeptana. Tą trawą jesteśmy my"

Źródło:
TVN24+

W czwartek, niedługo przez zakończeniem notowań, WIG po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 100 000 punktów. "Polska giełda w tym roku najmocniejszym rynkiem na świecie" - stwierdził minister finansów Andrzej Domański.

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

"Polska giełda najmocniejszym rynkiem na świecie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Migranci to bardzo ważny czynnik, który stabilizuje sytuację gospodarczą - powiedział prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) Zbigniew Derdziuk w rozmowie z TVN24 BiS. Zwrócił uwagę, że cudzoziemcy zasilają składkami system emerytalny i wpływają na rozwój gospodarczy.

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Prezes ZUS: to obciążenie będzie duże

Źródło:
TVN24 BiS

Pierwsza ustawa deregulacyjna została uchwalona w czwartek przez Sejm. Wprowadza między innymi krótszy czas kontroli mikroprzedsiębiorstw czy prostsze zasady prowadzenia działalności gospodarczej.

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Sejm uchwalił ustawę deregulacyjną

Źródło:
PAP

Ustawa zobowiązująca deweloperów do informowania o cenach mieszkań w internecie została uchwalona przez Sejm. W przypadku niezastosowania się do obowiązku deweloper może zostać skontrolowany i ukarany grzywną.

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Nowy obowiązek dla deweloperów. Jest decyzja Sejmu

Źródło:
PAP

W piątek, 25 kwietnia, Wizz Air uruchomi dwa dodatkowe połączenia do Rzymu z Krakowa i z Warszawy z okazji uroczystości pogrzebowych papieża Franciszka - przekazał przewoźnik. Jeden dodatkowy lot z Krakowa zaplanowano także na 27 kwietnia.

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Przewoźnik zapowiada dodatkowe połączenia do Rzymu

Źródło:
PAP

Liczba ludności Polski na koniec pierwszego kwartału 2025 roku spadła o 158 tysięcy w skali roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Jak dodał, obecnie mamy 37,437 miliona Polaków.

W rok ubyło 158 tysięcy osób

W rok ubyło 158 tysięcy osób

Źródło:
PAP

Brytyjski rząd ogłosił 150 nowych sankcji na Rosję ze względu na inwazję na Ukrainę. Na liście znalazły się między innymi pady do gier, gdyż są wykorzystywane do sterowania dronami wojskowymi - wyjaśnił portal Politico.

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Nowe 150 sankcji na Rosję. Jedna pozycja zaskakuje

Źródło:
PAP

W pierwszym etapie w ramach deregulacji będziemy mieli gotowych około 120 ustaw, które będą zmniejszały obciążenia i zmniejszały bariery - powiedział w czwartek premier Donald Tusk. Dodał, że jest to "de facto zmiana ustrojowa". Szef rządu zapowiedział, że pakiet projektów ustaw deregulacyjnych będzie procedowany na pierwszym posiedzeniu Sejmu po wyborach prezydenckich.

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

"De facto zmiana ustrojowa". Tusk o pakiecie deregulacyjnym

Źródło:
PAP

Majówka w 2025 roku rozpocznie się w tym roku tradycyjnie 1 maja. To okazja do dłuższego wypoczynku, zwłaszcza dla części uczniów, którzy mogą liczyć nawet na siedem dni dodatkowego wolnego ze względu na matury. Ale skorzystać mogą też pracownicy. Sprawdzamy, kiedy najlepiej wziąć wolne w najbliższym czasie.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

Źródło:
TVN24 Biznes

W czwartek Senat przyjął bez poprawek nowelę ustawy opóźniającą do 1 października wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Zdaniem resortu klimatu zmiany pozwolą na obniżkę cen prądu po wygaśnięciu ceny maksymalnej. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Nowe taryfy na prąd. Decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Kryptowaluta $Trump gwałtownie zyskała na wartości po tym, jak prezydent USA obiecał, że zaprosi największych posiadaczy tej waluty na ekskluzywną galę z jego udziałem - podał portal stacji BBC.

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

"Najbardziej ekskluzywne zaproszenie na świecie". Trump kusi inwestorów

Źródło:
BBC

Kiedy obniżki stóp procentowych? - Myślę, że w maju i to nie jest już takie życzeniowe myślenie. Myślę, że są wszelkie przesłanki wynikające z wypowiedzi prezesa, ale też innych członków Rady Polityki Pieniężnej, żeby myśleć poważnie o tym, że w maju obniżymy stopy procentowe - powiedział w rozmowie z Cezarym Królakiem z TVN24 BiS członek RPP Ludwik Kotecki.

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

"Myślę, że w maju". Kredytobiorcy czekają na kluczową decyzję

Źródło:
tvn24.pl

Stopa bezrobocia w marcu 2025 roku wyniosła 5,3 procent, wobec 5,4 procent miesiąc wcześniej - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Tyle wynosi stopa bezrobocia w Polsce

Źródło:
PAP

Waszyngton może znieść sankcje na rosyjską energetykę, w tym gazociąg Nord Stream 2. Informacje te podaje Politico i wskazuje, że orędownikiem zniesienia sankcji ma być prezydencki wysłannik i przyjaciel Donalda Trumpa Steve Witkoff.

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Przyjaciel Trumpa chce zniesienia sankcji na Nord Stream 2

Źródło:
PAP

- Chiny muszą się zmienić. Ten kraj to wie. Każdy wie, że (ten kraj) musi się zmienić, a my chcemy mu w tym pomóc, ponieważ my również potrzebujemy przywrócenia równowagi - powiedział w środę sekretarz skarbu USA Scott Bessent, dodając, że istnieje szansa na zawarcie "wielkiego układu" z Pekinem.

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

"Szansa na wielki układ" USA z Chinami

Źródło:
PAP

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali Ministerstwu Finansów dane ponad 177 tysięcy osób fizycznych i 115 tysięcy podmiotów – poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Blisko 300 tysięcy osób i podmiotów pod lupą fiskusa

Źródło:
PAP

Rosja i Chiny stworzyły system rozliczeń bankowych "China Track", umożliwiający omijanie zachodniego systemu finansowego oraz nadzoru międzynarodowego - donosi agencja Reuters. Został on stworzony przez największe banki objęte zachodnimi sankcjami i uznawany jest za przełomowe narzędzie w rozwijaniu nowej architektury finansowej.

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Przełomowe narzędzie. Korzystają Rosja i Chiny

Źródło:
PAP

Senat opowiedział się w środę za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców od 2026 roku. Zmiana wiąże się z mniejszymi wpływami do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie około 4,6 miliarda złotych. Według zapewnień Ministerstwa Finansów luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem w Unii Europejskiej - powiedział w środę w rozmowie z TVN24 BiS podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jednocześnie, jak przekazał, "Polska wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii".

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Wydatki "największe w historii". "To są olbrzymie kwoty"

Źródło:
tvn24.pl

Biały Dom rozważa znaczne obniżenie ceł na import chińskich towarów w celu deeskalacji sporu handlowego z Chinami - podał w środę "Wall Street Journal". Według źródeł dziennika cła mogą spaść ze 145 procent do 50-65 procent.

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Nowy pomysł Białego Domu w sprawie ceł

Źródło:
PAP