12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi. "Bardzo konkretnych"

Źródło:
PAP
Kosiniak-Kamysz: Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Rodziny 3+ nie zapłacą podatku dochodowego
Kosiniak-Kamysz: Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Rodziny 3+ nie zapłacą podatku dochodowegoZdjęcia organizatora
wideo 2/9
Kosiniak-Kamysz: Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Rodziny 3+ nie zapłacą podatku dochodowegoZdjęcia organizatora

W piątek liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050) podpisali 12 gwarancji programowych dotyczących między innymi dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, przeznaczenia 6 procent PKB na edukację, wprowadzenia rodzinnego PIT-u czy akademika za złotówkę.

W piątek Kosiniak-Kamysz i Hołownia zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili i podpisali 12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi, czyli koalicji, którą tworzą na wybory parlamentarne. - Dzisiaj przedstawiamy 12 bardzo konkretnych gwarancji, bardzo konkretnych prac do wykonania - mówili Kosiniak-Kamysz i Hołownia.

Podatki

Pierwszą gwarancją Trzeciej Drogi są proste i stabilne podatki. - Wprowadzimy jednolitą daninę, jeden przelew, którym będzie regulowało się wszystkie zobowiązania przedsiębiorcy czy podatnika wobec państwa. Jego wysokość będzie znana z dużym wyprzedzeniem, tak żeby można było spokojnie planować sobie życie i wydatki - powiedział Hołownia. Zaznaczył, że "zmiany podatkowe będą wprowadzane minimum z półrocznym wyprzedzeniem, a nie tak, jak teraz nawet w trakcie trwania roku podatkowego". - Żeby uspokoić sytuację, żeby znowu przywrócić przedsiębiorcom, ale też i polskim rodzinom możliwość planowania swoich budżetów, możliwość zastanawiania się w dłuższej perspektywie państwo wyjdzie im naprzeciw i nie podwyższy podstawowych podatków PIT-u, CIT-u, VAT-u przez okres kadencji, na którą mamy nadzieję, z Polakami i Polkami się na rządy umówić - podkreślił lider Polski 2050.

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-KamyszTVN24

Dobrowolny ZUS dla mikrofirm

Kolejną gwarancją jest dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością. - Jeżeli firma wpada w tarapaty, to rolą państwa jest ochronić tę firmę, utrzymać ją, a nie dokładać i dokręcać kolejne podatki. Dajemy gwarancje dobrowolnego ZUS-u, pomocy dla mikrofirm, stawiamy na przedsiębiorców - powiedział Kosiniak-Kamysz. Lider PSL omówił też gwarancję dotyczącą edukacji. - 6 procent PKB na edukację. To jest to działanie, które przyświeca nam jako pokoleniu ojców, pokoleniu matek. Myślenie o kolejnych pokoleniach, o przyszłości - podkreślił lider ludowców.

Rodzinny PIT i zmiany w ochronie zdrowia

Kolejny punkt programowy Trzeciej Drogi dotyczył ochrony zdrowia. - Koniec kolejek do lekarzy specjalistów. Jeżeli po 60 dniach nie dostaniesz się do specjalisty, to idziesz prywatnie, a NFZ pokrywa koszty twojej wizyty - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Lider Polski 2050 mówił o propozycji dotyczącej wprowadzenia rodzinnego PIT-u. - Wprowadzimy rodzinny PIT, w którym wysokość podatku, próg podatkowy, kwota wolna zależeć będzie od liczebności rodziny. Jeżeli masz jedno dziecko, już będzie wyraźna ulga w podatku dochodowym, od trzeciego dziecka tak naprawdę ten podatek będzie symboliczny - zaznaczył Hołownia.

Gwarancje dla kobiet

Następna gwarancja dotyczy kobiet. - Bezpieczeństwo kobiet jest rzeczą fundamentalną. Odwrócimy ten haniebny wyrok TK w sprawie aborcji, a głos w tej sprawie powinien być oddany Polkom i Polakom w referendum - podkreślił lider Polski 2050. Jak mówił, "chcemy - jako Trzecia Droga - zobowiązać się też, że zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej zlikwidować tę dziurę płacową, lukę płacową pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn". - Musimy też dzisiaj przywrócić pełne finansowanie in vitro z budżetu państwa - zaznaczył Hołownia.

Bezpieczeństwo żywnościowe i zielona energia

Prezes PSL opowiedział o kolejnej gwarancji dotyczącej bezpieczeństwa żywnościowego. - Koniec niekontrolowanego napływu żywności, produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Od ponad roku postulujemy ustawę o systemie kaucyjnym, która rozwiązałaby wszystkie problemy. Za naszych rządów będzie uczciwość i promocja polskich produktów za granicą, a nie handel bezpieczeństwem Polski - powiedział Kosiniak-Kamysz. Kolejnym punktem programowy Trzeciej Drogi jest zielona energia. - Korzystając z KPO, ale też i z funduszy strukturalnych postaramy się doprowadzić do sytuacji, w której prąd będzie rzeczywiście tani, będzie produkowany z wiatru, słońca w polskich biogazowniach, ze źródeł odnawialnych - powiedział lider Polski 2050.

Kosiniak-Kamysz przedstawił kolejną gwarancję dotyczącą zapewnienia asystenta dla osób z niepełnosprawnością. - Asystent, który służy pomocą, który daje szanse osobie z niepełnosprawnością na pójście do pracy. A często bez asystenta jest to po prostu niemożliwe. Uważamy, że danie szansy osobie z niepełnosprawnością na pracę jest wielkim zobowiązaniem państwa - zaznaczył lider PSL.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce i akademiki za złotówkę

Szef ludowców mówił też o propozycji związanej z mieszkalnictwem w dobrej cenie i akademikiem za złotówkę dla studentów spoza wielkich miast. - Akademiki muszą być za złotówkę, uczelnie muszą być dofinansowane, tak żeby dla każdego spoza wielkich miast ta możliwość studiowania była możliwa - podkreślił Kosiniak-Kamysz. Przedostatnią gwarancją Trzeciej Drogi jest "państwo jako uczciwy pracodawca". - W pierwszym budżecie, który uchwali nowy demokratyczny rząd z naszym udziałem, będziemy postulować wyrównanie pensji zjedzonych przez inflację przynajmniej do poziomu tej inflacji, która zabrała im realne dochody, a w kolejnych budżetach doprowadzać do realnego wzrostu wynagrodzeń pracowników państwowych - oświadczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Ostatnią gwarancja dotyczy nowoczesnej armii. - Dobrze, że dokonujemy zakupów sprzętu w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej, ale chcielibyśmy, żeby w ramach tych kontraktów były inwestycje w polską gospodarkę, żeby 50 procent sprzętu kupowanego przez polskie wojsko pochodziło z zakładów, które są w Polsce, zakładów polskich firm; 50 procent sprzętu kupujemy za granicą, ale 50 procent powinniśmy kupować w Polsce - podkreślił szef PSL.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem opłaty rejestracyjnej i nowego podatku od pojazdów spalinowych. To rozwiązania, które zapowiedziano w przygotowanym przez poprzedni rząd Krajowym Planie Odbudowy. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta chciałby, żeby przy wyliczaniu wysokości opłaty i podatku była brana pod uwagę waga pojazdu. Zwraca przy tym uwagę na narastający problem z SUV-ami. - Jeśli będzie można zmusić właścicieli SUV-ów do wzięcia, przynajmniej finansowo, większej odpowiedzialności za zajmowanie większej przestrzeni, skłaniałbym się, by to zrobić - mówi Krzysztof Bolesta w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Nowy podatek od aut spalinowych. "Pracujemy nad tym"

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Transparentność funkcjonariuszy publicznych nie uzasadnia ingerencji w prywatność ich małżonków - ocenia Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) w kontekście projektu złożonego przez posłów Koalicji Obywatelskiej.

Urząd ma zastrzeżenia do głośnego projektu Koalicji Obywatelskiej

Urząd ma zastrzeżenia do głośnego projektu Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
tvn24.pl

Do końca marca powinniśmy mieć wstępne odpowiedzi, jakie działania są możliwe w obrębie spółki, aby ceny paliw były niższe niż w tej chwili - powiedział na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Szef rządu był także dopytywany o swoje dawne zapowiedzi, że gdy przejmie władzę paliwo będzie po 5,19 zł. - Rozumiem niecierpliwość, ja też na to czekam - odparł.

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Donald Tusk o cenach paliw. "Ja też na to czekam"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad zmianami w tak zwanym podatku Belki. Wstępna koncepcja ma być ogłoszona jeszcze w lutym - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman. Obietnica w sprawie podatku Belki pojawiła się w trakcie kampanii wyborczej ze strony Koalicji Obywatelskiej i była jednym ze "100 konkretów".

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Podatek Belki do zmiany. Ważna zapowiedź

Źródło:
PAP

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Radę Polskiej Fundacji Narodowej. Jak poinformował resort, "decyzja została podjęta ze względu na brak transparentności w działaniach realizowanych przez PFN".

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

"Współpracownicy Kaczyńskiego i działacze PiS". Rada odwołana

Źródło:
tvn24.pl

Orlen otrzymał dwie niewiążące oferty wykazujące zainteresowanie ewentualnym kupnem spółki Polska Press - wynika z czwartkowej wypowiedzi pełniącego obowiązki prezesa płockiego koncernu Witolda Literackiego. Dodał, że trwa analiza opłacalności tej spółki medialnej.

Dwóch chętnych na Polska Press. "Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji"

Dwóch chętnych na Polska Press. "Na razie nie podejmujemy żadnych decyzji"

Źródło:
PAP

Olgierd Cieślik został odwołany z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego. Decyzję w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki. Pełniącym obowiązki prezesa TS został Stanisław Grabiec.

Karuzela kadrowa w państwowych spółkach. "Moja misja właśnie dobiega końca"

Karuzela kadrowa w państwowych spółkach. "Moja misja właśnie dobiega końca"

Źródło:
tvn24.pl

W przypadku Polski chodzi przede wszystkim o napływ olbrzymiej ilości surowców rolniczych z Ukrainy. Natomiast w innych państwach to jest niezgoda na Zielony Ład - tak o protestach rolników mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Arkadiusz Artyszak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Stwierdził, że problemy w rolnictwie "są kwestią zaniechań". - Musiał przyjść taki moment, że to napięcie zacznie sięgać zenitu. Myślę, że właśnie w takim momencie się znajdujemy - ocenił.

"Musiał przyjść taki moment, że napięcie zacznie sięgać zenitu"

"Musiał przyjść taki moment, że napięcie zacznie sięgać zenitu"

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2024 roku wzrosła o 3 procent w ujęciu rocznym - podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem analityków polski konsument "wraca nad kreskę" po słabszych danych z grudnia, ale boomu nie ma.

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

"Polski konsument wraca nad kreskę". Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Grupa Orlen poinformowała, że wypracowała w 2023 roku zysk netto w wysokości ponad 27,5 miliarda złotych. W czwartym kwartale zysk netto sięgnął blisko 7,3 miliarda złotych. Tak poinformował płocki koncern w raporcie finansowym opublikowanym w czwartek.

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Orlen podał wyniki finansowe. Zysk mniejszy niż rok wcześniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponownie jest głośno o programie "Laptop dla ucznia". W magazynach zalega ponad 10 tysięcy komputerów, bo zamówiono ich za dużo w ramach flagowego programu Prawa i Sprawiedliwości. Przepisy w obecnym kształcie wiążą ręce nowej władzy, bo sprzęt może trafić tylko do czwartoklasistów. Ustawową zmianę w tym zakresie zapowiada wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Łukasza Łubiana.

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

"Wielu dyrektorów i dyrektorek szkół dzwoni". Minister zapowiada zmianę przepisów

Źródło:
TVN24

Firmy pożyczkowe w styczniu 2024 roku udzieliły łącznie ponad 1,1 miliona nowych pożyczek pozabankowych o wartości blisko 1,6 miliarda złotych. Oznacza to, że w porównaniu do sytuacji przed rokiem przyznano o 233,8 procent więcej pożyczek i na kwotę wyższą o 101,4 procent. Takie informacje przekazało Biuro Informacji Kredytowej, powołując się na dane z firm pożyczkowych współpracujących z BIK.

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Liczba udzielonych pożyczek wystrzeliła. Upowszechniła się nowa metoda

Źródło:
tvn24.pl

Wstępny wniosek o pociągnięcie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu (TS) ma wpłynąć do Sejmu do końca marca - przekazał Janusz Cichoń, który jest przewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych.

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Czarne chmury nad prezesem NBP. "Jesteśmy zdeterminowani, by ten proces przeprowadzić"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) jest gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce 6,3 miliarda euro (w przeliczeniu 27 miliardów złotych) z Funduszu Odbudowy - podała agencja Bloomberg. Ma to nastąpić w przyszłym tygodniu.

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Media: Bruksela gotowa zatwierdzić przekazanie Polsce miliardów euro

Źródło:
PAP

Brak wymogów jakościowych pomp ciepła doprowadził do zalewu rynku nieefektywnymi urządzeniami z Chin - przekonywali w Sejmie producenci. Emil Świerczyński, dyrektor w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przekazał, że przygotowywane są zmiany w programie Czyste Powietrze.

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

"Zostaliśmy największym w Europie importerem pomp". Będą zmiany w popularnym programie

Źródło:
PAP

Nowe banknoty z wizerunkiem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - podał Bank Anglii. Mają być używane razem z tymi, na których jest podobizna zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Nowe banknoty w Wielkiej Brytanii

Źródło:
PAP

Mimo upałów i pożarów Grecja w 2023 roku odnotowała rekordową liczbę 32,7 miliona turystów zagranicznych - wynika z danych opublikowanych przez bank centralny tego kraju.

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Rekord sprzed pandemii pobity. Fala turystów

Źródło:
PAP

Podkomisja parlamentu Korei Południowej zatwierdziła projekt noweli zwiększający kapitał koreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbanku). Ta zmiana jest niezbędna do sfinalizowania drugiego kontraktu na eksport uzbrojenia do Polski.

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Zielone światło w sprawie sfinalizowania kredytu na zakup broni przez Polskę

Źródło:
PAP

Władze Ukrainy powiadomiły, że planują uruchomić nowy szlak eksportowy na Dunaju, niezbędny wobec zablokowania granicy lądowej z Unią Europejską przez polskich rolników. Kijów chce zwiększyć sprzedaż na rynki zagraniczne do poziomu sprzed wojny - poinformowała agencja Bloomberga.

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Ukraina ma plan, jak ominąć Polskę

Źródło:
PAP

W styczniu 2024 roku podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padł wniosek o podwyżkę stóp procentowych o dwa punkty procentowe (200 punktów bazowych), poparła go jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz - przekazał Narodowy Bank Polski. Pozostali członkowie Rady byli przeciw.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP

Odmrażanie cen energii powinno być stopniowe, najłagodniejszym poziomem wyjścia z zamrożenia byłby wzrost rachunku dla gospodarstw domowych w drugiej połowie roku o 15 procent - poinformowała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Od połowy roku możliwe wyższe rachunki za prąd. "Trzy warianty leżą na stole"

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski zakończył 2023 rok ze stratą, choć wcześniej spodziewano się, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Wzrost kursu złotego obniżył wynik finansowy na koniec 2023 roku o około 31 miliardów złotych - poinformował NBP w środowym komunikacie. Według banku centralnego o możliwości wystąpienia straty było powszechnie wiadomo "począwszy od września".

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

NBP o "co najmniej zaskakującym" działaniu rządu

Źródło:
tvn24.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w środę kolejny raz rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykołą Solskim. - Nie ukrywam, że rozmowy są trudne, nawet bardzo trudne - przekazał polski minister w rozmowie z TVN24. Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Michał Kołodziejczak poinformował, że "jest zgoda na licencjonowanie produktów, jesteśmy ciągle w fazie ustalania, których produktów". - Zobowiązuję się, że będziemy naciskać na to, żeby te rozmowy przyspieszyły - zadeklarował Kołodziejczak.

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

"Bardzo trudne" rozmowy z Ukrainą. Deklaracja Kołodziejczaka

Źródło:
tvn24.pl

Produkcja budowlano-montażowa w styczniu 2024 roku spadła o 6,1 procent licząc rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 63,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Te dane zaskoczyły nawet pesymistów. "Fatalny odczyt"

Źródło:
PAP/tvn24.pl