Z kraju

Z kraju

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął w środę wypłatę pierwszych świadczeń postojowych. Pieniądze, w łącznej kwocie ponad 172 milionów złotych, trafią do ponad 86 tysięcy osób - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2020 roku w porównaniu z analogicznym okresem przed rokiem wzrosły o 4,6 procent - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ceny usług poszły w górę o 6,5 procent, a ceny towarów - o 3,8 procent.

Od czwartku wejdzie w życie obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. W związku z nowymi przepisami wzrosło zainteresowanie maseczkami. Brakuje ich w części aptek, ceny mogą być również wyższe niż jeszcze kilka tygodni temu.Tymczasem w reakcji na nowe regulacje sprzedaż maseczek do swojej oferty wprowadzają kolejne firmy.

Kto może otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Jak ubiegać się o środki? Do kiedy będzie obowiązywał zasiłek? Wyjaśnienia w tej sprawie opublikował we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z wydłużeniem przerwy od zajęć szkołach co najmniej do 26 kwietnia.

Od 19 kwietnia będziemy powoli odmrażać gospodarkę - poinformował we wtorek rano minister zdrowia Łukasz Szumowski. Rzecznik rządu Piotr Mueller wskazał, że w pierwszej kolejności mają być zmieniane ograniczenia dotyczące limitów osób w sklepach oraz zakaz wejścia do lasów.

Nawet o 15 procent - o tyle w niektórych krajach spadło zapotrzebowanie na energię - podali w kwietniowej analizie eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Ma to związek z zawieszeniem w związku z pandemią produkcji w wielu branżach. Spadek popytu na energię elektryczną jest widoczny także w Polsce.