12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi. "Bardzo konkretnych"

Źródło:
PAP
Kosiniak-Kamysz: Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Rodziny 3+ nie zapłacą podatku dochodowego
Kosiniak-Kamysz: Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Rodziny 3+ nie zapłacą podatku dochodowegoZdjęcia organizatora
wideo 2/9
Kosiniak-Kamysz: Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Rodziny 3+ nie zapłacą podatku dochodowegoZdjęcia organizatora

W piątek liderzy Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Szymon Hołownia (Polska 2050) podpisali 12 gwarancji programowych dotyczących między innymi dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców, przeznaczenia 6 procent PKB na edukację, wprowadzenia rodzinnego PIT-u czy akademika za złotówkę.

W piątek Kosiniak-Kamysz i Hołownia zorganizowali konferencję prasową, na której przedstawili i podpisali 12 gwarancji programowych Trzeciej Drogi, czyli koalicji, którą tworzą na wybory parlamentarne. - Dzisiaj przedstawiamy 12 bardzo konkretnych gwarancji, bardzo konkretnych prac do wykonania - mówili Kosiniak-Kamysz i Hołownia.

Podatki

Pierwszą gwarancją Trzeciej Drogi są proste i stabilne podatki. - Wprowadzimy jednolitą daninę, jeden przelew, którym będzie regulowało się wszystkie zobowiązania przedsiębiorcy czy podatnika wobec państwa. Jego wysokość będzie znana z dużym wyprzedzeniem, tak żeby można było spokojnie planować sobie życie i wydatki - powiedział Hołownia. Zaznaczył, że "zmiany podatkowe będą wprowadzane minimum z półrocznym wyprzedzeniem, a nie tak, jak teraz nawet w trakcie trwania roku podatkowego". - Żeby uspokoić sytuację, żeby znowu przywrócić przedsiębiorcom, ale też i polskim rodzinom możliwość planowania swoich budżetów, możliwość zastanawiania się w dłuższej perspektywie państwo wyjdzie im naprzeciw i nie podwyższy podstawowych podatków PIT-u, CIT-u, VAT-u przez okres kadencji, na którą mamy nadzieję, z Polakami i Polkami się na rządy umówić - podkreślił lider Polski 2050.

Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-KamyszTVN24

Dobrowolny ZUS dla mikrofirm

Kolejną gwarancją jest dobrowolny ZUS dla mikrofirm zagrożonych niewypłacalnością. - Jeżeli firma wpada w tarapaty, to rolą państwa jest ochronić tę firmę, utrzymać ją, a nie dokładać i dokręcać kolejne podatki. Dajemy gwarancje dobrowolnego ZUS-u, pomocy dla mikrofirm, stawiamy na przedsiębiorców - powiedział Kosiniak-Kamysz. Lider PSL omówił też gwarancję dotyczącą edukacji. - 6 procent PKB na edukację. To jest to działanie, które przyświeca nam jako pokoleniu ojców, pokoleniu matek. Myślenie o kolejnych pokoleniach, o przyszłości - podkreślił lider ludowców.

Rodzinny PIT i zmiany w ochronie zdrowia

Kolejny punkt programowy Trzeciej Drogi dotyczył ochrony zdrowia. - Koniec kolejek do lekarzy specjalistów. Jeżeli po 60 dniach nie dostaniesz się do specjalisty, to idziesz prywatnie, a NFZ pokrywa koszty twojej wizyty - zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Lider Polski 2050 mówił o propozycji dotyczącej wprowadzenia rodzinnego PIT-u. - Wprowadzimy rodzinny PIT, w którym wysokość podatku, próg podatkowy, kwota wolna zależeć będzie od liczebności rodziny. Jeżeli masz jedno dziecko, już będzie wyraźna ulga w podatku dochodowym, od trzeciego dziecka tak naprawdę ten podatek będzie symboliczny - zaznaczył Hołownia.

Gwarancje dla kobiet

Następna gwarancja dotyczy kobiet. - Bezpieczeństwo kobiet jest rzeczą fundamentalną. Odwrócimy ten haniebny wyrok TK w sprawie aborcji, a głos w tej sprawie powinien być oddany Polkom i Polakom w referendum - podkreślił lider Polski 2050. Jak mówił, "chcemy - jako Trzecia Droga - zobowiązać się też, że zrobimy wszystko, żeby jak najszybciej zlikwidować tę dziurę płacową, lukę płacową pomiędzy wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn". - Musimy też dzisiaj przywrócić pełne finansowanie in vitro z budżetu państwa - zaznaczył Hołownia.

Bezpieczeństwo żywnościowe i zielona energia

Prezes PSL opowiedział o kolejnej gwarancji dotyczącej bezpieczeństwa żywnościowego. - Koniec niekontrolowanego napływu żywności, produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Od ponad roku postulujemy ustawę o systemie kaucyjnym, która rozwiązałaby wszystkie problemy. Za naszych rządów będzie uczciwość i promocja polskich produktów za granicą, a nie handel bezpieczeństwem Polski - powiedział Kosiniak-Kamysz. Kolejnym punktem programowy Trzeciej Drogi jest zielona energia. - Korzystając z KPO, ale też i z funduszy strukturalnych postaramy się doprowadzić do sytuacji, w której prąd będzie rzeczywiście tani, będzie produkowany z wiatru, słońca w polskich biogazowniach, ze źródeł odnawialnych - powiedział lider Polski 2050.

Kosiniak-Kamysz przedstawił kolejną gwarancję dotyczącą zapewnienia asystenta dla osób z niepełnosprawnością. - Asystent, który służy pomocą, który daje szanse osobie z niepełnosprawnością na pójście do pracy. A często bez asystenta jest to po prostu niemożliwe. Uważamy, że danie szansy osobie z niepełnosprawnością na pracę jest wielkim zobowiązaniem państwa - zaznaczył lider PSL.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce i akademiki za złotówkę

Szef ludowców mówił też o propozycji związanej z mieszkalnictwem w dobrej cenie i akademikiem za złotówkę dla studentów spoza wielkich miast. - Akademiki muszą być za złotówkę, uczelnie muszą być dofinansowane, tak żeby dla każdego spoza wielkich miast ta możliwość studiowania była możliwa - podkreślił Kosiniak-Kamysz. Przedostatnią gwarancją Trzeciej Drogi jest "państwo jako uczciwy pracodawca". - W pierwszym budżecie, który uchwali nowy demokratyczny rząd z naszym udziałem, będziemy postulować wyrównanie pensji zjedzonych przez inflację przynajmniej do poziomu tej inflacji, która zabrała im realne dochody, a w kolejnych budżetach doprowadzać do realnego wzrostu wynagrodzeń pracowników państwowych - oświadczył lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Ostatnią gwarancja dotyczy nowoczesnej armii. - Dobrze, że dokonujemy zakupów sprzętu w Stanach Zjednoczonych i w Korei Południowej, ale chcielibyśmy, żeby w ramach tych kontraktów były inwestycje w polską gospodarkę, żeby 50 procent sprzętu kupowanego przez polskie wojsko pochodziło z zakładów, które są w Polsce, zakładów polskich firm; 50 procent sprzętu kupujemy za granicą, ale 50 procent powinniśmy kupować w Polsce - podkreślił szef PSL.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo cenna lekcja dla użytkowników tego oprogramowania, którzy powinni zastanowić się nad pewną heterogenicznością środowisk. Być może nie zawsze warto polegać na jednym rozwiązaniu - mówił na antenie TVN24 Marcin Maj, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa z portalu niebezpiecznik.pl, odnosząc się do globalnej awarii systemów informatycznych na całym świecie.

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

"Mamy tutaj do czynienia z ciosem w szczepionkę"

Źródło:
tvn24.pl

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Globalna awaria oprogramowania powinna przypomnieć nam wszystkim, że trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy - napisał w sobotę na platformie X wicepremier, szef Ministerstwa Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski odnosząc się do piątkowej awarii systemów Microsoft.

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

"Trzeba być przygotowanym na każdy scenariusz kryzysowy"

Źródło:
PAP

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Co roku liczna grupa Polaków planuje wypoczynek za granicą, decydując się na samodzielną organizację podróży. W takich przypadkach samochód staje się ich preferowanym środkiem transportu. Decydując się na taki krok warto pamiętać o ryzykach związanych z podróżowaniem poza granicami Polski. Należy się upewnić, czy polisa ubezpieczeniowa, jaką posiadamy, obejmuje nie tylko nasz cel podróży, ale również kraje, przez które będziemy przejeżdżać.

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Samochodem za granicę? O tym trzeba pamiętać

Źródło:
tvn24.pl

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju kilka serii leku na receptę o nazwie Konaten. Powodem decyzji jest uzyskanie wyniku poza specyfikacją jakościową.

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Kilka serii leku na receptę wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Pod koniec lipca ceny paliw mogą być najniższe w tym roku - przewidują eksperci portalu e-petrol.pl. Kierowcom sprzyja zahamowanie wzrostu notowań ropy na światowych rynkach, a także umacniający się złoty.

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Najtańsze tankowanie w tym roku. "Kierowcom sprzyja mocny złoty"

Źródło:
PAP

"Ostrzegamy przed fałszywymi informacjami o cenach energii" - pisze Ministerstwo Klimatu i Środowiska, dodając, że nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd. "To kolejna fala ataków, która ma na celu sianie strachu w społeczeństwie i wyłudzanie danych oraz pieniędzy" - ostrzega resort klimatu.

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

"Nie trzeba nikomu płacić, żeby mieć tańszy prąd". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na objęcie przez Artura Olecha stanowiska prezesa zarządu PZU - przekazano w piątkowym komunikacie. W trakcie posiedzenia komisja wyraziła także zgodę między innymi na powołanie Bartosza Kubika na prezesa BOŚ, a także Mirosława Czekaja na prezesa BGK.

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Nowi prezesi w czołowych instytucjach finansowych. KNF podjęła decyzję

Źródło:
PAP

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl

Z 5,6 tysiąca firm, które dotychczas dostały żądanie zwrotu covidowej pomocy, część już to zrobiła, ale sporo spraw jest w sądzie. Wezwania otrzyma jeszcze około tysiąc firm - pisze w piątek "Puls Biznesu".

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Firmy dostają wezwania do zwrotu covidowej pomocy

Źródło:
PAP

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl

W pierwszym półroczu 2024 roku liczba firm sprzedających na targowiskach spadła o cztery tysiące. To efekt między innymi ekspansji dyskontów i oferty internetu - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Targowiska znikają z mapy Polski. Ciężko wytrzymać konkurencję

Źródło:
PAP

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza PKO BP zmieniła zdanie w sprawie udzielenia absolutorium za ubiegły rok dwóm byłym członkom zarządu. W trakcie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia pozytywnie oceniono pracę Piotra Mazura oraz Andrzeja Kopyrskiego. 

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Zaskoczenie w PKO BP. Jest nowa decyzja w sprawie absolutorium

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie PZU SA nie udzieliło absolutorium członkom poprzedniego zarządu spółki z wykonania ich obowiązków w roku obrotowym 2023 - przekazało w czwartek biuro prasowe PZU. Wcześniej rada nadzorcza rekomendowała tę decyzję, tłumacząc to informacjami, wskazującymi na szereg nieprawidłowości w spółce w ubiegłym roku.

Były zarząd PZU bez absolutorium

Były zarząd PZU bez absolutorium

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Koniec samochodów spalinowych w Europie za 11 lat, w 2035 roku. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała w czwartek, że zamierza utrzymać cele neutralności klimatycznej samochodów. Jednym z nich jest zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych. "Ten cel zostanie utrzymany" - zapewniła szefowa KE.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Zakaz sprzedaży aut spalinowych. Szefowa KE nie zmienia decyzji

Źródło:
PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl