Prezydent Andrzej Duda powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Soboń, były wiceminister finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego, jest kolejną osobą w zarządzie banku centralnego związaną z Prawem i Sprawiedliwością.
Artur Soboń od 2015 roku jest posłem na Sejm RP. W wyborach parlamentarnych w październiku 2023 roku po raz trzeci z rzędu uzyskał mandat poselski (z wynikiem 32 357 głosów). Kandydował w okręgu lubelskim nr 6 i na liście Prawa i Sprawiedliwości zajął drugie miejsce za Przemysławem Czarnkiem.
Pełnił funkcję wiceministra finansów w poprzednim rządzie Mateusza Morawieckiego. Jego zadaniem w resorcie była m.in. koordynacja prac dotyczących wdrożenia Polskiego Ładu czyli szeregu zmian dotyczących podatków. Nowe przepisy budziły kontrowersje i narosło wokół nich wiele niejasności.
W latach 2021-2022 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju lokalnego.
W latach 2018-2019 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialnym m.in. za budownictwo oraz Program Operacyjny Polska Wschodnia 2014-2020, w 2019 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej i później w Ministerstwie Aktywów Państwowych, gdzie pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
W skład zarządu Narodowego Banku Polskiego oprócz powołanego w środę Artura Sobonia wchodzą: Adam Glapiński (prezes NBP), Marta Kightley (wiceprezes NBP – pierwszy zastępca prezesa NBP), Adam Lipiński (wiceprezes NBP), Marta Gajęcka, Paweł Mucha, Piotr Pogonowski, Rafał Sura oraz Paweł Szałamacha.
Adam Glapiński, prezes NBP
Adam Glapiński 10 czerwca 2016 roku został powołany przez Sejm RP na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Urząd objął 21 czerwca 2016 roku po zaprzysiężeniu przez Sejm RP. Swoją drugą sześcioletnią kadencję na tym stanowisku rozpoczął w czerwcu 2022 roku.
Glapiński w 1991 roku był ministrem budownictwa i gospodarki przestrzennej w rządzie Jana K. Bieleckiego. W 1992 roku pełnił funkcję ministra współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Jana Olszewskiego. Glapiński był posłem na Sejm RP pierwszej kadencji (1991-1993) oraz senatorem czwartej kadencji Senatu RP (1997-2001), gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej. Wchodził również w skład Parlamentarnej Komisji Wspólnej Unii Europejskiej i Polski.
W przeszłości był też przewodniczącym rad nadzorczych: Banku Rozwoju Eksportu, Centralwings Nowy Przewoźnik oraz KGHM Polska Miedź. W latach 2007-2008 był prezesem zarządu, dyrektorem generalnym spółki Polkomtel. Z kolei w latach 1993-2001 kierował Instytutem Wolności Ekonomicznej i Politycznej.
W 2009 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP
W lutym 2020 roku prezydent Andrzej Duda, na wniosek prezesa NBP, powołał Martę Kightley na członka zarządu NBP.
Zatrudniona na stanowisku profesora uczelni w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej (Katedra Ekonomii Politycznej i Historii Myśli Ekonomicznej).
W latach 2007–2010 pracowała w służbie dyplomatycznej. Pełniła funkcję kierownika wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Seulu.
Wieloletni członek Rady Edukacyjnej NBP oraz Kapituły Konkursu NBP im. Władysława Grabskiego na najlepszego dziennikarza ekonomicznego.
Adam Lipiński, wiceprezes NBP
Prezydent Andrzej Duda powołał Adama Lipińskiego na członka zarządu i wiceprezesa banku centralnego 14 września 2020 roku.
Lipiński był posłem na Sejm I, IV, V, VI, VII i VIII kadencji. W latach 2005–2007 i od 2015 roku sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w latach 2006–2007 szef gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego. W latach 2016-2020 był pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania.
Jego nominację komentował Robert Kropiwnicki z PO. - Mówił kiedyś pan Kaczyński, że nie idą do polityki dla pieniędzy. Tymczasem jego najbliższy współpracownik, jego zastępca obejmie najważniejszą funkcję finansową w państwie właściwie, czyli wiceprezesa NBP. To najlepiej opłacona funkcja z pieniędzy publicznych w Polsce. To pokazuje ich prawdziwe intencje - mówił we wrześniu 2020 roku.
Lipiński ma 67 lat. Z wykształcenia jest ekonomistą.
Marta Gajęcka
Marta Gajęcka zasiada w w zarządzie Narodowego Banku Polskiego od 1 stycznia 2021 roku.
W latach 2018-2020 pełniła funkcję dyrektora zarządzającego oraz od 2019 członka Zarządu EDP Energia Polska. Wcześniej pełniła także funkcję wiceprezesa PGE Energia Odnawialna S.A. oraz funkcję wiceprezesa PGE Polska Grupa Energetyczna. W latach 2017–2020 była doradcą społecznym Prezydenta RP ds. gospodarczych i innowacji.
W latach 2007-2010 pełniła funkcję Wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luksemburgu. W tym samym czasie pełniła także rolę wicegubernatora w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju w Londynie.
Pełniła również funkcje m.in.: partnera i dyrektora w Ernst & Young, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, radcy ds. finansowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli oraz radcy ds. finansowych w Stałym Przedstawicielstwie RP przy OECD w Paryżu.
Paweł Szałamacha
Paweł Szałamacha w zarządzie Narodowego Banku Polskiego zasiada od 6 października 2016 roku. Szałamacha jest związany z Prawem i Sprawiedliwością. Ma doświadczenie rządowe - był ministrem finansów (w latach 2015-2016), gdy premierem była Beata Szydło. Ponadto był wiceministrem skarbu (w latach 2005-2007) w czasie pierwszych rządów PiS. Szałamacha był również posłem VII kadencji. Do Sejmu trafił z list PiS z okręgu wyborczego numer 38, który obejmuje Piłę. Wchodził też w skład Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie Lechu Kaczyńskim.
Rafał Sura
Rafał Sura jest członkiem zarządu od 28 lipca 2022 roku. Od września 2022 roku był też członkiem zespołu doradczego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W latach 2016-2022 zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej, jego kandydaturę zgłosiło PiS. Ponadto w listopadzie 2015 roku z rekomendacji PiS został wybrany na sędziego Trybunału Stanu. Tę funkcję pełnił przez blisko rok.
Piotr Pogonowski
Piotr Pogonowski jest członkiem zarządu NBP od marca 2020 roku. W czasie rządów PiS pełnił ważne funkcje. Początkowo w latach 2015-2016 pełnił obowiązki szefa, a w latach 2016-2020 był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ponadto podczas pierwszych rządów PiS, w latach 2006-2007, był dyrektorem Biura Obsługi Prawnej i Zastępstwa Procesowego w Ministerstwie Finansów. Z kolei w czasie rządów koalicji PO-PSL był m.in. dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (w latach 2008–2010).
Paweł Mucha
Paweł Mucha do zarządu banku centralnego trafił we wrześniu 2022 roku. Na krótko przed tą decyzją pełnił funkcję doradcy prezesa Adama Glapińskiego. Mucha jest związany z obecną władzą. Od 20 grudnia 2016 roku do 31 grudnia 2020 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Jednocześnie przez pewien czas pełnił też funkcję zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta RP. Przez kilka kadencji był radnym województwa zachodniopomorskiego. W sejmiku reprezentował PiS. Ponadto od czerwca 2021 roku do sierpnia 2022 roku pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej spółki PZU, w której Skarb Państwa ma 34,2 proc. udziałów.
Zarząd NBP
Działalnością Narodowego Banku Polskiego kieruje zarząd NBP. W jego skład wchodzą: prezes NBP – jako przewodniczący oraz od 6 do 8 członków zarządu, w tym dwóch wiceprezesów NBP.
Członkowie zarządu banku centralnego są powoływani i odwoływani przez Prezydenta RP na wniosek prezesa NBP. Kadencja członków zarządu banku trwa 6 lat i ta sama osoba nie może być członkiem zarządu NBP dłużej niż dwie kolejne kadencje.
Zarząd NBP realizuje uchwały Rady Polityki Pieniężnej oraz podejmuje uchwały w sprawach niezastrzeżonych w ustawie do wyłącznej kompetencji innych organów NBP. Do zakresu działania zarządu NBP należą m.in.: realizowanie zadań z zakresu polityki kursowej, nadzorowanie operacji otwartego rynku, ocena funkcjonowania systemu bankowego, analiza stabilności krajowego systemu finansowego, uchwalanie planu działalności i planu finansowego NBP.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: TVN24