Artur Soboń, polityk PiS i były wiceminister finansów, został w środę powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do zarządu Narodowego Banku Polskiego. O nominację był pytany przez dziennikarzy szef banku centralnego Adam Glapiński po swojej comiesięcznej konferencji prasowej. - Właśnie idę się z nim przywitać - odparł jedynie.
Po konferencji prasowej Adama Glapińskiego jeden z dziennikarzy zapytał go, jak skomentuje nominację Artura Sobonia do zarządu Narodowego Banku Polskiego. - Właśnie idę z nim przywitać - odpowiedział.
Redaktor próbował jeszcze zapytać, czy szef banku centralnego nie boi się utraty apolityczności NBP po tej nominacji. Na to pytanie Glapiński jednak nie odpowiedział i wyszedł z sali konferencyjnej.
Artur Soboń w zarządzie NBP
Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta.
Artur Soboń od 2015 roku jest posłem na Sejm RP. W wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat poselski (z wynikiem 32 357 głosów). Kandydował w okręgu lubelskim nr 6 i na liście Prawa i Sprawiedliwości zajął drugie miejsce za Przemysławem Czarnkiem.
Zgodnie z art. 18. ustawy o Narodowym Banku Polskim "członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską".
Artur Soboń pełnił funkcję wiceministra finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego. Jego zadaniem w resorcie była m.in. koordynacja prac dotyczących wdrożenia Polskiego Ładu czyli szeregu zmian dotyczących podatków. Nowe przepisy budziły kontrowersje i narosło wokół nich wiele niejasności.
W latach 2021-2022 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego.
W latach 2018-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialnym m.in. za budownictwo oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020, w 2019 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i później w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP