Polskie Radio S.A. w likwidacji w piątek wysłało do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do wypłaty środków z wpływów abonamentowych. Chodzi o blisko 73 miliony złotych wraz z odsetkami.
Polskie Radio S.A. w likwidacji przypomniało, że pierwsza transza - w wysokości ponad 9 mln zł - powinna być przekazana publicznemu nadawcy 11 stycznia br.
"Według Macieja Świrskiego powodem zwłoki jest niejasna sytuacja prawna Polskiego Radia i brak wpisu likwidatora spółki Pawła Majchera do KRS. 10 kwietnia br. Paweł Majcher został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego. Mimo to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wypłaciła środków abonamentowych. Co więcej, według informacji płynących z KRRiT, Rada zaskarży decyzję o dokonanym wpisie" - napisano.
Polskie Radio o pieniądzach z abonamentu
Poinformowano także, że w przesłanym w piątek do KRRiT ostatecznym przedsądowym wezwaniu do zapłaty Polskie Radio wskazuje na to, że zgodnie z ustawą o opłatach abonamentowych Rada nie ma podstaw prawnych do wstrzymywania wypłaty środków z abonamentu.
"Pieniądze te powinny być przeznaczone na realizację misji publicznej. Według władz Polskiego Radia działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji są bezpodstawne, stanowią naruszenie prawa oraz godzą w możliwość jej dalszej realizacji" - zaznaczono. Śledztwo w sprawie wstrzymywania przez Macieja Świrskiego wypłat środków abonamentowych, które powinny trafić do Polskiego Radia, prowadzi już warszawska prokuratura.
Również likwidator TVP S.A. w likwidacji Daniel Gorgosz wystosował do Macieja Świrskiego ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 000 zł wraz z odsetkami.
KRRiT komentuje
KRRiT we wtorkowym komunikacie wskazała, że wpisy do KRS likwidacji TVP czy Polskiego Radia są nadal nieprawomocne i przysługuje od nich odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie. "Tym samym, z uwagi na nieprawomocność, zastosowanie ma paragraf 2 uchwały KRRiT nr 40/2024, który przewiduje wypłatę wpływów z opłat abonamentowych na rzecz danej spółki do depozytu sądowego" - napisano.
Pieniądze dla TVP i PR - podkreślono - "będą wypłacone w dniu 15 kwietnia do depozytu sądowego". "Środki przekazane dotychczas na rachunki depozytowe Ministra Finansów (12 lutego oraz 15 marca) nadal tam się znajdują. Jeżeli spółka chce je podjąć, powinna skierować wniosek do sądu o ich wypłatę" - dodano.
Wniosek o Trybunał Stanu?
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz podczas czwartkowej konferencji prasowej powiedział, że rozważa zwrócenie się z wnioskiem do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.
Jego zdaniem nieprzekazanie przez szefa Rady pieniędzy z abonamentu mediom publicznym ma wszelkie znamiona poważnego naruszenia prawa.
Źródło: PAP