Znamy stawki abonamentu rtv w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swojej stronie internetowej podała we wtorek wysokość opłat. Poinformowano również o wysokości zniżek za uiszczenie abonamentu z góry.
Abonament rtv za jeden miesiąc wyniesie w 2025 roku: za odbiornik radiowy – 8,70 zł; za odbiornik radiowy i telewizyjny – 27,30 zł. Za cały rok z góry (10 procent zniżki): odbiornik radiowy – 94,00 zł; odbiornik radiowy i telewizyjny – 294,90 zł.
W stosunku do obecnego roku stawki nie ulegną zmianie.
Abonament rtv za 2025 rok. Zniżki
"Obowiązują także zniżki za opłatę w rozliczeniu miesięcznym: 3 procent miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za dwa miesiące z góry; 4 procent miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za trzy miesiące z góry; 5 procent miesięcznej opłaty za uiszczenie opłaty za sześć miesięcy z góry" – czytamy na stronie KRRiT.
Podano także, że bez pobierania dodatkowej opłaty abonament można zapłacić we wszystkich placówkach pocztowych oraz na stronie internetowej Poczty Polskiej.
KRRiT przypomniała również, że "opłaty z abonamentu przeznaczone są na realizację misji publicznej przez Telewizję Polską oraz Polskie Radio".
Czytaj także: Abonament rtv nie tylko za telewizor i radio. Precedensowy wyrok, Poczta Polska komentuje
Kto nie musi opłacać abonamentu?
Przepisy przewidują prawo do zwolnienia z opłaty abonamentowej. Mają do niej osoby, które w placówce Poczty Polskiej:
- przedstawią dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych, - przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych.
Te dokumenty mogą być różne, w zależności od podstawy prawnej. Np. najczęściej mówi się o tym, że zwolnione są z abonamentu osoby, które ukończył 75. rok życia. Te osoby nie muszą robić nic - uprawnienie do zwolnienia od opłat ustala Poczta Polska na podstawie danych z rejestru PESEL.
Jednak jeśli zwolnienie przysługuje nam z tytułu np. zaliczenia do I grupy inwalidów, znacznego stopnia niepełnosprawności czy całkowitej niezdolności do pracy, to trzeba przedstawić "orzeczenie właściwego organu orzekającego, albo orzeczenie właściwej instancji sądu uchylające wcześniejszą decyzję organu orzekającego".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock