"60 tysięcy będzie dowiezione". Minister finansów o kwocie wolnej od podatku

Źródło:
TVN24
Andrzej Domański o kwocie wolnej od podatku
Andrzej Domański o kwocie wolnej od podatkuTVN24
wideo 2/9
Andrzej Domański o kwocie wolnej od podatkuTVN24

Wariantów na stole jest kilka. 60 tysięcy (złotych - red.) będzie dowiezione mówiąc kolokwialnie, ale musimy to dobrze zaplanować, bo drugi raz na powtórkę z Polskiego Ładu nie możemy sobie pozwolić - powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątkowych "Faktach po Faktach".

Minister finansów zapytany czemu w budżecie na 2024 rok nie znalazła się realizacja obietnicy z kampanii wyborczej o kwocie wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł odpowiedział, że prace nad tym rozwiązaniem trwają.

- Pracujemy nad tym rozwiązaniem w ministerstwie finansów. My chcemy zmiany dotyczące podatków wprowadzić w sposób przewidywalny, mamy w pamięci Polski Ład. Chcemy, aby to była zmiana kompleksowa i wdrażana wraz z naszymi koalicjantami. Będziemy krok po kroku te punkty realizować - stwierdził minister. - Wariantów na stole jest kilka. 60 tys. będzie dowiezione mówiąc kolokwialnie, ale musimy to dobrze zaplanować, bo drugi raz na powtórkę z Polskiego Ładu nie możemy sobie pozwolić - zauważył.

Zerowy VAT na żywność. Co dalej?

Na pytanie o zerową stawkę podatku VAT na żywność minister Domański stwierdził, że obecnie "w budżecie mamy zaplanowane takie dochody, jakby ten VAT na żywność miał do końca pierwszego kwartału obowiązywać".

- Wiemy, że inflacja, na szczęście w końcu, spada. Wiemy, że (...) w końcu realne wynagrodzenia będą rosły o przynajmniej 4 procent. (...) Będziemy o tym jeszcze rozmawiać, na ile jeszcze będzie przestrzeń do utrzymania tej obniżonej stawki VAT-u - odpowiedział Domański.

Na uwagę, że podwyżka VAT-u uderzy w najbiedniejsze grupy społeczne minister Domański powiedział "zgadza się", ale dodał "pamiętajmy, że z tej zerowej stawki VAT-u korzystają także najbogatsi, osoby bardzo dobrze zarabiający".

- My uważamy, że pomoc powinna być pomocą celowaną, dla tych, którzy jej naprawdę potrzebują - powiedział minister finansów Na uwagę, że stawki podatku VAT na żywność nie da się różnicować w zależności od dochodów minister finansów opowiedział o swoim podejściu do podatku VAT w ogóle.

- Ja osobiście uważam, że tak jak we wszystkich państwach unijnych, VAT jest jednym z kluczowych źródeł dochodów państwa. Jako ministra finansów moim obowiązkiem jest również dbanie o dochody budżetowe. Po co? Po to, aby były środki na realizowanie tych ważnych, kluczowych programów. Takich jak choćby program in vitro, 10 milionów złotych na telefon zaufania, czy te potężne podwyżki dla sfery budżetowej i nauczycieli, które znalazły się w tym budżecie. Strony równania muszą się zgadzać - podkreślił szef resortu finansów.

Podatek Belki

Minister finansów odniósł się także do kwestii zmian w tzw. "podatku Belki" - 19 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego od zysków kapitałowych pobieranych od osób fizycznych.

- Na pewno w lutym przedstawimy całe rozwiązanie dotyczące obniżenia podatku Belki - powiedział i podkreślił, że nie ma jednak mowy o całkowitym jego zniesieniu. Wysokość daniny ma być powiązana z osiągniętymi zyskami. Wysokość progów ma zostać przedstawiona "po konsultacjach z zainteresowanymi grupami".

Mało czasu na prace nad budżetem

Minister finansów Andrzej Domański zapytany o budżet w pierwszym momencie podkreślił, że na prace nad nim rząd miał "bardzo mało czasu".

- De facto cztery dni w ministerstwie finansów nad nim pracowaliśmy od momentu wejścia do ministerstwa do momentu przedłożenia rządowi projektu budżetu. Jestem absolutnie przekonany, że przygotowaliśmy bardzo dobry budżet. Bardzo dobry budżet dla polskiej gospodarki, dla Polaków. Udało nam się zmieścić w tym budżecie kluczowe z naszych zobowiązań wyborczych - wskazał minister Domański.

- Pamiętam jak w kampanii wyborczej zapowiadaliśmy, że podniesiemy wynagrodzenia - w tak zwanej budżetówce - o 20 procent, mówiono nam, że to zwykła kiełbasa wyborcza - dowieźliśmy. Pamiętam jak zapowiadaliśmy podniesienie wynagrodzeń dla nauczycieli o 30 procent, dowieźliśmy, dla nauczycieli początkujących nawet o 33 procent. Pamiętam, jak mówiliśmy w kampanii wyborczej o procedurze in vitro - i jest w ustawie budżetowej pół miliarda złotych na finansowanie procedury - wymieniał minister.

Minister zaznaczył także, że w budżecie są też środki na program "aktywny rodzic".

Autorka/Autor:jw / prpb

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ukraina otrzyma 50 miliardów dolarów z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w UE i krajach G7 rosyjskich aktywów - donosi Reuters. Osiągnięto porozumienie na szczycie państw G7.

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Miliardy dolarów z rosyjskich zysków trafią do Ukrainy

Źródło:
PAP

Blisko połowa ankietowanych z Pokolenia Z uważa, że osoby w ich wieku są niesprawiedliwie oceniane w miejscu pracy, często przez pryzmat stereotypów - wynika z badania ARC Rynek i Opinia "Pokolenie Z w pracy" dla serwisu Pracuj.pl. - Stereotypy o ich zmienności czy niedojrzałości zawodowej mogą ograniczać ich możliwości rozwoju i awansu - uważa Alina Michałek, ekspertka ds. rekrutacji w Pracuj.pl. Tymczasem ponad 60 proc. osób urodzonych w latach 1996-2015 wierzy, że w ciągu najbliższych lat znajdzie pracę świetnie dopasowaną do swoich oczekiwań.

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Pokolenie Z na rynku pracy. Jedynym pewnikiem jest zmiana, i to kilkukrotna

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

- Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Ława przysięgłych z Florydy uznała, że ​​znana na całym świecie ze sprzedaży bananów firma Chiquita Brands International jest odpowiedzialna za finansowanie kolumbijskiej grupy paramilitarnej Autodefensas Unidas de Colombia (AUC). Jest ona uznana przez Stany Zjednoczone za organizację terrorystyczną - donosi CNN.

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Znany na całym świecie producent bananów uznany winnym wspierania terrorystów

Źródło:
CNN

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

W czwartek nie działa witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widnieje na rządowej stronie internetowej. 

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Źródło:
tvn24.pl

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl