Wszyscy użytkownicy oglądający programy telewizyjne oraz słuchający radia z wykorzystaniem komputera, telefonu komórkowego, tabletu czy innych urządzeń wielofunkcyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej portalu tvn24.pl Poczta Polska, powołując się na ubiegłoroczny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Chodzi o wyrok NSA z marca 2023 roku. Wtedy NSA zadecydował w sprawie odwoławczej dotyczącej niezarejestrowanego odbiornika w lokalu pewnej spółki, w tym przypadku chodziło o monitor. Jak czytamy w uzasadnieniu podczas kontroli w 2018 rok wykryto w nim włączony "odbiornik telewizyjny", do którego doprowadzona była sieć dostawcy internetu. Karę na firmę nałożył Dyrektor Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej. Ustalił ją na 681,00 złotych. Decyzję podtrzymał następnie Minister Infrastruktury, została ona jednak uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. NSA nie zgodził się jednak z interpretacją przepisów niższej instancji i decyzja COF Poczty Polskiej została przywrócona.
Wyrok NSA
"Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów ustawy (o opłatach abonamentowych), jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu, a więc każde urządzenia techniczne, które spełnia ustanowiony w tym przepisie warunek - umożliwia natychmiastowy odbiór programu - jest odbiornikiem radiofonicznym lub telewizyjnym" - czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA.
"Nie ma podstaw do odróżniania telewizora od monitora, ponieważ jedynym i ogólnym kryterium jest zdolność do odbioru telewizji. Według organu, najistotniejsze jest, że ustawa nie wiąże gotowości do odbioru ze źródłem sygnału i nie ma zatem znaczenia, czy sygnał nadawany jest analogowo, czy cyfrowo, jak również bez znaczenia jest jego źródło: antena czy też złącze internetowe" - argumentował NSA.
NSA dodał, że za całkowicie niezrozumiały uznać należało pogląd sądu pierwszej instancji, jakoby z przepisów ustawy o opłatach abonamentowych miało wynikać, że "osoby oglądające telewizję bądź słuchający radia za pomocą komputera, telefonu komórkowego bądź też tabletu oraz innych urządzeń nie wymienionych w ustawie o opłatach, nie są zobowiązane do płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego".
Abonament nie tylko od telewizora
O realizację tego wyroku zapytaliśmy przedstawicieli Poczty Polskiej. W przesłanych nam wyjaśnieniach czytamy, że "wszyscy użytkownicy oglądający programy telewizyjne oraz słuchający radia z wykorzystaniem komputera, telefonu komórkowego, tabletu czy innych urządzeń wielofunkcyjnych są zobowiązani do dokonania rejestracji oraz uiszczania opłat abonamentowych".
"Użytkownicy odbiorników rtv, którzy korzystają z niezarejestrowanych odbiorników rtv, decyzję taką podejmują na własną odpowiedzialność z wszelkimi konsekwencjami" - zwraca uwagę Poczta. Kara za niezarejestrowanie odbiornika i niepłacenia abonamentu to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.
Obecnie opłaty abonamentowe na 2024 rok to:
- za 1 miesiąc za radioodbiornik 8,70 zł miesięcznie, - za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny 27,30 zł miesięcznie.
Oznacza to, że kara może wynieść nawet 819 złotych.
"W przypadku braku uiszczania opłat abonamentowych za zarejestrowane odbiorniki radiofoniczne/telewizyjne powstaje zadłużenie, które należy uregulować. Poczta Polska nie ma obowiązku dodatkowego informowania abonentów o konieczności uregulowania brakujących opłat abonamentowych, gdyż konieczność bieżącego regulowania opłat wynika wprost z obowiązujących przepisów prawnych" - czytamy.
"W przypadku zadłużenia w uiszczaniu opłat abonamentowych, abonent może otrzymać pismo informujące o charakterze zawiadomienia, w celu zmobilizowania do uiszczania opłat, kolejnym krokiem może być upomnienie. W ostateczności sprawa może trafić do Urzędu Skarbowego, w celu egzekucji zobowiązania" - podaje Poczta.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Gabo_Arts/Shutterstock